Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) 24. aprīlī noslēdza divus līgumus par dezinfekcijas līdzekļu iegādi no diviem vietējiem ražotājiem – AS "Madara Cosmetics" un AS "Spodrība". Tomēr, salīdzinot līgumu apjomus, secināms, ka gandrīz visu jeb vairāk nekā 95% no cīņai ar Covid-19 vajadzīgā dezinfekcijas līdzekļu krājuma pagaidām plānots iepirkt tikai no viena ražotāja – AS "Spodrība" – par cenu 3,38 eiro par litru dezinfekcijas līdzekļa virsmām un 3,44 eiro par litru dezinfekcijas līdzekļa rokām. Tikmēr, kā noskaidroja "Delfi TV ar Jāni Domburu", cits pašmāju ražotājs SIA "Kvadro" vērsies ar sūdzību Aizsardzības ministrijā (AM) un citās iestādēs, jo tas dezinfekcijas līdzekli valstij piedāvājis saražot par zemāku cenu, bet VAMOIC tā piedāvājumus ignorējis. Iepirkumu uzraudzības birojs par šo iepirkumu jau ierosinājis administratīvo lietvedību. Gandrīz nedēļas laikā kopš jautājumu uzdošanas par dezinfekcijas līdzekļu iepirkumiem AM uz "Delfi TV ar Jāni Domburu" jautājumiem atbildes nav sniegusi.

(Pēc raksta publicēšanas "Delfi" AM atbildes saņēma 15. maija vakarā. Papildinājumi pievienoti raksta beigās - red.)

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministru kabinets 12. martā Latvijā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka valsts un pašvaldību iestādes dažādas ar Covid-19 uzliesmojuma ierobežošanu saistītas preces, tostarp dezinfekcijas līdzekļus, var iepirkt, nepiemērojot Publisko iepirkumu likumā noteikto procedūru. Aprīļa sākumā valdība izlēma, ka Aizsardzības ministrija koordinē ražotāju un tirgotāju iesaisti kritisko izejmateriālu, produktu un materiāltehnisko līdzekļu piegādēs un VAMOIC kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem pārņem individuālo aizsardzības līdzekļu (IAL) un dezinfekcijas līdzekļu iepirkumus un rezervju pārvaldīšanu. Informācijā, kas par šiem iepirkumiem joprojām lasāma VAMOIC pārraugošās Aizsardzības ministrijas tīmekļvietnē, norādīts, ka "attiecībā uz vietējiem dezinfekcijas līdzekļu ražotājiem tiks piemēroti tādi paši risku diversifikācijas principi kā iepriekšminēto IAL gadījumā, slēdzot piegāžu līgumus ar vairākiem vietējiem ražotājiem vienlaicīgi".

Komersanti piedāvājumus par dezinfekcijas līdzekļa piegādi varēja iesūtīt no 3. aprīļa, un kā galvenie kritēriji bija minēti: spēja norādīt skaidrus piegādes termiņus, piegāžu drošība, iespējamie piegāžu apjomi, izmaksas un kvalitāte, ko apliecina sertifikāti. Savukārt ministrijas publicētajā tehniskajā specifikācijā attiecībā uz dezinfekcijas līdzekļiem norādīts, ka tie tiek iepirkti divu veidu – rokām un virsmām. Abiem galvenā prasība ir, lai sastāvā būtu vismaz 70% etilspirta vai 50% izopropanola, bet iepakojumi – ne lielāki par pieciem litriem.

Aprīļa pēdējā nedēļā Aizsardzības ministrijas tīmekļvietnē tika publicēti 24. aprīlī VAMOIC noslēgtie piegādes līgumi ar diviem vietējiem dezinfekcijas līdzekļu ražotājiem. Viens tika noslēgts ar AS "MADARA Cosmetics" par 5000 litru dezinfekcijas līdzekļa rokām par 2,70 eiro litrā iegādi par kopējo summu, ieskaitot PVN, 16 335,00 eiro. Otrs, daudzkārt apjomīgāks, tika slēgts ar AS "Spodrība" par 140 000 litru dezinfekcijas līdzekļa rokām iegādi par 3,44 eiro litrā un 37 460 litru dezinfekcijas līdzekļa virsmām iegādi par 3,38 eiro litrā par kopējo summu, ieskaitot PVN, 735 939,91 eiro. Šobrīd nav informācijas par to, vai VAMOIC gatavojas slēgt vēl kādu līgumu ar citiem piegādātājiem.

Pērk tikai "pieclitrenes"

Kā no pašiem piegādātājiem noskaidroja "Delfi TV ar Jāni Domburu", abi dezinfekcijas līdzekli valstij piegādā 5 litru kannās kā šķidrumu, nevis, piemēram, aerosolu. Pārrēķinot tas nozīmē, ka AS "MADARA Cosmetics" vienu kannu piegādā par 13,50 eiro, bet AS "Spodrība" par 16,90 eiro virsmām un 17,20 eiro rokām.

AS "MADARA Cosmetics" pārstāve Una Kasatkina "Delfi" informēja, ka pirmo e-pasta vēstuli Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD), kas tobrīd vēl koordinēja dezinfekcijas līdzekļa iepirkumus, uzņēmums nosūtījis jau 26. martā, bet vēlāk jau aprīlī telefoniski ar to sazinājies VAMOIC pārstāvis. Vēlāk, 16. aprīlī, uzņēmums saņēmis rakstisku uzaicinājumu iesniegt piedāvājumu. Viņa arī norādīja, ka uzņēmums valstij piegādā tikai 5000 litrus, jo tas bijis maksimums, ko noteiktajā termiņā – 14 dienās – varējis organizēt.

Savukārt AS "Spodrība" pārstāve Dace Garsila "Delfi" norādīja, ka tā savu piedāvājumu VAMOIC iesniegusi 20. aprīlī. Tas gan ir pretrunā ar iepirkumu prioritāšu tabulu, kas datēta ar 14. aprīli, ko pati Aizsardzības ministrija izsniedza "Delfi TV ar Jāni Domburu". Tajā starp potenciālajiem dezinfekcijas līdzekļa gan virsmām, gan rokām piegādātājiem minēta arī AS "Spodrība", norādot gan uzņēmuma direktores Baibas Megres mobilā telefona numuru, gan e-pasta adresi. "Tas, visdrīzāk, varētu būt pārpratums, tāpēc ka savu pirmo un vienīgo piedāvājumu esam iesnieguši 20. aprīlī, kas bija iepirkuma pēdējais datums, kad jāiesniedz piedāvājumi. Mēs pirms tam strādājām pie piedāvājuma izveides un apzināti to iesniedzām pēdējā dienā. Tā ir mūsu stratēģija, tas ir publisks iepirkums, un mēs parasti cenšamies darīt tā, ka iesniedzam pēdējā dienā," šo pretrunu skaidroja cits AS "Spodrība" pārstāvis Guntis Bērziņš. Viņš apgalvoja, ka līdz tam starp AS "Spodrība" un VAMOIC nekāda komunikācija nav notikusi.

Kādēļ neizvēlējās lētāku?


Jāpiebilst, ka jau minētajā Aizsardzības ministrijas "Delfi" izsniegtajā tabulā nosaukti vairāk nekā 20 dažādi potenciālie dezinfekcijas līdzekļu piegādātāji. Vairāki no tiem piedāvājuši arī 5 litru dezinfekcijas līdzekļa kannas, un to cenu amplitūda svārstījusies starp 11,90 un 25,08 eiro. "Delfi TV ar Jāni Domburu" pirms nepilnas nedēļas vērsās ministrijā, lūdzot skaidrot, kā tika izlemts slēgt dezinfekcijas līdzekļu iepirkuma līgumus tieši ar AS "MADARA Cosmetics" un AS "Spodrība" un kādas bija to priekšrocības, salīdzinot ar citiem VAMOIC saņemtajiem piedāvājumiem, tomēr atbilde līdz šim nav saņemta.

Vismaz viens no "izbrāķētajiem" dezinfekcijas līdzekļu ražotājiem – SIA "Kvadro" – ar šo VAMOIC lēmumu nav bijis mierā un 6. maijā iesniedzis Aizsardzības ministrijā sūdzību. Uzņēmums šo sūdzību atsūtīja arī "Delfi TV ar Jāni Domburu". Tās būtība – kaut uzņēmums VAMOIC 5 litru kannu ar dezinfekcijas līdzekli piedāvājis piegādāt par 15,85 eiro jeb 3,17 eiro litrā, kas ir lētāk, nekā piedāvāja AS "Spodrība", VAMOIC ar to nekādas pārrunas nav veicis. Uzņēmums šādus piedāvājumus nosūtījis pat divkārt – 9. un 17. aprīlī –, otrajā reizē samazinot cenu. Kā uzņēmuma pārstāve Laine Zariņa skaidroja "Delfi", tas bijis iespējams, jo aprīlī strauji mainījusies dezinfekcijas līdzekļa galvenās sastāvdaļas – spirta – cena, sākotnēji kāpjot, bet vēlāk atkal samazinoties. Jebkurā gadījumā piecu litru dezinfekcijas līdzekļa kannas cena abos piedāvājumos palikusi nemainīga – 15,85 eiro par iepakojumu. Arī uzņēmuma ražošanas jaudas esot vērā ņemamas – divās nedēļās tas valstij šādā iepakojumā varētu piegādāt 57 000 litru dezinfekcijas līdzekļa jeb aptuveni trešdaļu no tā, ko piegādā AS "Spodrība".

Tomēr VAMOIC nekādā veidā uz šiem piedāvājumiem neesot reaģējis. Tikai pēc tam, kad līgumi ar AS "Spodrība" un AS "MADARA Cosmetics" jau noslēgti un SIA "Kvadro" pieprasījusi informāciju Aizsardzības ministrijai, ar to sazinājies kāds ministrijas darbinieks, kurš atsaucies uz ārkārtējo situāciju un norādījis, ka saņemtie piedāvājumi tikuši izskatīti "rindas kārtībā, kādā tie ienāca".

Tas gan ir pretrunā ar "Delfi TV ar Jāni Domburu" noskaidroto, ka AS "Spodrība" savu piedāvājumu VAMOIC iesniegusi tikai 20. aprīlī, tātad vēlāk par abiem SIA "Kvadro" piedāvājumiem.

Tāpat SIA "Kvadro" atsaucas uz Aizsardzības ministrijas publisko apņemšanos diversificēt piegāžu riskus, norādot, ka šobrīd faktiski tas netiek darīts, jo vairāk nekā 97% visu dezinfekcijas līdzekļu tiek iegādāti no viena ražotāja – AS "Spodrība". "No sabiedrības kopējo interešu viedokļa nav pieļaujama situācija, ka tik apjomīgs iepirkums no valsts puses faktiski tiek veikts tikai no viena komersanta, turklāt par cenu, kas nav bijusi izdevīgākā," norādīts sūdzībā.

Gan SIA "Kvadro", gan AS "Spodrība" ir ilgstoši Latvijas tirgū strādājoši sadzīves ķīmijas preču ražotāji. Abu rūpnīcas atrodas Latvijā, un to apgrozījums pārsniedzis miljonu eiro.

Vai tikai kļūda tabulā?

Jāpiebilst, ka, salīdzinot abus SIA "Kvadro" VAMOIC sūtītos piedāvājumus ar jau minēto Aizsardzības ministrijas izsniegto apkopojošo tabulu, "Delfi TV ar Jāni Domburu" konstatēja, ka tie nesakrīt. Proti, kaut SIA "Kvadro" piedāvājumos norādīts, ka uzņēmums valstij piedāvā iegādāties dezinfekcijas līdzekļa 5 litru iepakojumu par 15,85 eiro, AM veidotajā apkopojošajā tabulā šāda cena – 15,85 eiro – SIA "Kvadro" piedāvājumā attiecināta uz 150 mililitru dezinfekcijas līdzekļa aerosola flakoniņu.

Nav zināms, kā VAMOIC vai Aizsardzības ministrijas izveidotā darba grupa katru piedāvājumu vērtējusi un vai tas saistīts ar atšķirībām starp SIA "Kvadro" piedāvājumu un ierakstiem tabulā. Ministrija jau iepriekš atteikusies "Delfi TV ar Jāni Domburu" izsniegt piedāvājumu izvērtēšanai izveidotās darba grupas sēžu protokolus.

Jebkurā gadījumā, ņemot vērā cenu starpību starp AS "Spodrība" un SIA "Kvadro" piedāvājumu un sareizinot to ar SIA "Kvadro" nosaukto divās nedēļās piegādājamās produkcijas apjomu, var sarēķināt, ka šī atšķirība Latvijas valstij varētu būt izmaksājusi 11 970 eiro.

IUB sākta administratīvā lieta

Sūdzību SIA "Kvadro" bija adresējusi arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB), Valsts kontrolei un Iepirkumu uzraudzības birojam (IUB). IUB "Delfi" norādīja, ka, "ņemot vērā, ka no iesnieguma arī izriet, ka VAMOIC atbildīgās personas, iespējams, ir nepamatoti piemērojušas Publisko iepirkumu likuma (PIL) piemērošanas izņēmumu, Birojs 2020. gada 12. maijā ir uzsācis administratīvā pārkāpuma lietvedību, lai izvērtētu, vai dezinfekcijas līdzekļu iepirkums pamatoti ir veikts, nepiemērojot PIL noteiktās iepirkuma procedūras".

Arī Valsts kontrole norādījusi, ka šo informāciju vērtēs. Tikmēr KNAB "Delfi" norādīja, ka vērtē visu saņemto informāciju, tomēr "par šobrīd esošām vai iespējamām pārbaudēm, kā arī tajās iesaistītajām personām Birojs komentārus nevar sniegt, lai netiktu apdraudēta vai kavēta šo pārbaužu gaita".

(Raksts tika publicēts 15. maija rītā. AM atbildes "Delfi" saņēma 15. maija pulksten 18.35. Tajās ministrija norāda, ka SIA “Kvadro” nebija starp pirmajiem piedāvājuma iesniedzējiem. "Attiecīgi tādēļ tā piedāvājums tāpat kā citu komersantu piedāvājumi tika izskatīts ievērojot AM noteiktos vērtēšanas kritērijus un komersantu atlases hronoloģisko secību," norāda ministrija. AS "Spodrība" lielo īpatsvaru iepirkumā ministrija skaidro ar jau minēto hronoloģisko piedāvājumu izskatīšanas secību un faktu, ka vēl cits komersants, kas uzaicināts iesniegt piedāvājumu to nav izdarījis. Kopumā AM e-pastā rakstītais sniedz tikai daļējas atbildes uz "Delfi" jautājumiem, kā arī rada papildus un pretjautājumus. Tiem pievērsīsimies turpmākajās ar Covid-19 krīzes laika iepirkumiem saistītajās publikācijās.)

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Koronavīruss Covid-19 Aizsardzības ministrija DELFI plus Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) Madara Cosmetics Spodrība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.