Alberts Hofmans
Foto: AP/Scanpix

16. novembris pasaules vēsturē ir nozīmīga diena – šajā dienā par Polijas karali kronēta sieviete, Jadviga (1384), Dostojevskis nobiedēts, piespriežot viņam nāvessodu (1849), bet Padomju Savienībā dzimusi tāda sporta disciplīna kā sambo (1938).

Tomēr DELFI Izklaide šajā dienā izceļ 1938. gada 16. novembri, kad šveiciešu zinātnieks Alberts Hofmans (attēlā) pirmo reizi sintezēja lizergīnskābes dietilamīdu jeb LSD, kas tik ļoti ietekmēja sešdesmito gadu paaudzes domāšanu.

Tobrīd preparāts Hofmanu vēl neieinteresēja, un viņš to uz pieciem gadiem nolika malā. 1943. gadā zinātnieks atsāka pie tā strādāt, līdz 19. aprīlī apzināti sev injicēja 250 mikrogramus šīs vielas.

Šis vakars Hofmanam izvērsās ļoti aizraujošs, bet zinātnes vēsturē tā iegājusi kā slavenā "Velosipēda diena".

Hofmans nodzīvoja garu mūžu - 102 gadus, bet īsi pirms nāves tika atzīts par šīs pasaules dižāko dzīvojošo ģēniju (šo godu viņš dalīja ar datorzinātnieku seru Timotiju Bernersu-Lī).

Tags

Diena pasaules vēsturē (Delfi Izklaide)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form