Aizraujošu detektīvfilmu un seriālu izlase
Neliešiem un noslēpumiem pa pēdām
Cilvēka daba slēpj daudzus noslēpumus un dziņas, kuras neapzinātas un apspiestas var novest pie šausminošiem notikumiem. Savukārt radošiem prātiem tie kalpo par materiālu darbiem, kurus ar nerimstošu aizrautību lasa un skatās cilvēki visā pasaulē, neatkarīgi no tautības, izglītības līmeņa vai sociālā statusa. Jo kurš gan nevēlas aizmirsties no ikdienības un atklāt kādu tumšu noslēpumu? Un detektīvfilmas un seriāli to piedāvā izbaudīt drošībā pie ekrāna, tajā pašā laikā garantējot prāta mežģi un plašu emociju gammu.
Par pirmo publicēto detektīvstāstu tiek uzskatīts amerikāņu rakstnieka Edgara Alana Po "Slepkavība Morgielā" (1841. g.), un līdz mūsdienām šis žanrs transformējies dažādās izpausmes formās un izplatījies pa visu pasauli, arvien liekot lauzīt galvas un šķetināt noziegumus. Šerloks Holmss un doktors Vatsons, Erkils Puaro, mis Mārpla, CSI, "Bones", "Dexter", "Fargo" nu jau ir žanra klasika, kuras fundaments, līdzīgi kā nozieguma izmeklēšanā, meklējams pagātnes notikumos, kuri soli pa solim jāliek kopā.

Iemesls, kādēļ detektīvžanrs vispār radās, bija industriālā revolūcija 18. gadsimta vidū. Ja pirms tam cilvēki lielākoties dzīvoja mazās pilsētās un socializējās šaurā lokā, kur cits citu pazina un jutās droši, tad līdz ar rūpniecības attīstību un jaunu profesiju rašanos, arvien vairāk cilvēku pārcēlās uz lielajām pilsētām. Tas savukārt nozīmēja intensīvāku saskarsmi ar svešiniekiem ik dienas, lielāku nedrošības sajūtu un aizdomīgumu, kā arī – vairāk noziegumu.

Ekrāna detektīvžanra aizsākumi meklējami jau mēmā kino laikos – par pirmo detektīvfilmu tiek uzskatīta amerikāņu operatora Artura Mārvina 1900. gadā uzņemtā īsfilma "Sherlock Holmes Baffled". Savukārt par pirmo detektīvseriālu tiek uzskatīts 1909. gadā Francijā uzņemtais sešu epizožu seriāls "Nick Carter, le roi des détectives", kas balstīts amerikāņu autoru Džona Korvela un Osmonda Smita romānu sērijā par detektīvu Niku Kārteru.
Gan senatnē, gan arīdzan mūslaikos detektīvfilmu un seriālu centrālais tēls ir harizmātisks un ar neparastu intelektu apveltīts izmeklētājs, kura uzdevums ir atrisināt noziegumu un atrast vainīgo, iesaistot šajā procesā arī skatītāju. Tiesa, itin bieži detektīva žanrs ir "atšķaidīts" arī ar citiem žanriem, piemēram, zinātnisko fantastiku ("The X-Files"), vesternu ("Tall in the Saddle") vai pat mūziklu ("The Singing Detective").

Piedāvājam iepazīties ar aktuālākajiem detektīvžanra ekrāna piemēriem gan pasaules, gan pašmāju pieredzē!
Izsmalcinātais asa sižeta komēdijdetektīvs "The Gentlemen" ir Gaja Ričija filma ar lielisko Metjū Makonahiju, Hjū Grantu un Kolinu Farelu. Filmas centrā ir izmanīgs britu narkobarons, kurš, mērķtiecīgi strādājot daudzus gadus, ir uzbūvējis vērienīgu un ļoti ienesīgu impēriju. Kad paklīst runas par nelegālā biznesa pārdošanu Oklahomas miljardieriem, notikumos iesaistās vesela virkne tikpat talantīgu un mērķtiecīgu džentlmeņu. Sākas shēmošana, intrigas, kukuļošana un šantažēšana, kā arī, protams, neiztikt arī bez apšaudēm un "nelaimes gadījumiem".
Biogrāfiskajā "HBO" drāmā, kur galveno tēlu – Bernardu Medofu – atveido Roberts de Niro, bet viņa sievu Rūtu spēlē Mišela Feifere, atainota skandalozākā krāpšana ASV vēsturē, kad virkne notikumu, kas aizsākās jau 1987. gadā, 2008. gada decembrī noveda pie Volstrītas finansista apsūdzēšanas 65 miljardu dolāru izkrāpšanā no investoriem. "Oskara" balvas laureāta Berija Levinsona režisētā filma balstīta Diānas B. Enrikesas bestsellerā "Melu meistars: Bērnijs Medofs un uzticības nāve" (viņa pati arī piedalās filmā, intervējot ieslodzīto Medofu, kuram 2009. gadā piespriests maksimālais iespējamais cietumsods – 150 gadu), iedvesmojoties arī no Lorijas Sendelas grāmatas "Patiesība un sekas".
"The Hitman`s Bodyguard" ir asa sižeta komēdijdetektīvs par augstākās klases miesassargu, kura uzdevums pirms tiesas procesa ir apsargāt slepkavu, ko visi vēlas novākt. Arī miesassargs nebūt nav sajūsmā par savu jauno klientu un labprāt no zemes virsmas noslaucītu viņu pats, taču viens ir personīgās, bet kas gluži cits – darba attiecības. Vai pagātnes ienaidnieki spēs nonākt pie kompromisa un tomēr sastrādāties kopīga mērķa vārdā? Galvenajās lomās iejutušies tādi kinoekrāna spīdekļi kā Raiens Reinolds, Semjuels Lī Džeksons, Gerijs Oldmens un Selma Haijeka.
"Locked Down" vēsta par laulātu pāri – Lindu un Pekstonu (viņus atveido Anna Hataveja un Čīvetels Edžiofors) –, kuri ir nolēmuši šķirties, taču ārkārtas situācijas dēļ ir spiesti palikt mājās. Viņu attiecības daudzsološi aizsākās ar mežonīgiem motociklu izbraucieniem pirms daudziem gadiem un sāka iet uz grunti, kad gudrais, bet agresīvais Pekstons tika arestēts par kāda piekaušanu pašaizsardzības nolūkos. Piespiedu kopdzīve apvienojumā ar strādāšanu "Zoom" režīmā nav izturama, tāpēc tā tiek "atšķaidīta" ar krietnu devu vīna, novedot abus pie kopīga plāna – aplaupīt juvelierveikalu.
Laimē balvas, atbildot pareizi uz jautājumiem! Atbildes meklē "Ko skatīties?" rakstos un konkursa noteikumus – Tet+ Helio Facebook lapā
Psiholoģiskais šausmu detektīvseriāls "The Outsider" ir balstīts Stīvena Kinga plašu popularitāti guvušā tāda paša nosaukuma romānā, ko ekrānam adaptējis amerikāņu rakstnieks un scenārists Ričards Praiss ("Child 44"). Tas ir stāsts par detektīvu Ralfu Andersonu, kurš sāk izmeklēt 11 gadus veca zēna šausminošo slepkavību, taču viņu mulsina aizdomās turamā nesatricināmais alibi. Viss kļūst arvien sarežģītāk, kad notikumos iesaistās pārdabisks spēks, kas pat pieredzējušajam policistam un gana netradicionālajam izmeklētājam liek apšaubīt visu, kam viņi tic.
"McMillions" ir dokumentāls stāsts par krāpšanos 24 miljonu ASV dolāru vērtībā, kas no 1989. līdz 2001. gadam norisinājās populārajā "McDonald's" spēlē "Monopols". Sešās seriāla sērijās atainots FIB aģents Dags Metjūzs, kurš uziet anonīmu zīmīti ar informāciju par negodīgiem laimestiem. Padziļinātās intervijas ar personām, kas iesaistītas visos nozieguma aspektos, proti, gan viltus laimētāji, gan vaininieki, "McMillions" sniedz pietuvinātu skatījumu uz vienu no slavenākajiem krāpšanas gadījumiem 90. gadu beigās un 2000. gadu sākumā.
Astoņu sēriju krimināldrāma "Markuss" ir Latvijas un Ukrainas kopražojums, kura aktieru ansamblī ietilpst Agnese Cīrule un Rihards Lepers. Seriāla centrā ir skolotāja Polīna, kuras dēls Marks (viņu atveido rīdzinieks Aleksandrs Neikens) pirms pieciem gadiem pazuda no bērnudārza. Viņa zēnu nejauši ierauga televīzijas sižetā, kur nu viņu dēvē par Markusu. Par spīti atbildīgo iestāžu bezdarbībai, Polīna atkal ķeras pie sava dēla meklēšanas, taču šoreiz kopā ar bijušā izlūkošanas aģentūras darbinieka Denisa Denisova palīdzību. Vai Markuss atpazīs savu bioloģisko māti? Vai zēnam maz ir iespēja būt laimīgam, ja viņu mīl un grib paturēt divas ģimenes? Un cik bīstama izvērtīsies noziedznieku saaustā shēma?
"Bezvēsts pazudušās" ir pašmāju psiholoģiskais trilleris, kas uzņemts pēc rakstnieces Leldes Kovaļovas tāda paša nosaukuma debijas romāna. Galvenajās lomās seriālā redzama virkne izcilāko mūsdienu latviešu aktieru: Juris Žagars, Mārtiņš Vilsons, Rēzija Kalniņa, Kristīne Nevarauska, Andris Keišs, Mārtiņš Kalita. Tas ir stāsts par Sanktpēterburgas izmeklētāju Konstantīnu Aņisimovu, kurš savas profesionālās darbības vēsturē nav spējis atrisināt tikai vienu vienīgu lietu – savas sievas Annas mistisko pazušanu. Kādu dienu viņš nejauši saņem informāciju par kādu krimināllietu Latvijā, kur ļoti līdzīgos apstākļos pazudusi vietējā muižas īpašnieka sieva. Nolēmis noskaidrot patiesību, viņš dodas uz vietu, kura sieviete reiz pazudusi.
"The Flight Attendant" ir komisks trilleris, kas balstīts armēņu-amerikāņu rakstnieka Krisa Bodžaliana tāda paša nosaukuma bestsellerī. Stjuarte Kasandra Boudena ir nevaldāma alkoholiķe, kura dzer pat reisu laikā un pavada brīvo kopā laiku ar svešiniekiem, tostarp pasažieriem. Kādu dienu viņa paģiraina pamostas viesnīcas numuriņā Bangkokā, bet blakus sev atrod iepriekšējā reisa pasažieri ar pārgrieztu rīkli. Baidoties zvanīt policijai, viņa satīra nozieguma vietu un it kā nekas nebūtu noticis pievienojas pārējiem stjuartiem un pilotiem ceļā uz lidostu. Ņujorkā viņa tiekas ar FIB aģentiem, kuri izmeklē notikušo, un, nespēdama atcerēties tās nakts notikumus, viņa sāk prātot, vai gadījumā pati nav slepkava.
Seriālā "White House Farm" atainoti patiesi notikumi 1985. gada augusta naktī, kad kādā Eseksas lauku mājā tika noslepkavoti pieci vienas ģimenes locekļi. Šausminošo noziegumu izmeklēt tiek nozīmēti divi detektīvi, kuri nopratina dzīvi palikušos ģimenes locekļus, nonākot pie neticamām atklāsmēm un pavērsieniem. Piemēram, nogalinātā vīrieša dēls Džeremijs apgalvo, ka viņa māsa Šeila, kura sirgusi no šizofrēnijas, "sagājusi uz īso" un ar šauteni nogalinājusi savus vecākus un savus sešus gadus vecos dvīņus. Un tas vēl nav viss...
Seriāla darbība norisinās Losandželosā Lielās depresijas laikā un notikumu centrā ir izmeklētājs Perijs Meisons, kuru nolīgst advokāts E. B. Džonatans, lai atrisinātu, iespējams, desmitgades lietu – gadu vecā Čārlija Dodsona nolaupīšanu un izpirkšanu. Cīnoties ar traumatisko kara laika pieredzi Francijā un šķirtās laulības sekām, Meisons šķetina noziegumu, vēl nezinot, ka šī lieta kļūs par pavērsiena punktu viņa dzīvē, kā arī ietekmēs ne vien viņu, bet arī viņa tuvinieku un vietējo varas vīru likteņus.
Krimināldrāma "The Night of" ir stāsts par pakistāniešu izcelsmes amerikāņu studentu Nasīru, kurš pēc seksa un narkotiku piepildītas nakts pamostas blakus mirušai sievietei bez mazākās nojausmas, kas ir noticis. Policija pēcāk viņa kabatā atrod ieroci un arestē, tāpēc viņam nākas meklēt advokātu, lai tas viņu izpestī no murgainajiem notikumiem. Kamēr Nasīrs sēž cietumā, kur dzīve nebūt nav viegla, viņš tomēr iedraudzējas ar ietekmīgu ieslodzīto Frediju un gūst viņa aizsardzību, savukārt ārpasaulē viņa advokāts Džons Stouns (atveido lieliskais Džons Torturo) un detektīvs Bokss saduras ar nemitīgiem šķēršļiem ceļā uz patiesību.
Projekta ''Ko skatīties” veidotāji: saturs – Katrīna Āboliņa un Sabīne Košeļeva, foto – publicitātes foto un "Vida Press", dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Emīls Cinītis, redaktore – Kristīne Melne, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Inese Skaraine.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.