Aspazija
Foto: Latvijas Nacionālā arhīva materiāli

Ja Aspazija dzīvotu mūsdienās, viņas foto bieži būtu uz dzelteno preses izdevumu vākiem. Bērnības dēmoni, pašnāvības mēģinājums, neveiksmīga pirmā laulība, attiecības ar Raini, narkotikas un, pats svarīgākais, vēlēšanās ar šiem notikumiem dalīties – tā ir tikai daļa no viņas dzīves puses, par ko literatūras skolotāji stāsta retāk.

Marta vidū tika atzīmēta literātes un sieviešu tiesību aizstāves Aspazijas 150. dzimšanas diena, kas pašmāju kultūras dzīvē licis uzvirmot diskusijām gan par viņas literāro darbību, gan dzīvi. Tiesa, viņas dzīves gājuma izpēte nav vienkārša.

Kā atzinuši gandrīz visi, kas pamatīgāk tai pieķērušies, bieži vien atšķirt, kas patiesi noticis un kur sākas pašas dzejnieces vai citu radītas leģendas, ir praktiski neiespējami. 

Piemēram, pati Aspazija visu mūžu mānījusies par savu vecumu - viņa uzdevusies par trīs gadus jaunāku, un tikai aizvadītā gadsimta septiņdesmitajos gados Saulcerīte Viese baznīcas grāmatā uzdūrusies īstajam Elzas Rozenbergas (baznīcas papīros - Johanna Emīlija Lizete Rozenvalde) dzimšanas gadam.

DELFI Izklaide piedāvā dažus no spilgtākajiem literātes dzīves momentiem, kas pat ar visiem iespējamajiem piepušķojumiem liecina - Aspazijas mūžs un personība ir bijusi daudz aizraujošāka, kā, iespējams, daudziem no mums šķitis, lasot obligāto literatūru.


Source

Tags

Aspazija Rainis
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form