Pašmāju influenceri, blogeri lūdz sevi saukt par digitālā satura autoriem
Foto: Privātais arhīvs

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Terminoloģijas komisija 2021.gada 14. septembra sēdē pieņēma un apstiprināja Latvijas Blogeru un Influenceru Asociācijas (LBIA) piedāvāto terminu "digitālā satura autors" ar definīciju "persona, kas izstrādā, veido un pasniedz saturu teksta un audiovizuālā formā sociālo tīklu lietotājiem".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

LBIA šā gada augustā iesniedza LZA Terminoloģijas komisijai iesniegumu ar lūgumu apstiprināt terminu "digitālā satura autors", pamatojot tā nepieciešamību latviešu valodā ar to, ka līdz šim masu saziņas līdzekļos un sabiedrībā esot lietota nepareiza un maldinoša terminoloģija, kas neatspoguļo patieso šīs jomas speciālistu darbību. Piemēram, ietekmētājs un influenceris nav tas pats, kas blogeris vai viedokļu līderis​​, taču šādas analoģijas bieži tika piemērotas, portālam "Delfi" skaidro LBIA pārstāve Kristīne Birģele.

Latvijas Blogeru un Influenceru asociāciju dibinājusi Maija Armaņeva.

Influenceri uzskata, ka dažādu anglicismu (piemēram, influenceris, vlogeris u.c.) izmantošana arī ne vienmēr ir saprotama latviešu valodā, kā arī nekorekti atspoguļo šo speciālistu darba specifiku. Savukārt 2019. gadā apstiprinātā termina "ietkmētājs" lietošana ne vienmēr atklāj patieso būtību, kā arī sašaurina loku, uz ko šis termins ir attiecināms, līdz ar to bieži radot nepatiesu tulkojumu vai kļūdaini atspoguļojot tā nozīmi.

Lai novērstu nepareizas terminoloģijas pielietošanu, kā arī veicinātu pareizu izpratni medijos un sabiedrībā, līdz šim tādus lietotos apzīmējumus kā influenceris, viedokļu līderis, blogeris, vlogeris, TikTok'eris un tamlīdzīgus LBIA piedāvāja apvienot vienā apkopojošā grupā, nodēvējot personu, kas izstrādā, veido un pasniedz saturu teksta un audiovizuālā formā sociālo tīklu lietotājiem sava profila attīstības un peļņas gūšanas nolūkā par digitālā satura autoru, tādējādi kopīgojot viņu darbības nozari un vidi. Par pamatu pakārtotā termina "digitālā satura autors" izstrādei kalpoja iepriekš apstiprināts termins "digitālais saturs".

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.