Foto: Toms Svilāns

Šī gada 14. jūnijā pulksten 20 Kuldīgas Svētās Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā klausītājiem būs iespēja piedzīvot Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša Latvijas kultūras kanonā iekļautās kantātes tenoram, baritonam, korim un ērģelēm "Dievs, Tava zeme deg" atskaņojumu.

Koncertā, kas veltīts komunistiskā genocīda upuru piemiņai, piedalīsies ērģelnieks Jānis Pelše, baritons Rihards Mačanovskis, tenors Raimonds Bramanis, Jauniešu koris "Balsis", mākslinieciskais vadītājs Ints Teterovskis un zīmju valodas tulce Elza Veismane.

Kantātes tapšana ir cieši saistīta ar Kuldīgu. 1943. gada pavasarī Kuldīgas evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Oskars Sakārnis izsludināja konkursu par kantātes "Latvju lūgšana Dievam" tekstu un mūziku. Konkursā uzvarēja divi Andreja Eglīša dzejoļi, kas vēlāk apvienoti vienā. Šīs skaistās, emocionālās un latviskās dzejas iedvesmota Lūcija Garūta komponēja kantāti "Dievs, Tava zeme deg!". Tā pirmo reizi tika atskaņota pirms 80 gadiem, 1944. gada 15. martā, Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā un ieguva klausītāju un kritikas atzinību. To pirmatskaņoja Teodora Reitera koris, solisti Mariss Vētra un Ādolfs Kaktiņš, pie ērģelēm bija pati Lūcija Garūta, kas aizstāja pēkšņi saslimušo Alfrēdu Kalniņu. Pēc pirmatskaņojuma kantāte tika atskaņota līdz 1945. gadam, bet pēckara gados bija dzirdama tikai svešumā. Kantātē ietvertais dvēseliskums un ideālisms, kas pasvītro tautas vienprātību un nelokāmo stāju 1988. gadā liek tai atdzimt arī Latvijā. Iespējams, tādēļ tā kļūst par vienu no svarīgākajiem darbiem latviešu mūzikā arī šodien, uzsver koncerta rīkotāji.

Jauniešu koris "Balsis" kantāti atskaņos Kuldīgas Svētās Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kas šogad svin savu 120. gadadienu.

Ieeja koncertā bez maksas. Koncerts pieejams cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!