Foto: PantherMedia/Scanpix

Ceturtdien, 7. februārī, sāksies festivāls "Saxophonia", kurā uzstāsies gan Latvijas saksofonspēles zvaigznes, gan ārvalstu slavenības.

Šogad "Latvijas koncertu" organizētais festivāls norisināsies līdz 15.februārim.

Biļetes uz festivāla koncertiem iespējams iegādāties "Biļešu Paradīzes" tirdzniecības tīklā un internetā.

Festivāla atklāšanas koncerts

Ceturtdien, 7. februārī, pulksten 19 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā notiks festivāla "Saxophonia" atklāšanas koncerts.

Koncertā varēs dzirdēt gregorisko dziedājumu grupas "Schola cantorum Riga" un saksofonista Ginta Pabērza meditatīvo saspēli,Jēkaba Nīmaņa jaundarbu Latvijas Radio kora balsī un pirmoreiz Rīgā - Andreja Selicka latgalisko ciklu "Cerības cereņš" Ievas Paršas, Arta Sīmaņa un Kristīnes Adamaites lasījumā.

Koncertā muzicēs:

Ieva Parša, mecosoprāns
Gints Pabērzs, saksofons
Oskars Petrauskis, saksofons
Artis Sīmanis, saksofons
Kristīne Adamaite, ērģeles
Schola cantorum Riga
Latvijas Radio koris
Diriģents Sigvards Kļava

Programma:

Andris Dzenītis, Jēkabs Nīmanis (jaundarbs), Andrejs Selickis, Mārtiņš Viļums.

Jonatans Rautiola un LNSO

Piektdien, 8. februārī, pulksten 19 Lielajā ģildē festivāla "Saxophonia" ietvaros - Jonatana Rautiolas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) koncerts.

Festivāla "Saxophonia 2013" simfoniskajā koncertā pie Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģenta pults stāsies lieliskais laikmetīgās mūzikas interprets Normunds Šnē, un šī koncerta programma būs ritma enerģijas piesātināta. Līdzās Adamsam, Lāšsonam un Lācim – Aleksandra Glazunova Koncerts saksofonam ar orķestri, kurā solists būs Oskars Petrauskis.

Džona Adamsa "Guide to Strange Places", pēc autora teiktā, ir ceļojums "iztēlotā, pārsteidzošā pazemē".

Iedvesmas avots komponistam bijusi grāmatiņa "Melnais ceļvedis pa noslēpumaino Provansu", ko viņš izlasīja, pavadot brīvdienas ar ģimeni kādā Provansas lauku mājā.

Lāšs Ēriks Lāšsons ir viens no interesantākajiem 20. gadsimta zviedru komponistiem – līdz pat mūža nogalei viņš nepārstāj eksperimentēt, galvenokārt dzīvojoties starp neoklasicisma, divpadsmittoņu un paša oriģināltehnikas skaņupasaulēm. Lāšsona Koncerts saksofonam ir viņa firmas zīme, vēsta festivāla rīkotāji.

Kārļa Lāča "Rhythm Drive" ir ritma rotaļu apspēle – dinamisks, atraktīvs skaņdarbs, kurā pazīstamais un publikas iemīļotais teātra mūzikas autors Kārlis Lācis savieno klasiskās un neakadēmiskās skatuves formulas.

Koncertā varēs dzirdēt divus saksofonsolistus – Arvīds Kazlausks ir Latvijā studējis lietuviešu mūziķis, bez kura klātbūtnes vairs nav iedomājama Latvijas mūzikas aprite, savukārt Jonatans Rautiola ir viens no somu izcilākajiem jaunajiem skatuves māksliniekiem – spožs ziemeļu pūšaminstrumentu spēles skolas jaunākās paaudzes pārstāvis, vēsta festivāla rīkotāji.

Koncertā muzicēs:

Arvīds Kazlausks, saksofons
Jonatans Rautiola, saksofons
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
Diriģents Normunds Šnē

Programma:

Džons Adamss, Aleksandrs Glazunovs ar koncertu saksofonam ar orķestri, kurā solists būs Oskars Petrauskis, Kārlis Lācis, Lāšs Ēriks Lāšsons.

'Brass Jaw'

Sestdien, 9.februārī, pulksten 19 Spīķeru koncertzālē festivāla "Saxophonia" ietvaros uzstāsies "Brass Jaw" - četri vīri, kuri spēlē trompeti, altsaksofonu, tenorsaksofonu un baritonsaksofonu.

Brass Jaw uzstājas bez ierastās ritma sekcijas, un viņu skanējums ir unikāls gan skaņas, gan domāšanas ziņā, ļaujot piemēroties jebkurai spēles telpai. Draivs un harisma – lūk, Brass Jaw firmas zīmes ceļā uz vēl neatklātu teritoriju apgūšanu.

Grupas izveidotājs ir baritonsaksofonists Alons Bovuazēns, un sākotnēji tas bija tradicionāls saksofonu kvartets, kura pirmā turneja notika 2005. gadā. 2009. gadā grupai pievienojās lauriem apvītais trompetists Raiens Kviglijs, un tas bija jaunu apvāršņu pavēršanas sākums.

2009.gada rudenī "Brass Jaw" triecienā ieņēma Londonas džeza festivālu, vienlaikus nāca klajā viņu albums "Deal With It", kas saņēma jūsmīgas atsauksmes. Grupa apceļojusi Eiropu un ASV, viņiem divas kompozīcijas veltījis leģendārais Džons Sērmans, 2011. gada maijā viņi saņēmuši titulu "Ensemble Of The Year" ikgadējā britu sacensībā "Parliamentary Jazz Awards", vēsta festivāla organizatori.

'Deniss Pashkevich Trio' un Džordžs Stīls

Otrdien, 12. februārī, pulksten 19 "Spīķeru koncertzālē" festivāla "Saxophonia" ietvaros uzstāsies "Deniss Pashkevich Trio" un Džordžs Stīls

Denisa Paškeviča trio apvienojušās izcilas Latvijas džeza mūzikas personības – Deniss Paškevičs (saksofons, flauta, basklarnete), Edvīns Ozols (bass) un Artis Orubs (bungas, perkusijas), radot unikālu un viendabīgu mūzikas organismu. Trio spēlē grupas dalībnieku autorkompozīcijas, muzikālajā vēstījumā sapludinot džezu, svingu, funk, swing, old school, world un rock-rhythmics, vēsta festivāla rīkotāji.

Jaunajā programmā "Room" trio mūziķi apvienojušies ar Džordžu Stīlu (George Steele) – amerikāņu mākslinieku, kurš divus gadu desmitus dzīvo Latvijā un jau kopš bērnības piedalās dažādos mūzikas projektos. Džordžs Stīls mūzikas pavadījumā lasa amerikāņu dzejnieka Lengstona Hjūsa (Langston Hughes) darbus. Hjūsa daiļradi spēcīgi ietekmējis džezs, un viņa dzejoļos daudz runāts par ASV afroamerikāņu dzīvi 20.–60. gados. Šis koncerts būs īpašs, jo februāris ir afroamerikāņu vēstures mēnesis, ko ASV katru gadu atzīmē jau kopš 1926. gada.

Koncertā muzicēs:

"Deniss Pashkevich Trio"
Džordžs Stīls

Rīgas Saksofonu kvartets un Valdis Muktupāvels

Trešdien, 13. februārī, pulksten 19 Spīķeru koncertzālē festivāla "Saxophonia" ietvaros uzstāsies Rīgas Saksofonu kvartets un Valdis Muktupāvels.

Kā vēsta festivāla rīkotāji, Rīgas Saksofonu kvartets piedāvās koncertprogrammu, kur četru saksofonu saspēli rotās cilvēka balss, klavieres, kokles un dūdas. Šādas izvēles pamatā ir kvarteta mūziķu vēlme parādīt Rīgas publikai savas daudzveidīgās intereses sadarbībā ar citu muzicēšanas veidu pārstāvjiem.

Līdzās Giljermo Lago jeb Nīderlandes saksofonista, Aurelia Saxophone Quartet mūziķa Villema van Mervīka kompozīcijai "Pilsētas" koncerta pirmajā daļā likta Nika Gothama kompozīcija Barbara Allen, kur kvartetam pievienojas temperamentīgā dziedātāja Ieva Parša, un Juna Nagao apdarinātas pasāžas no Vivaldi "Gadalaikiem", kur četriem saksofoniem pievienojas lieliskā pianiste Herta Hansena.

Koncerta otrā daļa etniski krāsota – līdzās Līgas Celmas spēka opusam "Ozols" būs multiinstrumentālista Valda Muktupāvela jaundarbs "Uguns mūzika" saksofonu kvartetam, koklēm un dūdām, dažas agrāk dzirdētas Valda kompozīcijas "Maltuves dziesma" un "Rasas šūpuļdziesma", kā arī Jēkaba Nīmaņa jaunākais sacerējums – trīs putnu tēmai veltītas latviešu tautasdziesmas mecosoprānam, koklēm un saksofonu kvartetam.

Koncertā muzicēs:

Ieva Parša, mecosoprāns
Valdis Muktupāvels, kokle
Rīgas Saksofonu kvartets
Herta Hansena, klavieres

Programma:

Līga Celma, Niks Gothams, Valdis Muktupāvels, Astors Pjacolla.

Mario Marci un Simone Dzankīni

Ceturtdien, 14. februārī, pulksten 19 Spīķeru koncertzālē festivāla "Saxophonia" ietvaros uzstāsies Mario Marci un Simone Dzankīni, kuri ir pastāvīgi festivāla viesi, kas klausītājiem būs palikuši atmiņā ar izdomas bagātām un atraktīvi nospēlētām koncertprogrammām.

Kā vēsta festivāla rīkotāji, šoreiz abu meistaru izvēlētās programmas nosaukums ir "All directions" jeb "Visi virzieni no Perotīna un Baha līdz Pjacollam un Žismonti". Komponistu sarakstā bez virsrakstā nosauktajiem ir arī Kurts Veils, Rišārs Galjāno, pats Simone Dzankīni un citi.

Mario Marci uzvarējis četros starptautiskos un deviņos nacionālos konkursos. Uzstājies ar Itālijas, Šveices un Venecuēlas orķestriem. Divdesmit gadu strādājis Milānas La Scala orķestrī.

Savukārt Simone Dzankīni tiek uzskatīts par vienu no interesantākajiem un novatoriskāk domājošiem akordeonistiem Eiropā.

Koncertā muzicēs:

Mario Marci, saksofons
Simone Dzankīni, akordeons

Festivāla noslēguma koncerts

Piektdien, 15. februārī, pulksten 19 Lielajā ģildē notiks festivāla "Saxophonia" noslēguma koncerts.

Tajā būs iespēja klausīties vienu no trim labākajiem Francijas orķestriem – Tulūzas Kapitolija simfonisko orķestri, ko diriģēs viens no atzītākajiem, pieprasītākajiem un oriģinālākajiem jaunās paaudzes diriģēšanas meistariem Tugans Sohijevs. Pašlaik viņš ir Parīzes publikas absolūtais mīlulis, un ir pilnīgi skaidrs, ka nedrīkst laist garām iespēju redzēt viņu pašiem savām acīm tepat Latvijā, vēsta festivāla rīkotāji.

Osetijā dzimušais Tugans Sohijevs ir Tulūzas orķestra galvenais diriģents (kopš 2005) un mākslinieciskais vadītājs (kopš 2008). Francijas viesu izvēlētajā programmā iekļauta Kloda Debisī Rapsodija alta saksofonam un orķestrim ar izcilo solistu Nikolā Prostu, ko dēvē par skaņu žonglieri, Roberta Šūmaņa Klavierkoncerts ar Vīnē dzīvojošo krievu pianisti Elizabeti Ļeonsku, savulaik Svjatoslava Rihtera skatuves partneri, protežē un tuvu domubiedru, kā arī Modesta Musorgska daudzkrāsainās "Izstādes gleznas", kuras orķestrim prasmīgi pārlicis Moriss Ravels.

Koncertā muzicēs:

Nikolā Prosts, saksofons / Nicolas Prost
Elizabete Leonska, klavieres / Elisabeth Leonskaya
Tulūzas Kapitolija orķestris / Orchestre national du Capitole de Toulouse
Diriģents Tugans Sohijevs / Tugan Sokhiev

Programma:

Klods Debisī Rapsodija alta saksofonam un orķestrim
Modests Musorgskis "Izstādes gleznas"
Roberts Šūmanis Klavierkoncerts.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!