Foto: Publicitātes foto

Svinot Raiņa 150. jubileju, Rīgas Sv. Pētera baznīcā 10. septembrī plkst. 20.00 pirmatskaņojumu piedzīvos jauns muzikāli poētisks koncertuzvedums "Dagdas skiču burtnīcas", ko veido domubiedri dziedātāja Ieva Parša, režisors Uģis Brikmanis un muzikologs Orests Silabriedis.

Koncertuzvedumā izskanēs Raiņa dzejas lasījumi līdzās astoņu Latvijas komponistu jaundarbiem. Tos radījuši dažādu paaudžu un stipri atšķirīgu radošo rokrakstu īpašnieki - Maija Einfelde (1939), Pēteris Plakidis (1947), Mārīte Dombrovska (1977), Gundega Šmite (1977), Andris Dzenītis (1978), Oskars Herliņš (1980), Santa Bušs (1981), Jēkabs Jančevskis (1992).

Koncertuzvedumā piedalās dziedātāji Ieva Parša un Krišjānis Norvelis. Pie klavierēm būs viens no izcilākajiem koncertmeistariem Latvijā - JVLMA kamermūzikas profesors Aldis Liepiņš. Ar altu uzvedumā piedalīsies "Sinfonietta Rīga" un kvarteta "Quadra" mūziķis Pēteris Trasuns. Ar trompeti uzvedumu papildinās LNSO un Sinfonietta Rīga mūziķis - patlaban Latvijas labākais klasiskās mūzikas trompetists Jānis Porietis, stāsta pasākuma rīkotāji.

Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā plānoti septiņi koncerti:

10. septembrī plkst. 20.00 Rīgas Sv Pētera baznīcā (bezmaksas)
11. septembrī plkst. 18.00 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā "Gors" (biļetes "www.bilseuparadize.lv")
12. septembrī plkst 14.00 Jēkabpils novada Zasas kultūras namā (bezmaksas)
12. septembrī plkst. 19.00 Madonas pilsētas kultūras namā (bezmaksas)
8. novembrī plkst. 15.00 Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē (bezmaksas)
15. novembrī plkst. 18.00 Ventspils Pārventas bibliotēkā (bezmaksas)
29. novembrī plkst. 18.00 Vidzemes koncertzālē "Cēsis" (biļetes "www.bilseuparadize.lv")

"Maija Einfelde, izvēlējusies dzejoli, uzreiz zināja, ka vēlas savā jaundarbā dzirdēt pikolo trompetes saulesspožo skaņu. Santa Bušs uzrakstīja trauslu kā tīmeklis miniatūru sievietes balsij un altam. Andris Dzenītis sacerēja teju minioperu no dažādu dzejoļu kopojuma. Prieks, ka pēc ilgāka pārtraukuma pie komponēšanas atgriezās vecmeistars Pēteris Plakidis. Mārīte Dombrovska savu jaundarbu komponēja Krāslavā. Gundega Šmite jaunradei nodevās Grieķijā, kas ir viņas pašreizējā mājvieta. Jaunu lappusi savā briestošajā daiļrades ceļā kopā ar Raini atšķīra jaunie autori Jēkabs Jančevskis un Oskars Herliņš," stāsta muzikologs Orests Silabriedis.

Uzveduma "Dagdas piecas skiču burtnīcas" būtiska sastāvdaļa ir videoscenogrāfija - būs redzami kadri, kas tapuši Jašas ūdeņos Raiņa agras jaunības gadu teiksmainajā vietā Jasmuižā; būs Daugavas teju vai zemūdens pārpeldēšana Dunavas pārceltuvē netālu no Raiņa bērnības vietas Tadenavas; būs skati, kas tverti no vilciena loga, šķērsojot Sēliju un Latgali.

Uzveduma veidotāji iepriekš sadarbojušies, veidojot kamerizrādes "Spoži mirdzošais latvju pelēkais" un "Dūdieviņš".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!