Foto: Publicitātes foto
No 4. līdz 6. decembrim Ventspilī, teātra namā "Jūras vārti" notiks pirmais starptautiskais taustiņmūzikai veltītais festivāls "Takts".

"Iecerēts, ka turpmāk ik gadu uz koncertiem Ventspilī pulcēsies starptautiski atzīti dažādiem taustiņinstrumentiem radītas vai adaptētas mūzikas autori un interpreti. Pastiprinātu uzmanību festivāls "Takts" veltīs jaunajai un laikmetīgajai mūzikai. Klavieres, iespējams, ir zināmākais no taustiņinstrumentiem, taču ne vienīgais. Akordeons, harmonijs, spinets, galu galā - melodions un ērģeles," stāsta festivāla rīkotāji.

Pirmā festivāla "Takts" ietvaros teātra nama abās zālēs notiks seši koncerti.

Festivāla pirmajā vakarā koncertu teātra nama Jaunajā zālē sniegs duets "Grandbrothers" no Vācijas. To veido džeza pianists Erols Sarps (Erol Sarp) un sintezatoru konstruktors Lūkass Fogels (Lukas Vogel). "Jau pirmais kopīgi radītais skaņdarbs "Ezra Was Right" izpelnījās Džila Pītersona (Gilles Peterson) uzmanību, un tāpēc vairākkārt izskanēja viņa vadītajā raidījuma "BBC Radio 6 Music" ēterā. Loģisks bija turpinājums, duetam izdodot pirmo īsspēlējošo plati, kurā tika iekļauti dīdžeja Grega Vilsona (Greg Wilson), JD Twitch no apvienības "Optimo" un citu prominentu mūziķu veidoti "Grandbrothers" skaņdarbu remiksi. Šī gada martā izdotais debijas pilnmetrāžas albums "Dilation" ir divu gadu darba rezultāts. Pareizāk, abu mūziķu izpētes turpinājums minimālisma, ambientās mūzikas, IDM un tehno mūzikas vidē," raksturo festivāla rīkotāji.

Foto: Publicitātes foto

Otrajā festivāla dienā uzstāsies Folkers Bertelmans, kas pēdējodesmit gadu laikā ir krietni plašāk pazīstams ar skatuves vārdu Hauschka. "Šopēna skaņdarbu izpildījuma iedvesmots, mazais Folkers deviņu gadu vecumā pievērsās klavierspēles apguvei. Tiesa, gadu gaitā viņš atskārta, ka formālā un stingrā instrumenta iepazīšana, uz kādu mudina, izrādās, ne tikai skolas Latvijā, nav ceļš, kuru viņam iet. Pieaugošā interese par populāro mūziku, dalība dažādās grupās un projektos, ne brīdi nezaudējot interesi par taustiņinstrumentiem, noveda pie satikšanās arī ar elektronisko mūziku. 2004. gadā dienasgaismu ieraudzīja pirmais Hauschka ieraksts "Substantial", kas minēto apvienoja un spilgti apliecināja - klasiskā izglītība, kamermūzikas jutīgums un interese par popmūziku. Tas viss saklausāms tajā, kā arī turpmākajos Folkera ierakstos. Mūzika kino, dejai, teātrim un mākslas projektiem, sadarbība ar citiem ievērojamiem mūziķiem (piemēram, vijolnieci Hilariju Hānu (Hilary Hahn), Ventspilī reiz koncertējušo islandiešu mūziķi un producentu Valgīru Sigurdsonu (Valgeir Sigurðsson) un citiem), salīdzinājumi ar Satī, Keidžu, Reihu, izpārdoti koncerti visā pasaulē, paša kūrēts festivāls "Annual Piano Approximation Festival" Diseldorfā - tas viss raksturo Hauschka radošo darbību vairāk nekā desmit gadu garumā," ieskatu festivāla dalībnieka biogrāfijā sniedz festivāla organizatori.

Foto: Publicitātes foto

Svētdienas pēcpusdienā festivāls noslēgsies uz Lielās zāles skatuves ar rimtu autormūzikas koncertu. Nelielas auditorijas priekšā uzstāsies režisors Vladislavs Nastavševs. Līdzīgi kā pagājušā gada nogalē uz Jaunā Rīgas teātra skatuves notikušajos autorvakaros "Eskeipista dienasgrāmata", arī Ventspilī V. Nastavševs izpildīs paša radītos skaņdarbus saviem iestudējumiem "Peldošie-Ceļojošie" un "Tumšās alejas" Jaunajā Rīgas teātrī, kā arī izrādei "Mēdeja" Maskavas Gogoļa centrā, kuros izmantojis Mihaila Kuzmina, Federiko Garsijas Lorkas un Josifa Brodska dzeju.

Biļetes uz festivāla koncertiem pārdošanā nonāks 9. oktobrī plkst. 12:00 "Biļešu Serviss" tirdzniecības tīklā. Biļetes būs nopērkamas gan uz katru no dienām atsevišķi, gan kā kopīgs abonements, ar ko iespējams apmeklēt visus sešus koncertus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!