Foto: F64

Rudenī Latvijā viesosies diriģents Mariss Jansons, kurš 16. septembrī Lielajā ģildē stāsies pie Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) pults, apstiprināja LNSO pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska.

Jansona vadībā orķestris atklās savu 90. jubilejas koncertu sēriju.

Iepriekš diriģents Latvijā viesojās Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā, 2014. gadā, uzstājoties ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri Latvijas Nacionālajā operā.

Jansons ir latviešu diriģents un daudzu vadošo pasaules simfonisko orķestru vadītājs gan Eiropā, gan arī ASV. Viņš saņēmis prestižo "Grammy" balvu, kā arī "Lielo mūzikas balvu 2014" par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikā. Jansons apbalvots ar II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, Francijas augstākās pakāpes ordeni mākslā un literatūrā, Lielbritānijas Karaliskās filharmonijas biedrības balvu, kā arī saņēmis prestižo Ernsta fon Sīmensa balvu un citus apbalvojumus.

Jansons ir vairāku ārvalstu orķestru un mūzikas akadēmiju goda loceklis, un pasaules mūzikas kritiķi mākslinieku iekļāvuši diriģentu topa trešajā vietā. Jansons patlaban ir Bavārijas Radio simfoniskā orķestra galvenais diriģents.

Koncertā uz skatuves kāps arī Raimonds Pauls, kopā ar orķestri izpildot vienu skaņdarbu. Programmā izskanēs gan Hektora Berlioza "Fantastiskā simfonija", gan Džorža Gēršvina "Rapsodija blūza stilā", kā arī Paula Svītas klavierēm un orķestrim.

Kopumā LNSO 90. jubilejas koncertu sērijā gaidāmi pieci koncerti. Par godu jubilejas sezonai LNSO izdos grāmatu, kurā būs aplūkota orķestra vēsture un tā kādreizējie diriģenti, kā arī jubilejas CD ierakstu.

Otrajā koncertu sērijas pasākumā 7. oktobrī Lielajā ģildē kopā ar LNSO uzstāsies pianists Reinis Zariņš, kurš izpildīs Volfganga Dārziņa Otro koncertu klavierēm un orķestrim. Diriģenta Andra Pogas vadībā koncertā izskanēs arī Riharda Štrausa simfoniskā poēma "Varoņa dzīve".

Savukārt trešais koncerts "LNSO - 90. Vasilijs Sinaiskis un "Fausta pazudināšana"" norisināsies gan Rīgā gan Cēsīs. Tajā uzstāsies mecosoprāns Oļesja Petrova, baritons Armands Siliņš, kā arī basbaritons Rihards Mačanovskis. Koncertā diriģenta Vasilija Sinaiska vadībā varēs dzirdēt Pētera Vaska "Cantabile", kā arī Berlioza "Fausta pazudināšanu". Paredzēts, ka 28.oktobrī koncerts izskanēs Lielajā ģildē, bet 29.oktobrī - koncertzālē "Cēsis".

26. novembrī Lielajā ģildē koncertā "LNSO - 90. Olari Eltss un Mālera Piektā" uzstāsies kontrabasists Gunārs Upatnieks. Viņš izpildīs Eduarda Tubina Koncertu kontrabasam ar orķestri. Tāpat kā visos pārējos koncertos arī šajā izskanēs kāds latviešu komponista skaņdarbs, bet programmu vainagos Gustava Mālera "Piektā simfonija". LNSO priekšā šajā koncertā būs diriģents Olari Eltss.

Noslēdzošais jubilejas koncertu sērijas notikums paredzēts 9. decembrī Lielajā ģildē. Tajā uzstāsies soprāns Elīna Šimkus, mecosoprāns Ieva Prudņikovaite, tenors Andris Ludvigs, kā arī Valsts akadēmiskais koris "Latvija". Koncerta programmā diriģenta Pogas vadībā izskanēs Jāņa Mediņa skaņdarbs "Pie baznīcas", kā arī Ludviga van Bēthovena Devītā simfonija.

Biļešu uz koncertiem nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!