Foto: Aldis Bičevskis. (Kadrs no video; "Zāle" – "Vantis")
Tuvojoties gada izskaņai, kad teju katrā sabiedriskā vietā dimd Ziemassvētku melodijas, daudzos mūzikas cienītājos pieaug vēlme klausīties kvalitatīvu oriģinālmūziku, un par laimi ir vairāki pašmāju mūziķi, kas šo vēlmi labi apzinās un piedāvā daudzveidīgus un spilgtus ierakstus.

Novembris latviešu mūzikā bijis auglīgs – jaunu albumu publicējusi grupa "Dagamba", tāpat to darījusi arī dziedātāja Marija Naumova; nupat par ieraksta izdošanu ir paziņojusi Linda Leen, bet latviešu publikai labi zināmais ansamblis – "Labvēlīgais tips" – atrādījis jaunāko asprātīgo hitu. Tomēr tie ir vien daži piemēri no latviešu grupu un solo mākslinieku pulka, kas nemitīgi darbojas un aktīvi strādā, lai gada nogalē sagādātu prieku gan klausītājiem, gan sev.

Piedāvājam iepazīties ar pieciem dažādiem latviešu mūzikas jaunumiem, kas bagātina vietējās mūzikas skanējumu un kuriem ir vērts pievērst uzmanību.

Drūmie brīži – un kā no tiem izbēgt. 'Catalepsia'

Foto: Kristaps Runcis

Palēnām strādājot pie jaunākā albuma, Latvijas doom-metal pārstāvji "Catalepsia" klausītājiem un skatītājiem snieguši savu pirmo mūzikas video, kas veidots līdz šim nepublicētai dziesmai "To Escape And Return".

Grupa atklāj, ka dziesmas videoklips ticis veidots kā īsfilma, pieskaņojoties tās ilgumam, kas pārsniedz septiņas minūtes. Videoklipā "gan tieši, gan tēlaini atainoti dzīves drūmie brīži un centieni no tiem izbēgt," raksta apvienības dalībnieki.

Dziesmas video tapis sadarbībā ar digitālo projektu studiju "ArtMedia Production", savukārt audio ieraksts tika veikts "KS Records" studijā.

Galvenais – esi tu pats. Šips un Nātre

Foto: Publicitātes foto

Latviešu repa mākslinieki Šips un Nātre atkal apvienojušies, lai kopā ar videoklipu izdotu dziesmu "Viens Un Tas Pats".

Dziesmas ritmu jeb "bītu" autors ir Jezups, savukārt video veidojis Maksims Kitajevs. Ieraksts tapis Studijā "Dween".

Šips vēsta, ka dziesma "Viens un tas Pats", kas tiek publicēta kā vēstnesis topošam albumam, pamatā "stāsta par mūsdienu mūziku, par to, ka vajag būt sev, nevajag kopēt citus."

Pārbaudītu vērtību skanējums. 'Fonoplane'

Foto: "Fonoplane" publicitātes foto

Latviešu rokgrupa "Fonoplane" šā gada 30. novembrī publicē savu pirmo mazalbumu.

Grupa dibināta 2014. gada decembrī, taču grupas dalībnieki iepriekš ir sastrādājušies citos muzikālos projektos. Grupā darbojas pieci atšķirīgi mūziķi – Agita Alde (vokāls), Gatis Žagars (bass), Normunds Sauleskalns (bungas) Uldis Ēlerts (ģitāra, taustiņi, flauta) un Guntars Kniksts (taustiņinstrumenti), kurus, kā vēsta "Fonolane" pārstāvji, vieno muzicēšanas prieks.

Fonoplane – Burve

$sound_file = "http://www.delfi.lv/temp/audio/Burve_mix02.mp3"; include "$includes_dir/articleincludes/audioplayer.inc"; ?>

"Fonoplane" pārsvarā izpilda savu oriģinālmūziku, tomēr tiek veidotas arī kaverversijas rokmūzikas klasikai. Grupas skanējumu ietekmējušas pagājušā gadsimta 70. gadu rokgrupas, piemēram, "Pink Floyd", "Led Zeppelin", "Deep Purple", "Yes", ELP, "Genesis", "Holy Lamb" un citas.

Fonoplane – Fusion

$sound_file = "http://www.delfi.lv/temp/audio/fusion_mix01.mp3"; include "$includes_dir/articleincludes/audioplayer.inc"; ?>

"Fonoplane" albuma atvēršanas svētik norisināsies 30. novembrī Rīgā.

Elektronika un folkmūzika. '100 baltas dvēseles'

Foto: Publicitātes foto

Ar prezentācijas koncertu 26. novembrī mūzikas namā "Daile" Rīgā tiek svinēta muzikālās apvienības "100 baltas dvēseles" jaunā studijas albuma "Vienaldzība/ Indifference" izdošana.

Albums "Vienaldzība" ir dubultdisks ar elektroniskās mūzikas risinājumiem piesātinātām kompozīcijām; viena albuma daļa veltīta dziesmām latviešu valodā, kurām tekstu autori ir spilgtas persomības – no aktrises Guna Zariņas līdz Rainim. Svaukārt dubultdiska otra daļa ieskaņota angliski.

"100 baltas dvēseles" kā muzikāls projekts radās 2007. gadā, apvienojoties Mārtiņam Jansonam un Ivaram Krastam. Vēlāk pievienojās arī dziedātāja Alise Joste. Šāds mūziķu kodols ir nostiprinājies līdz pat otrajam studijas albumam, kurš iznāk pēc septiņu gadu pauzes.

Elektroniskās mūzikas risinājumus albumā "Vienaldzība/ Indifference", kas tiek izdots ierobežotā – 500 eksemplāru –apjomā, palīdzējis atrast Pēteris Pāss.

Līdz šim publiskoti divi skaņdarbi no gaidāmā albuma. Dziesmas "Šodien" vārdu autore ir mūziķu draugs un Ivara biedrs Jaunajā Rīgas teātrī – aktrise Guna Zariņa. Dziesmā "Yes" izmantots Džordža Gordona Bairona (George Gordon Byron) dzejolis.

Albuma ierakstā piedalījušies arī Jēkabs Nīmanis (klarnete), Jānis Burmeisters (bungas), Ilze Gagaine (vijole), Undīne Balode (čells) un Ansis Nikolovskis (tuba). Ieraksta pēcapstrādi veikuši Gatis Zaķis un Braiens Pails (Brian Pyle).

Pieskaries, ieelpo, sit. 'Zāle' un Jaques of S'T'A

Foto: Aldis Bičevskis. (Kadrs no video; "Zāle" – "Vantis")

Grupa "Zāle" izdevusi videoklipu dziesmai "Vantis", kas tapusi sadarbībā ar hip-hopa mākslinieku Jaques of S'T'A.

Dziesmā dzirdama ne vien ģitāra un balsis, bet arī, kā tas raksturīgi grupai "Zāle", dažādi eksotiski instrumenti, piemēram, harmonijs, kahons un santurs. Dziesmā "Vantis" muzicē Marta Kreituse, Jaques of S'T'A, Pēteris Draguns, Kasandra Kaņepe, Tarass Kuzmenko, Aivis Gailītis, Dace Zariņa, Kira Maija Kirsanova un Harijs Vagrants, savukārt par skaņu efektiem parūpējies Uģis Vītiņš.

Dziesmas videoklips tapis, ansamblim sadarbojoties ar Aldi Bičevski, kurš bijis arī tā operators un montāžas režisors. Horeogrāfija – Jānis Putniņš, dejotāji – Jānis Putniņš, Gints Dancītis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!