Foto: Publicitātes foto
Pasaulē pazīstamā latviešu diriģenta Andra Nelsona vadītie orķestri – Bostonas simfoniskais orķestris un Leipcigas "Gewandhaus" orķestris – 1. martā sabiedrību iepazīstināja ar 2018./2019. gada sezonas plāniem, paziņojot, ka 2018. gada rudenī kā īpašs veltījums Latvijas simtgadei abu orķestru sniegumā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos komponista un Latvijas Radio "Klasika" programmu vadītāja Andra Dzenīša īpaši šiem orķestriem rakstītais jaundarbs, portālu "Delfi" informēja Latvijas Radio pārstāvji.

"Pagājušā gada nogalē kā zibens spērienu no skaidrām debesīm saņēmu Bostonas simfoniskā orķestra ģenerālmenedžera un Leipcigas "Gewandhaus" orķestra menedžeres e-pastu ar piedāvājumu abiem orķestriem radīt jaundarbu, kura pasaules pirmatskaņojums gaidāms 2018. gada rudenī," sajūsmu neslēpj Andris Dzenītis.

Dzenīša simfonisko mūziku jau iepriekš spēlējuši un arī pasūtījuši dažādi orķestri, tajā skaitā Berlīnes Radio simfoniskais orķestris, Amsterdamas Radio simfoniskais orķestris, Beļģijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Zārbrikenes-Keizerslauternas Vācu radio simfoniskais orķestris, un tā skanējusi Berlīnes filharmonijā, Amsterdamas "Concertgebouw", Briseles "Bozar" un citviet.

Tomēr saņemt pasūtījumu uzreiz no diviem tik elitāriem pasaules orķestriem ir katra komponista sapnis. "Zinot, cik Latvijā un pasaulē ir daudz interesantu skaņražu, esmu patiesi saviļņots un priecājos, ka Andris Nelsons nolēmis sniegt ieguldījumu savas zemes mūzikas popularizēšanā pasaulē. Mūsu kaimiņu igauņu un somu mūzikas veiksmes stāsts ir tieši viņu izcilo diriģentu atbildība par savas tautas mūzikas sludināšanu visā plašajā pasaulē. Faktiski jau cita ceļa nav," uzskata komponists.

Kā atklāj "Klasikas" direktore Gunda Vaivode, Andris Nelsons jau pirms krietna laika neformālās sarunās paudis vēlmi vienu no jaundarbu pasūtījumiem uzticēt latviešu autoram, kurš "runā mūsdienīgā, bet vienlaikus emocionālā valodā un spētu iedarbināt liela orķestra sviras".

Bostonas un Leipcigas "Gewandhaus" orķestriem komponētās, aptuveni 15 minūšu garās kompozīcijas pasaules pirmatskaņojums Leipcigā notiks nākamā gada septembrī, savukārt Bostonā – novembrī.

Orķestru preses materiālos jaundarbs tiek pieteikts kā veltījums Latvijas simtgadei, turklāt 2018. gadā komponistam apritēs četrdesmitā gadskārta. "Tieši tāpēc esmu nolēmis skaņdarbu veltīt savām etniskajām saknēm, skaņu audumā un saturā ietverot mūsu zemes spēcīgo tūkstošgades mantojumu – vērību un svarīgo ticību dabas spēkiem, kas neticamā veidā iekodēti zīmju valodā un dainās. Darbs ir iesākts, un tā veikšana ir īpaša atbildība," uzsver Andris Dzenītis.

Atgādinām, ka Andris Nelsons ir viens no šā brīža spožākajiem diriģentiem pasaulē. Šā gada februārī viņa vadītais Bostonas simfoniskais orķestris jau otro gadu pēc kāras saņēma prestižo "Grammy" balvu kategorijā "Labākais orķestra sniegums" ("Best Orcherstral Performance").

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!