Foto: Publicitātes foto

Šogad jau septīto reizi jūnijā norisināsies VSIA "Latvijas koncerti" rīkotais "Rīgas festivāls", piedāvājot krāšņu un daudzveidīgu programmu ar pazīstamu un starptautiski augsti novērtētu mūziķu piedalīšanos. Festivāla koncerti šogad notiks no 7. līdz 21. jūnijam.

Koncertos klausītājus gaida tikšanās ar Ķelnes Radio simfonisko orķestri; Gidonu Krēmeru un kamerorķestri "Kremerata Baltica"; ar pasaules atzinību guvušajiem latviešu mūziķiem Egīlu Siliņu un Ivetu Apkalnu. Krāšņās programmās klausītājus priecēs arī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, "Sinfonietta Rīga", Latvijas Radio bigbends, Rīgas Doma zēnu koris, Latvijas Radio koris, Valsts akadēmiskais koris "Latvija" u.c. Koncertos skanēs Antonīna Dvoržāka, Johannesa Brāmsa, Karla Orfa, Pētera Vaska, Gijas Kančeli, Ērika Ešenvalda un citu komponistu mūzika. Jaundarbus klausītājiem dāvās Uģis Prauliņš un Jēkabs Jančevskis.

"Rīgas festivāla" atklāšanas koncertā 7. jūnijā Lielajā ģildē uzstāsies maestro Gidons Krēmers, kurš šogad nosvinēja savu 70. dzimšanas dienu. Viņš uzstāsies kopā ar savu izloloto kamerorķestri "Kremerata Baltica", kas savukārt šogad svin savu 20. gadadienu. Šī dubultjubileja tiek atzīmēta ar vērienu – pēc muzicēšanas pasaulslavenās koncertzālēs un festivālos Eiropā, ASV un Āzijā, Gidons Krēmers un "Kremerata Baltica" atgriezīsies Latvijā un ar kolorītu koncertprogrammu atklās "Rīgas festivālu". Koncertā skanēs Roberta Šūmaņa, Karlheinca Štokhauzena un Leonīda Desjatņikova skaņdarbi, kā arī īpaša dāvana – Jēkaba Jančevska jaundarbs.

8. jūnijā Kongresu namā notiks koncerts "Latvijas Radio bigbends un Šeina Stīla. Ellai Ficdžeraldai – 100". Slavenā amerikāņu džeza dziedātāja Ella Ficdžeralda tiek dēvēta gan par "dziesmas pirmo lēdiju", gan "džeza karalieni", arī "lēdiju Ellu". Pieminot džeza dīvas simtgadi, jaunu elpu viņas leģendārajam mantojumam un spožākajam repertuāram piešķir arī Latvijas Radio bigbends, uz skatuves tiekoties ar trim spilgtām dziedātājām. Līdz ar Kristīni Prauliņu un Dināru Rudāni - divām ar spēcīgu vokālu apveltītām latviešu mūziķēm, "Rīgas festivālā" viesosies arī Kalifornijā uzaugusī un uz Ņujorkas skatuvēm rūdītā Šeina Stīla.

9. jūnijā Sv. Jāņa baznīcā notiks Uģa Prauliņa 60. jubilejai veltīts koncerts. Kā raksturo festivāla rīkotāji, komponista mūzikā spēcīgi atbalsojas gan tautas mūzikas, gan rokmūzikas ietekmes; savdabīgi satiekas pagānisms un kristietība; atklājas gan viduslaiku bruņnieciskums, gan baroka vieglums un romantismam piemītoša jūsma. Savā jubilejas koncertā Uģis Prauliņš dāvās klausītājiem jaundarbu – "Fantāziju Nr. 2 ērģelēm", kas veltīta ērģelniecei Kristīnei Adamaitei. Skanēs arī apjomīgā Lieldienu oratorija "Te Deum Laudamus". Gluži tāpat kā tās pirmatskaņojumā 2001. gadā, arī šoreiz pie diriģenta pults stāsies Mārtiņš Klišāns, kura vadībā muzicēs Rīgas Doma zēnu koris, "Sinfonietta Rīga", soprāns Inga Šļubovska-Kancēviča un baritons Kalvis Kalniņš.

13. jūnijā Lielajā ģildē spēlēs Ķelnes Radio simfoniskais orķestris, kas šogad svin savas dibināšanas 70. gadadienu. Latvijā kolektīvs atgriežas pēc desmit gadiem, lai vēlreiz uz skatuves satiktos ar izsmalcināto franču čellistu Gotjē Kapisonu, kas pa šo laiku kļuvis par vienu no ievērojamākajiem un oriģinālākajiem savas paaudzes mūziķiem. Ķelnes Radio simfoniskais orķestris pazīstams gan kā izcils laikmetīgās skaņumākslas interprets, gan iemantojis reputāciju kā vēlīna romantisma mūzikas speciālists. Koncertā skanēs čehu nacionālromantiķa Antonīna Dvoržāka Čellkoncerts, kā arī vācu romantiķa Johannesa Brāmsa Trešā simfonija. Pie diriģenta pults stāsies Juka Peka Saraste.

15. jūnijā Rīgas Domā varēs dzirdēt izcilo latviešu dziedātāju Egilu Siliņu un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri diriģenta Māra Sirmā vadībā. Skanēs Pētera Vaska mūzika - skaņdarbā "Viatore" – stāsts par ceļinieku un mūžību, savukārt kompozīcijā "Credo" izskanēs ticības apliecinājums mūžīgajai gaismai. Līdzīgas tēmas savā daiļradē izgaismo arī gruzīnu komponists Gija Kančeli. Apjomīgo "Don't Grieve" Kančeli pabeidza brīdi pirms 11. septembra traģēdijas un līdz ar tā pēdējiem vārdiem, kas likti arī darba nosaukumā, aicina neskumt un nesērot. Kompozīcija veltīta slavenajam krievu baritonam Dmitrijam Hvorostovskim, bet Rīgas Domā tā skanēs Egila Siliņa izpildījumā.

16. jūnijā Spīķeru koncertzālē "Latvijas Koncerti" direktors Guntars Ķirsis, demokrātiskā vīna bāra "Garage" līdzīpašnieks Jānis Jenzis un profesionāls vīnzinis aicinās doties garšas un mūzikas ceļojumā uz Moldovu. Pasākumā piedalīsies "Vali Boghean Band" mūziķi. Grupas skanējumā atbalsojas ietekmes no Balkānu džeza, klasiskās mūzikas un Austrumeiropas tautu mūzikas. Savukārt Sv. Pētera baznīcā vēlā vakara stundā klausītājiem tiks piedāvāta Ērika Ešenvalda un vēl citu komponistu mūzika izrādē "Naktssardze", kurā piedalīsies aktrise Guna Zariņa un Latvijas Radio koris.

21. jūnijā Dzintaru koncertzālē "Rīgas festivālu" noslēgs viens no visu laiku slavenākajiem vokāli instrumentālajiem opusiem – Karla Orfa "Carmina Burana". 19. gadsimta sākumā benediktiešu klosterī tika atrasts dzejas krājums "Carmina Burana" jeb "Bavārijas dziesmas" ar 11. un 12. gadsimtā tapušiem tekstiem augšvācu un latīņu valodā, kas ataino Hanzas laika sadzīves ainas un iepazīstina ar tālaika tikumiem. Spilgtās pagātnes ainas uzburs spožs Latvijas mūziķu ansamblis diriģenta Andra Pogas vadībā. Koncertā skanēs arī Fransisa Pulenka šedevrs – Koncerts ērģelēm, timpāniem un stīgu orķestrim. Pie ērģelēm – izcilā latviešu mūziķe Iveta Apkalna.

Biļetes uz Rīgas festivāla koncertiem nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!