Foto: Matīss Markovskis
23. augustā VEF Kultūras pilī un 24. augustā Vidzemes koncertzālē "Cēsis" izskanēs koncertprogramma "Gaismēnu spēles", kurā savīsies Alfrēda Kalniņa solodziesmas Latvijas Nacionālās operas solistu Ingas Šļubovskas-Kancēvičas un Jura Jopes sniegumā, kā arī Dailes teātra aktrises Olgas Dreģes lasītie Viljama Šekspīra soneti. Pie klavierēm – LNO galvenais koncertmeistars Mārtiņš Zilberts. Šīs programmas koncerti rudenī gaidāmi arī citviet Latvijā.

Koncertprogrammas vizuālo noformējumu nodrošinās ķīniešu izcelsmes māksliniece (urban disigner), gleznotāja Marija Žanga (Mary Zhang), ievedot klausītājus savā emociju pasaulē: katra koncerta laikā skatītājiem būs iespēja sekot līdzi, kā top unikāla, neatkārtojama "emociju glezna" mākslinieces interpretācijā.

"Manuprāt, Alfrēda Kalniņa solodziesmas prasa pieredzējušu mākslinieku – personību, lai izteiktu visas nianses, ko meistarīgais komponists ielicis savā mūzikā ar bagātīgu skaņu paleti: gan romantika, gan tautasdziesmas intonācijas, gan sarežģītāka harmoniskā valoda. Dziedot šā komponista dziesmas, es piedzīvoju īpaši filozofiski emocionālu krāsu; šī mūzika izstaro siltu labestību, atspoguļo Latvijas dabas skaistumu un pazib arī humora dzirksts. Manuprāt, mīlestības tēma komponistam ir bijusi sevišķi tuva, dziļi personīgi izjusta. Viņš smalki, klusi atspoguļo atzīšanos mīlestībā, ar gaišu sapņainību, skumju noskaņām, mīlas reibumu, skaistām atmiņām, neskatoties uz dziļi ievainotu sirdi. Šīs krāsas palīdz atklāt brīnišķīgie latviešu dzejnieki Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe, Rainis, Atis Ķeniņš," pauž Inga Šļubovska-Kancēviča, savukārt Juris Jope piebilst: "Alfrēda Kalniņa solodziesmas ir kā mazas pasaules, kurās iedziļinoties, tu saproti, ka tur ir daudz smalkumi un nianses, plaša emociju un sajūtu gamma. Ar lielāko prieku piedāvāšu savu interpretāciju solodziesmai "Brīnos es", kas latviešu kamermūzikā ir viens no izcilākajiem dārgumiem!"

Koncerta programmā iekļautas Alfrēda Kalniņa solo dziesmas "Brīnos es", "Tev!", "Sapņu tālumā", "Rudeņa zieds", "Es mīlu tevi", "Līst klusi", "Ziedoņa idille" ar Raiņa, Aspazijas, Rūdolfa Blaumaņa, Andrieva Niedras un citu latviešu dzejnieku vārdiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!