Foto: Publicitātes foto

Šī gada decembrī fonds "Mākslai vajag telpu" laidis klajā skaņuplati, kurā pieejamas visas muzikālās kompozīcijas, ko radīja mūziķi mākslas projekta
"Skaņai vajag mākslu" laikā, 2018. gada vasarā, portālu "Delfi" informē "Mākslai vajag telpu" valdes locekle Katrīna Jaunupe.

Vinila platē iekļautas sešas muzikālās interpretācijas: grupas "Instrumenti" eksperimentālā kompozīcija par Džemmas Skulmes mākslas darbu "Putnubiedēklis", Krievijas grupas "Mumiy Troll" skaņdarbs, kas tika radīts iedvesmā no Bruno Vasiļevska darba "Klusā daba – saules stars", Imanta Kalniņa komponētais darbs Māra Ārgaļa gleznai (bez nosaukuma) Kārļa Auzāna apdarē, Intara Busuļa interpretācija par Dainas Riņķes "Mūsu māja", Vestarda Šimkus virtuozā kompozīcija Māra Ārgaļa gleznai "Mūzika", kā arī "Prāta vētras" muzikālā ainava Rūdolfa Piņņa gleznai "Dārgakmeņi".

Mūziķi tika uzaicināti izvēlēties vienu mākslas darbu no Zuzānu kolekcijas, kurai vēlāk tapa skaņuplatē pieejamās muzikālās interpretācijas. 2018. gada "MVT Vasaras mājā" jaunie mākslinieki Marija Ulmane, Krišjānis Elviks, radošā apvienība "GolfClayderman", Madara Kvēpa, Jānis Šneiders un Jānis Krauklis radīja atbilstošas mākslas instalācijas, kurās jaunie mākslinieki apvienoja savu interpretāciju par izvēlētajiem 20. gadsimta otrās puses mākslas darbiem ar mūziķu muzikālajām ainavām. Radītās instalācijas bija scenogrāfiski risinājumi tieši veidoti "MVT Vasaras mājai", kuri vairāk netiks atkārtoti, līdz ar to ir šī projekta izgaistošā daļa, kamēr muzikālās interpretācijas ir paliekošā vērtība. Tieši tādēļ fonds nolēmis laist klajā baltas vinila skaņuplates "Skaņai vajag mākslu". Skaņuplates dizainu veidojis mākslinieks Miķelis Mūrnieks, kas bija arī izstāžu cikla vizuālās identitātes veidotājs.

"Skaņai vajag mākslu" bija unikāls laikmetīgās mākslas projekts, kas reflektēja par vizuālās mākslas mantojumu, savienojot vizuālo mākslu ar mūziku un scenogrāfiju. Tā bija neparasta pieredze kā mūziķiem, tā jaunajiem māksliniekiem, kā arī pašiem skatītājiem.

Projekta līdzautors Jānis Šipkēvics par pagājušā gada pieredzi darbā pie izstāžu cikla ir teicis: "Man bija liels gods sasaukt kopā savus amata brāļus, lai no mūzikas pasaules skatupunkta pievērstu uzmanību mākslas telpas (20. gs. otrās puses un mūsdienu mākslas muzeja) iztrūkumam Latvijā. Un vēl lielāks mans prieks ir par gala rezultātu – sešām jaunām skaņugleznām, kas tagad iemūžinātas arī skaņuplatē. Lai šis vēstījums ir kā liecība nākotnei, ka, smeļoties radošas svārstības mūsu glezniecības mantojumā, var tapt jēgpilna un mākslinieciski bagātīga augsne jauniem darbiem; var tapt jauna, svaiga tagadne."

Atgādinām, ka 2018. gada vasarā "MVT Vasaras mājā" norisinājās izstāžu cikls "Skaņai vajag mākslu", kas bija starpdisciplinārs mākslas projekts, kurā tika aktualizēts mūzikas un vizuālās mākslas simbiozes nozīmīgums un arī kā katru gadu izcēla prožektoru gaismā 20. gadsimta otrās puses mākslas mantojumu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!