Foto: Anrijs Požarskis

Ceturtdien, 16. janvārī, pulksten 19.00 uz "Hanzas perona" skatuves kāps Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) un Latvijas Radio bigbenda mūziķi, kā arī dziedātāja Linda Leen un saksofonists Gints Pabērzs, portālu "Delfi" informē LNSO pārstāvji.

Koncertā tiks atskaņoti Leonarda Bernsteina, Dona Elisa, Džordža Gēršvina, Djūka Elingtona komponētie šedevri, Lindas Leen skaņdarbi, Bjorkas un Maikla Bublē hiti, kā arī Latvijas Radio bigbenda mākslinieciskā vadītāja Kārļa Vanaga opuss, kas tapis īpaši šai programmai. Programma pirmo reizi tika izpildīta 2019. gada vasarā festivālā "LNSO vasarnīca" Latgales vēstniecībā "Gors" (Rēzekne), izpelnoties skaļas publikas ovācijas. Koncerta diriģents – Guntis Kuzma.

Intervijā LR3 "Klasika" Guntis Kuzma saka: "LNSO un Latvijas Radio bigbenda sadarbība ir sen lolota ideja, ko izdevās īstenot pagājušajā vasarā. Ņemot vērā, ka šīs retās sadarbības iespējas ir gandrīz kā svētki, vēlējāmies arī Rīgas publikai sniegt iespēju izbaudīt šo visu nesen atklātajā kultūras telpā – "Hanzas peronā". Domāju, ka klausītājus sagaida daudzi pārsteigumi. Īpaši no mūsu solista – saksofonista Ginta Pabērza, kurš improvizē katrā skaņdarbā, padarot skanējumu absolūti neprognozējamu."

Guntis Kuzma kopš 2014./2015. gada sezonas ir LNSO diriģents: viņš pazīstams arī kā izcils klarnetists. Bijis LNSO un "Sinfonietta Rīga" pirmā klarnete. Labprāt spēlē dažādos kamermūzikas projektos, daudz uzmanības pievērš laikmetīgajai mūzikai, kā klarnetists piedalījies vairāku jaundarbu pirmatskaņojumos. Saņēmis Lielo mūzikas balvu 2018 kategorijā "Par izcilu interpretāciju".

Tautā iemīļotā dziedātājā Linda Leen šajā programmā kopā ar apvienoto orķestri sniegs gan savas kompozīcijas "Uzar mani kā zemi" un "Chameleon", gan hitus, ko savulaik atskaņoja "The Doors", Nina Simone, Maikls Bublē un Bjorka.

Virtuozais saksofonists, Lielās mūzikas balvas 2006 laureāts Gints Pabērzs spēlēs solo vairākos opusos, toskait Kārļa Vanaga skaņdarbā "Klātbūtne. Motīvs", par kuru autors saka: "Kad mūzika uzrakstīta, rodas pārdomas, vai skaņās ir atspoguļojusies tā ideja, kas bija sākotnēji. Šoreiz uzdevums bija – izprast, kas cilvēkam vispār liek rīkoties, kas viņu mudina kaut ko darīt. Un arī – vai savā rīcībā cilvēks ir patiess. Lūk, šādas atvērtas filozofiskas tēzes kaut kādā ziņā tika ievītas muzikālajā materiālā." Kārlis Vanags ir saksofonists, aranžētājs, mūzikas pedagogs, Latvijas Radio bigbenda mākslinieciskais vadītājs kopš 2012. gada.

Koncertā tiks atskaņoti arī Leonarda Bernsteina, Dona Elisa, Džordža Gēršvina un Djūka Elingtona komponētie šedevri.

Lielisks t. s. simfodžeza piemērs ir amerikāņu neakadēmiskās mūzikas klasiķa Djūka Elingtona poēma "Hārlema", par kuru autors memuāros stāsta, ka jāiztēlojas svētdienas rīts Hārlemā. Liriskais varonis dodas no 110. ielas ziemeļu virzienā, šķērso spāņu un Rietumindijas kvartālus, līdz nonāk 125. ielas darījumu rajonā.

Leonards Bernsteins bija ģeniāls diriģents un ievērības cienīgs komponists. Saņēmis "Grammy" par mūža sasniegumiem. 16. janvāra koncertā izskanēs viņa skaņdarbs "Prelude, Fugue and Riffs", kas radīts džeza mūziķiem, un klarnetes žilbinošo solopartiju spēlēs koncerta diriģents Guntis Kuzma.
Dons Eliss ir amerikāņu džeza mūzikas komponists un trompetists, kurš sacerējis skaņdarbus ne tikai orķestriem, bet arī filmām, piemēram, "The French Connection". Koncerta programmā iekļauts viņa skaņdarbu "Whiplash", kas daudziem atsauks atmiņā 2014. gada filmu ar tādu pašu nosaukumu, kurā skanēja Elisa mūzika.

Džordžs Gēršvins bija amerikāņu komponists un pianists, kurš sarakstījis vairāk nekā 12 Brodveja mūziklus. Viņa darbi ir tikuši izmantoti vairākās filmās un TV, daudzi no tiem kļuvuši par džeza standartiem. Šajā koncertā klausīsimies slaveno Klēras šūpuļdziesmu "Summertime" no operas "Porgijs un Besa" izcilā Kārļa Vanaga aranžējumā ar Ginta Pabērza solo.

Biļetes uz koncertu pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!