Fоtо: Matīss Markovskis

Septembrī Dzintaru koncertzālē norisināsies 18. ''Kremerata Baltica'' festivāls, kurā tiks svinēta orķestra 25 gadu un pasaulslavenā vijolnieka Gidona Krēmera 75 gadu jubilejas.

Festivāla koncerti izskanēs 10. un 11. septembrī. Tajos uzstāsies pats jubilārs Gidons Krēmers, talantīgais pianists Georgijs Osokins un "Kremerata Baltica" orķestris diriģenta Fuada Ibrahimova (Fuad Ibrahimov) vadībā. Koncertos uz skatuves būs arī daudzsološā pianiste Agnese Egliņa un sitaminstrumentālists Andrejs Puškarevs.

Festivāla atklāšanas dienā, 10. septembrī būs dzirdama īpaša dāvana Dzintaru koncertzāles apmeklētājiem – daudzpusīgās komponistes, pianistes un dzejnieces Ļeras Averbahas (Lera Auerbach) ''Serenādes melanholiskai jūrai'' pirmatskaņojums. Gidons Krēmers mūziķi ir raksturojis kā ''vienu no apdāvinātākajiem māksliniekiem, ko jebkad esmu sastapis. Viņas daiļrade ir patiesa un sirsnīga, arī inovatīva un drosmīga''.

Koncerta programmā izcilo kamerorķestra "Kremerata Baltica" mūziķu, pianistes Agneses Egliņas un vibrafonista Andreja Puškareva, kā arī Madaras Pētersones un Magdalēnas Ceples izpildījumā dzirdēsim mūslaiku krievu komponista Viktora Kisina (Viktor Kisin) skaņdarbu "In Memoriam Philip Hirschhorn", kas ir veltījums izcilajam vijolniekam, pedagogam un Gidona Krēmera skolas laika draugam Filipam Hiršhornam (Philippe Hirschhorn). "Kremerata Baltica" un Viktora Kisina sadarbība aizsākās 2001. gadā, un tā ir vainagojusies vairākos albumos, ko izdevusi prestižā ierakstu kompānija "ECM".

Koncertā skanēs arī Gidona Krēmera tuva līdzgaitnieka – klusuma un asaru mūzikas komponista – Gija Kančeli (Giya Kancheli) skaņdarbu "Twilight" divām vijolēm, vibrofonam un stīgu orķestrim, ko, kā vairākus citus komponista opusus, inspirējis tieši Gidons Krēmers.

Programmā iekļauts arī komponista Pētera Plakida skaņdarbs "Mūzika klavierēm, timpāniem un stīgām", kā arī "Kremerata Baltica" mūziķa – komponista un kontrabasista Kristapa Pētersona "Mūzika lielam ansamblim", kas ir komponēta īpaši "Kremerata Lettonica" mūziķiem un jubilejas koncertā piedzīvos pirmo publisko atskaņojumu.

Savukārt 11. septembra koncertā romantiskos senās un jaunās mūzikas akordos līdzās maestro Gidonam Krēmeram un "Kremerata Baltica" orķestrim uz skatuves būs izcilais pianists Georgijs Osokins un sitaminstrumentālists Andrejs Puškarevs. Koncertā skanēs reti atskaņotā Fikreta Amirova (Fikret Amirov) "Kamersimfonija". Fikrets Amirovs bija ievērojams 20. gadsimta azerbaidžāņu komponists, kurš savā daiļradē apvienojis azerbaidžāņu, Tuvo Austrumu un Rietumu mūzikas kultūras tradīcijas.

Gidona Krēmera izpildījumā skanēs romantiķa Roberta Šūmaņa (Robert Schumann) mūža nogales opuss – "Koncerts vijolei un orķestrim". Leģendārais vijolnieks Jehūdi Menuhins (Yehudi Menuhin) Šūmaņa "Koncertu vijolei" raksturojis kā "iztrūkstošo tiltu starp Ludvigu van Bēthovenu (Ludwig van Beethoven) un Johannesu Brāmsu (Johannes Brahms) tā cilvēciskā siltuma, cēluma, bagātīgās izdomas un daudzpusīgās pieejas vijolei dēļ." Koncerta programmā iekļauta arī Georga Pelēča "Ziedu svīta", kurā komponists apjūsmojis pieneņu, kallas un peoniju burvību. Tieši Gidonam Krēmeram pieder nopelni Georga Pelēča mūzikas nokļūšanai starptautiskajā mērogā, uzsver koncerta rīkotāji.

Pianists Georgijs Osokins, "Kremerata Baltica" rezidējošais mākslinieks, atskaņos Friderika Šopēna (Frédéric François Chopin) "Otro klavierkoncertu", kas ir tobrīd 20 gadu vecā komponista atzīšanās mīlestībā poļu dziedātājai Konstancjai Gladkovskai (Konstancja Gładkowska). Georgijs Osokins šogad oktobrī gatavojas atkal piedalīties starptautiskajā Friderika Šopēna pianistu konkursā, kurā plūca uzvaras laurus jau iepriekš. Līdz tam šajā prestižajā konkursā neviens pianists no Latvijas nebija guvis godalgotas vietas.

Biļetes uz festivālu pieejamas "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās un internetā.

Koncertus Dzintaru koncertzālē apmeklēt var: uzrādot derīgu Covid-19 vakcināciju vai pārslimošanu apliecinošu sertifikātu; personu apliecinošu dokumentu.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !