Foto: Neda Navaee

Rudens kamermūzikas festivāla programmā Mazajā ģildē 6. oktobrī notiks Mocarta sonāšu vakars, kurā uzstāsies izcilā latviešu vijolniece Vineta Sareika un franču pianiste Amandīne Savarī.

Kā "Delfi" informē festivāla rīkotāji no VSIA "Latvijas Koncerti", mūziķes šim kamermūzikas koncertam izraudzījušas četras Mocarta sonātes.

"Mocarts vijoļsonātēs labprāt ļāvies eksperimentiem, piedāvājot visneiedomājamāko raksturu un tēlu apvienojumus. Līdzās Vīnē komponētajiem darbiem, programmā iekļauta Parīzē rakstītā un mātes piemiņai veltītā Mocarta vienīgā minora sonāte, ko līdzsvaros viena no pēdējām sonātēm ar izteiktu polifonijas devu," raksta koncerta rīkotāji.

Vineta Sareika stāsta: "Manas pirmās muzikālās atmiņas saistās ar Mocarta Allegretto, ko es spēlēju Slokas baznīcā. Mocarts ir katra mūziķa vizītkarte. Es mēģinu distancēties no tehniskajiem aspektiem un uztvert Mocartu kā draugu, kā domubiedru, kā cilvēku ar ļoti bagātu raksturu. Arvien biežāk viņa kamermūzikā es saskatu operas tēlus – gan priecīgus un vitālus, gan dramatiskus un ievainojamus, bet visus patiesus. Koncertā mēs atskaņosim četras ļoti dažādas Mocarta sonātes. Es ceru, ka klausītāji šajos skaņdarbos saklausīs operas lappuses un varbūt arī savā personībā atklās kādu sen aizmirstu sajūtu."

Šogad apgādā "Muso" klajā nācis Volfganga Amadeja Mocarta vijoļsonāšu albums, kuru ieskaņojušas Vineta Sareika un Amandīne Savarī. Tās ir trīs sonātes - Famažorā KV 376, Solmažorā KV379 un Lamažorā KV 526. Mūziķu domubiedrība aizsākās kameransamblī "Trio Dali", kas guva panākumus konkursos un ko slavēja arī kritiķi. Abas mūziķes kopā ieskaņojušas arī Edvarda Grīga vijoļsonāšu albumu.

Vinetas Sareikas starptautiskā karjera ar plašu vērienu sākās pēc tam, kad 2009. gadā viņa kļuva par Karalienes Elizabetes starptautiskā vijolnieku konkursa laureāti. Sareika ir aicināta sadarboties ar izciliem orķestriem – Londonas "Philharmonia" orķestri, Beļģijas Nacionālo orķestri, Karalisko Flāmu orķestri, Lisabonas filharmonisko orķestri, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Londonas kamerorķestri. Viņa ir sadarbojusies ar diriģentiem Andri Nelsonu, Polu Gudvinu, Gilbertu Vargu, Žanu-Bernāru Pomjē un Žerāru Korstenu. Vineta Sareika ir spēlējusi slavenās koncertzālēs – Ņujorkas Kārnegija zālē, Berlīnes Filharmonijā, Sidnejas koncertzālē, Vašingtonas Kenedija centrā, Londonas Vigmora zālē un Osakas Isumi zālē. Viņa bijusi arī Karaliskā Flāmu orķestra vijoļu grupas koncertmeistare.

2010. gadā Vineta Sareika ieguva Latvijas Lielo mūzikas balvu kategorijā "Par izcilu interpretāciju" par Antonio Vivaldi "Gadalaiku" atskaņojumu. Latvijas Radio 3 "Klasika" 2009. gadā viņu titulēja par "Gada instrumentālisti". Viņa ir saņēmusi arī Latvijas Kultūras ministrijas balvu.

Kopš 2012. gada Vineta Sareika ir pasaulslavenā "Artemis Quartet" pirmā vijole. Ar kvartetu, daudzu starptautisku balvu ieguvēju, viņa ne tikai uzstājas nozīmīgākajās pasaules koncertzālēs, bet arī veido savu īpašu koncertsēriju Berlīnes filharmonijā. "Artemis Quartet" ir arī Vīnes koncertnama rezidences mākslinieki un Berlīnes Mākslu universitātes pedagogi. Viņu ieskaņojumi tiek izdoti ekskluzīvi "Warner Classics".

Vineta Sareika ir vijoļspēles un kamermūzikas profesore Berlīnes Mākslu universitātes kamermūzikas klasē un Karalienes Elizabetes Mūzikas kapelā Briselē. Viņa ir sniegusi meistarklases Sidnejas un Melburnas konservatorijās, Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā, Nešvilas Vanderbilta universitātē, Jeruzalemes Mūzikas centrā un Veikersheimas Starptautiskajos kamermūzikas kursos.

Vineta Sareika spēlē Antonio Stradivāri vijoli (1683), kuru viņas rīcībā nodevis Rudžieri fonds.

Koncerta apmeklētājiem būs jāuzrāda sadarbspējīgs vakcinācijas vai Covid-19 izslimošanas sertifikāts, kā arī personu apliecinošs dokuments. Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs, kā arī koncerta norises vietā. Koncerta sākums pulksten 19.

Jau ziņots, ka Rudens kamermūzikas festivāls notiks no 3. līdz 9. oktobrim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!