Foto: Publicitātes attēls

No 19. līdz 21. augustam Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) festivāls "LNSO vasarnīca" atgriežas Ventspilī. Festivāla atklāšanas koncertā 19. augustā plkst. 20.00 koncertzāles "Latvija" Lielajā zālē uzstāsies obojists Egils Upatnieks, pianists Rihards Plešanovs, Latvijas Radio kora dziedātāji, LNSO un diriģents Guntis Kuzma. Koncertā skanēs Santas Ratnieces, Lučāno Berio, Ģerģa Ligeti un Stīva Reiha mūzika.

Spilgtajā koncertprogrammā klausītājiem būs iespēja ielūkoties dažādās muzikālā modernisma izpausmēs. Vakara centrālais notikums – Stīva Reiha "Tuksneša mūzikas" korim un orķestrim atskaņojums. Šī iespaidīgā kompozīcija atzīta par vienu no spēcīgākajiem amerikāņu ostinētā minimālisma darbiem un iemantojusi šī mūzikas virziena ikonas statusu.

1984. gadā pirmatskaņotā "Tuksneša mūzika" ar Viljama Karlosa Viljamsa dzejas motīviem centrā nostata gaismu, kas iemieso radošo garu, iztēli un mīlestību. Pretējs simbols ir bumba, kas atspoguļo ne tikai tolaik aktualizējušos atomdraudus, bet arī kopējo cilvēces iznīcības tendenci. Viljamss dzejas rindās piemin orķestri, kas ir civilizācijas metafora, un tās destruktīvās tendences sauc par "nepareizajām notīm". Arī muzikāli šī uzskatāma par vienu no disonantākajām Reiha partitūrām.

Starptautiski atzītās Santas Ratnieces klavierdarbs Muqarnas klausītājus vedīs austrumnieciski vijīgās noskaņās, skaņu gleznā pieskaroties trauslajām un krāšņajām arābu un persiešu arhitektūras formām – mukarnām. Ratnieci daudzi uzskata par vienu no Baltijas valstu spilgtākajām komponistēm. Pirmo reizi plašākā redzeslokā skaņrade nonāca 2004. gadā, kad viņas kompozīcija "Sens nacre" ieguva I vietu UNESCO International Rostrum of Composers jauno komponistu kategorijā.

Itāļu intelektuāļa un dzīves baudītāja Lučāno Berio spožais 1969. gadā komponētais skaņdarbs Sequenza VII obojai ļaus baudīt Latvijas vadošā obojista Egila Upatnieka virtuozitāti un muzikalitāti. Komponista vārdiem, lai šo darbu atskaņotu, jābūt "ne tikai tehniski prasmīgam, bet arī intelektā virtuozam mūziķim". Savukārt ungāru skaņraža Ģerģa Ligeti etīdes klavierēm pārsteigs ar visneiedomājamākām ritma spēlēm. Ligeti ir viens no nozīmīgākajiem modernistiem 20. gadsimta otrajā pusē.

"LNSO vasarnīca" ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vasaras festivāls, kurā vienkopus satiekas akadēmiskās un neakadēmiskās mūzikas stihijas. Festivāla galvenā iecere ir doties prom no galvaspilsētas tuvāk Latvijas reģionālo koncertzāļu klausītājiem. "Vasarnīca" iepriekš skatītājus priecējusi gan Cēsīs, gan Rēzeknē, bet astotajā norises gadā tā atgriežas Ventspilī, kur festivāls norisinājās arī 2020. gadā. "LNSO vasarnīca" ir festivāls ģimenei un draugiem, LNSO patstāvīgajiem klausītājiem un visiem, kas gatavi izbaudīt skaistu, tajā pašā laikā – neparastu un izmeklētu muzikālo programmu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!