Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI
Vakar, 25. augustā, siltā vasaras vakarā Mežaparka Lielajā estrādē sanākušos klausītājus pasaulē pazīstamā ukraiņu grupa "DakhaBrakha". Koncerta izskaņā ukraiņu grupai uz skatuves negaidīti pievienojās arī pašmāju mākslinieki Ralfs Eilands un "Tautumeitas". Piedāvājam ieskatu koncertu norisē.

"DakhaBrakha" no Kijivas patlaban ar koncertiem apceļo teju visu zemeslodi, un Latvijā grupas viesošanās notika Baltijas turnejas ietvaros. Ukrainas pilsoņiem, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, ieejas grupas koncertā bija par brīvu.

Pasaules/etnomūzikas grupas "DakhaBrakha" mūziķi sevi allaž dēvējuši par "brīvās Ukrainas vēstniekiem". Tikai dažas nedēļas pēc tam, kad Krievija iebruka Ukrainā, grupa "DakhaBrakha" bija sākusi turneju ASV un šobrīd ar saukļiem "Apturiet Putinu!" un "Izbeidziet karu!" ir brīvības vēstneši vairāk nekā jebkad agrāk. Mūziķu grafiks šobrīd ir blīvs, nemitīgi pārlidojumi un koncerti ir "DakhaBrakha" ikdiena, norāda koncerta rīkotāji.

"Mēs ticam starptautiskajam atbalstam un visvairāk mēs paļaujamies uz Ukrainas armiju. Šajos apstākļos mēs esam atcēluši koncertus Ukrainā, taču ceram, ka tie varēs notikt tuvākajā laikā. Bet šobrīd mēs spēlēsim koncertus visā pasaulē, lai atbalstītu Ukrainu un vāktu līdzekļus. Mēs uzvarēsim! Slava Ukrainai!" vēsta "DakhaBrakha" mūziķi.

Grupa "DakhaBrakha" mūsu valstī uzstājusies vairākkārt. Latvijas auditoriju četrotne priecējusi gan pasaules mūzikas festivālā "Porta", gan festivālā "Komēta". Pagājušajā rudenī grupa koncertēja uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves.

Kvarteta nosaukums senajā ukraiņu valodā nozīmē "dot/ņemt". Grupu "DakhaBrakha" 2004. gadā Kijivas Mūsdienu mākslas centrā "DAKH" dibinājis avangarda teātra direktors – Vladislavs Troitskijs (Vladyslav Troitskyi). Teātra vide atstājusi vērā ņemamu ietekmi uz grupas priekšnesumiem, kas vienmēr tiek papildināti ar skatuviskiem/teatrāliem efektiem. Eksperimentējot ar ukraiņu folkmūziku, mākslinieki to papildinājuši ar apkārtējās pasaules ritmiem, radot spilgtu, unikālu un neaizmirstamu "DakhaBrakha" tēlu, kas palīdz iepazīstināt klausītājus ar ukraiņu tradicionālas mūzikas iespējām, grupu raksturo koncerta rīkotāji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!