Fоtо: Valters Pelns

Latviešu etnogrāfiskās kokles virtuoze Laima Jansone un daudzpusīgais lietuviešu multiinstrumentālists Sauļus Petreikis (Saulius Petreikis) svētdienas, 5. novembra pēcpusdienā Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" kamersērijā "Personīgi" klausītājiem veltīja programmu "Baltu zīmes", portālu "Delfi" informē koncertzāles pārstāve Anita Lazdeniece-Grīnberga. Skanot latviešu un lietuviešu folkloras motīviem, šūpuļdziesmām un improvizācijām, mūziķi klausītājus veda muzikālā meditācijā.

Laima Jansone un Sauļus Petreikis pazīstami teju 10 gadus, kuru laikā vairākkārt izmantotas iespējas uzstāties kopā. Viņus vieno gan degsme, gan prasme senajām mūzikas melodijām piešķirt mūsdienīgu balsi. Arī Liepājā aizvadītajā koncertā Laima un Sauļus baltu tradicionālo mūziku iedzīvināja inovatīvos solo un duetos.

Koncertu atklāja Laimas solo melodija "Pavasara trīsas", kam sekoja stāstījums par dažām no sešām līdzpaņemtajām koklēm. Viņas rokās tika ieskandināta no Kurzemes puses nākusi 1888. gada kokle ar zeltsidraba stīgām, kas savas trūkstošās detaļas ieguvusi, pateicoties Dziesmu svētkiem. Tai sekoja rekonstruēta sešstīgu kokle, kas netipiski darināta no ābeles, basa kokle un mūsdienīgās elektriskās kokles.

Ar svilpaunieka spēli Laima Jansone uz skatuves aicināja Sauļu Petreiki, kurš ar savas balss radītām skaņām atnesa klausītājiem vēju, putnu dziesmas un dabas mītiskās skaņas. Turpinot saspēli aizrautīgos duetos, skanēja kompozīcijas par mežu, šūpuļdziesmas, "Neatgriešanās", "Zalktis" un citas, kuras caurvija Sauļus solo partijas, ļaujot ieskanēties vairākiem līdzpaņemtajiem instrumentiem.

Fоtо: Valters Pelns

Mūziķa meistarīgajā atskaņojumā apmeklētāji tika iepazīstināti ar ragu ar dzintara inkrustācijām, hulusi, trompeti, duduku, bansuri, dažādiem ragiem, luru jeb senu skandināvu tauri, koka trompeti, hangu, neju u. c. Pirms skaņdarba "Mariana" atskaņošanas multiinstrumentālists dalījās stāstā par savu jaunāko instrumentu, hangam līdzīgo meditatīvo zvangu: "Es viņu saucu par "ceptuvi". Šis instruments izmainīja manu dzīvi. Man ir 100 flautas, 30 brasa pūšaminstrumenti un 100 dažādi ragi. Taču tuvojas ziemas melanholija, un man vajadzēja ko jaunu. Šis man ir kā D vitamīna deva. Rekomendēju ikvienam šo instrumentu, jo tas dod vislabāko terapiju."

Laimas un Sauļus koncertprogramma radīja telpu, kur mijas gan straujums un impulsivitāte, gan miers un vēlme iedziļināties sevī. Koncerta noslēgumā klausītāji mūziķiem veltīja priekpilnas stāvovācijas un kuplā skaitā satikās ar mūziķiem pēckoncerta sarunās.

3. decembrī kamersērijas "Personīgi" rudens sezonas noslēgumā uzstāsies trio "Baltia" – vijolniece Paula Šūmane, altiste Jevgēnija Frolova un čelliste Anna Veselova, kas vedīs svētku noskaņu bagātā ceļojumā uz Vīni, kur skolojušies tādi izcili skaņraži kā Volfgangs Amadejs Mocarts, Ludvigs van Bēthovens un Francis Šūberts. Šo komponistu mūziku trijotne atskaņos programmā, kas iemiesos gan šīs Donavas krastos esošās pilsētas muzikālās tradīcijas, gan rosīgo un dzīvespriecīgo Ziemassvētku laiku.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !