Foto: Shutterstock

Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA) sākot ar 2024. gada janvāri uzsāk starptautiskajiem kritērijiem atbilstošu mūzikas ierakstu sertifikācijas procesu.

Kā "Delfi" informē LaIPA pārstāvji, iniciatīva tiek īstenota sadarbībā ar pieredzējušu Lielbritānijas uzņēmumu "Rangers Computers", kas ir pazīstams ar plašu mūzikas straumēšanas datu analīzi. Latvijā radītiem mūzikas ierakstiem, kas izdoti sākot ar 2022. gada 1. janvāri būs iespēja iegūt zelta vai platīna statusu.

Latvijā un Pasaulē pēdējos gados ir novērojama plaša digitālo mūzikas straumēšanas platformu izplatība. Tādi pakalpojumi kā "Spotify", "Deezer", "iTunes", "Apple Music", "Amazon" un "YouTube" ir revolucionizējuši mūzikas legālu pieejamību un izplatīšanu, padarot to ērti pieejamu plašākai auditorijai.

Atspoguļojot globālo tendenci, saskaņā ar IFPI (Starptautiskā fonogrammu industrijas federācija) nesen veiktajiem pētījumiem, vairāk nekā puse pasaules interneta lietotāju, proti, 74% 2023. gadā izmantoja licencētus audio straumēšanas pakalpojumus, lai klausītos sev tīkamo mūziku, datus atklāj LaIPA.

Šis digitālās mūzikas izplatīšanas straujais pieaugums izceļ tiešsaistes platformu izšķirošo lomu mūsdienu mūzikas scēnā. LaIPA sertifikācijas procesa mērķis ir atspoguļot un godināt Latvijā populārākos mūzikas ierakstus, kura rezultātus nosaka reālā mūzikas patērētāja uzvedība – ierakstu klausīšanās un lejupielāžu skaits, kas sniedz objektīvu un godīgu rezultātu.

LaIPA mūzikas ierakstu sertifikācija ir veidota atbilstoši IFPI standartiem ar skaidriem un precīzi definētiem kritērijiem.

Zelta sertifikāts tiks piešķirts mūzikas ierakstiem par 2 000 000 straumējumu sasniegšanu, savukārt, par 4 000 000 straumējumu sasniegšanu tiks piešķirts platīna sertifikāts.

Kā atzīmē LaIPA pārstāvji, globālo skatījumu iekļaušana kritērijos uzsver Latvijas mūzikas potenciālo starptautisko ietekmi. Ievērojot Latvijas teritorijas principu, sertifikācijas procesā tiek uzsvērta Latvijā radītu mūzikas ierakstu nozīme, nodrošinot, ka sertifikācija pārstāv Latvijas mūzikas ekosistēmu.

Sertifikācija attieksies uz mūzikas ierakstiem, kas izdoti sākot ar 2022. gada 1. janvāri un tiks balstīta uz visaptverošu novērtējumu, kas ietver Latvijas oficiālo statistiku, apkopojot gan tādu straumēšanas platformu kā "Spotify", "Deezer", "Apple Music" un "Youtube Music" rezultātus, gan lejupielādes "iTunes". Aprēķinu ziņā lejupielādes tiks pārdomāti pārvērstas straumēs, nodrošinot līdzsvarotu pieeju mūzikas ierakstunovērtēšanai. Viena dziesmas lejupielāde būs līdzvērtīga 100 straumējumiem, bet viena albuma lejupielāde - 1000 straumējumiem. Šāds aprēķina modelis nodrošina, ka abi digitālā patēriņa veidi ir taisnīgi pārstāvēti sertifikācijas procesā.

Sadarbība ar "Rangers Computers", kas veic apjomīgu mūzikas ierakstu straumēšanas datu analīzi dažādās pasaules valstīs, tostarp Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, nodrošina, ka sertifikācijas process ir balstīts uz precīziem un uzticamiem datiem. Datu uzskaite par mūzikas ierakstu straumēšanu tika uzsākta jau 2022. gada 1. janvārī iknedēļu apkopojot Latvijā visvairāk straumēto ierakstu topus.
"Singlu sertifikācijas procesa uzsākšana ir nozīmīgs solis Latvijas mūzikas ierakstu nozarei un LaIPA pārstāvētajiem tiesību īpašniekiem – izpildītājiem un ierakstu producentiem. Tas ne tikai tuvina nozari starptautiskajiem standartiem, bet arī piedāvā mūsu māksliniekiem un producentiem platformu, lai gūtu starptautiski nozīmīgu atzinību par saviem radītajiem darbiem. Šis solis ir izšķirošs, lai apliecinātu Latvijas mūzikas konkurētspēju pasaulē, kā arī veicinātu legālu mūzikas ierakstu patēriņu Latvijas sabiedrībā." komentē LaIPA izpilddirektore Liena Edvardsa.

"Jaunā sertifikācijas sistēma ir nozīmīgs solis uz priekšu LaIPA pastāvīgajā misijā atbalstīt un celt Latvijas mūzikas ierakstu industrijas līmeni. Tā atspoguļo dziļu izpratni par mūzikas vides attīstību un LaIPA apņemšanos veicināt plaukstošu mūzikas kopienu Latvijā," pauž Edvardsa.

Sertifikācijas procesam varēs sekot līdzi LaIPA komunikāciju kanālos - LaIPA mājas lapā, "Facebook", "Instagram" un medijos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!