Izdevniecība ‘Neputns’ laidusi klajā Aijas Jurjānes grāmatu "Gleznošana", kas ir balstīta vienas amata brālības pieredzē – tajā ir apkopota autores mākslas pedagoģijas pieredze, kas gūta 33 gadus strādājot Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas koledžā par gleznošanas un kompozīcijas skolotāju, un pašlaik – par gleznošanas nodaļas vadītāju.
Visas grāmatas, kurās piedāvāti veidi un metodes, kā mācīt un mācīties mākslu var vērtēt salīdzinoši. Nav vienotas sistēmas mākslas mācīšanai, jo cilvēki, kas nodarbojas ar mākslas pedagoģiju, ir dažādi.

Grāmatas redzes lokā ienāk gleznošanas nodarbība, kas vēl nav māksla, bet arī vairs ne pirmās līnijas un krāsu laukumi uz papīra. Ar dažādiem piemēriem, salīdzinājumiem un mācību uzdevumiem Aija Jurjāne apskata "gleznošanu no dabas”. Grāmatas oriģinālitāti raksturo arī fakts, ka visi tajā publicētie piemēri – studijas no dabas – ir jaunu autoru (15 līdz19 gadus vecu) darbi. Blakus uzgleznotajai ir redzama arī fotografētā daba, lai rosinātu pārdomas un salīdzinājumus.

Aija Jurjāne par savu grāmatu:

Ar daudzu attēlu un īsu komentāru palīdzību es grāmatas “Gleznošana” ievaros centos parādīt, kā jaunie gleznotāji apgūst māku skatīties pasaulē salīdzinoši, studējot dabu gleznošanai labvēlīgos pastākļos – gaisma telpā ieplūst no diviem gaismas avotiem: darbnīcas loga un, tēlaini runājot, tradicionālās glezniecības. Es ceru, ka ideju, salīdzinošu atziņu un prakstisku padomu līmenī grāmata būs noderīga katram gleznot gribētajam, mākslas pedagogam Latvijas mākslas un vispārizglītījošās skolās un ikvienam interesentam – grāmata sniedz izpratni par gleznotāja amatu. Jāpiebilst, ka tā nav gatavu recepšu grāmata, bet gan rokasgrāmata, kurā var meklēt salīdzinošu padomu.

Projektā “Klasiskās mākslas izglītības modelis” ietvaros paredzēts izdot vēl divas grāmatas - “Zīmēšana” un “Kompozīcija”.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!