Foto: Publicitātes foto

Turpinot attīstīt projektu "Dzejas kartogrāfija", teksta grupa "Orbīta" ar vairākām performancēm piedalīsies festivālos "Dzejas dienas", "Baltā Nakts" un "Survival Kit 5". "Dzejas kartogrāfija" veido netradicionālu Rīgas virtuālo karti, kurā konkrētas vietas dokumentētas dzejā, mūzikā, video un citās mākslas izpausmes formās, informē teksta grupas pārstāvji.

Virtuālajā Rīgas kartē Latvijas un ārvalstu dzejnieki, mūziķi, fotogrāfi, multimediju un citi mākslinieki tiek aicināti iezīmēt ielas, centrus, mikrorajonus ar noteiktiem kontrolpunktiem un dzejas ceļas maršrutiem. Ikviens iesaistītais mākslinieks individuāli vai sadarbībā ar citiem izpēta konkrēto vietu un izveido multimediālu darbu, kas saistīts ar šo vietu, tās specifiku, noskaņu, iespējams, ar tur atrodamiem interesantiem objektiem, cilvēkiem un vēsturi.
Piedāvājam ieskatīties fotoreportāžā no teksta grupas "Orbīta" uzstāšanās šāgada "Piena Fest" laikā:

No 5. septembra "Orbīta" piedalās starptautiskajā laikmetīgās mākslas festivālā "Survival Kit". Festivāla vajadzībām tiek dibināta radio stacija "marx fm", kas viļņu frekvencē 104.8 FM pārraidīs dzejas lasījumu ierakstus. Radiostaciju būs iespējams uztvert "Survival Kit" izstādes telpās un nelielā rādiusā ap to, kā arī internetā. Ar šo projektu literāti dod iespēju dzejai  nokļūt glancētajā FM diapozonā. Šī ir vienīgā zināmā radio stacija, kurā translēta tiek tikai dzeja.

Baltajā naktī, 7.septembrī, iegriežoties Ķergalvja namiņā pie Kongresu nama, būs iespēja novērtēt multimediālu dzejas instalāciju "Čiekurkalna poēma: Tushkanchik, will bi in my heart forever". Tas ir kultūras projekts, kurā notiek poētiska saspēle starp Rīgas mikrorajona ikdienas vidi, tā iedzīvotāju pilsētas folkloru, kas rakstveidā izlasāma uz māju sienām, vārtrūmēs, luksoforu stabiem, māju durvīm, un ikvienu Baltās Nakts garāmgājēju. Šeit katrs varēs kļūt par Čiekurkalna dzejnieku, interaktīvā platformā saliekot dzejoli no šajā mikrorajonā atrodamiem uzrakstiem.

Dzejnieks un mākslinieks Pēteris Ķimelis ir uzsācis darbu pie foto un dzejas audio ierakstu darbu cikla, kas veltīts četru dzejnieku – Raiņa un Aspazijas, Aleksandra Čaka un Ojāra Vācieša memoriālajiem dzīvokļiem - kulta vietām, kas nosauktas viņu vārdos. Tās it kā ir atvērtas visiem, tomēr, ar iepriekš pierakstīšanos un citiem savdabīgiem piemiņas rituāliem. Ar katru no dzejniekiem saistās noteikti urbānie mīti un vieta Rīgas kartē.

Šajā darbu ciklā pirmais posms ir Aleksandra Čaka memoriālajam dzīvoklim veltīta ekspozīcija "Patētiskās kvartas" tā nama kāpņu telpā. Šo fotogrāfiju modeles nav tikai materiāls fotogrāfa rokās. Viņas aktīvi ir piedalījušās ekspozīcijas veidošanā, lasot Čaka dzeju un daloties savās domās par to. Ekspozīcijas atklāšana notiks 8.septembrī pl. 19.

Dzejas dienās "Orbīta" piedalās ar vairākiem pasākumiem. Pirmais no tiem izskanēja jau ceturtdien, 5. septembrī, -  videoinstalācija "Viesnīca Latvija: palimpsests". Instalācija veidota balstoties uz kādu 1974.gadā sarakstītu lirisku Montas Kromas dzejoli – veltījumu Rīgā savulaik visilgāk būvētajai augstceltnei.

Dzejolī minētas trīs metaforiskās ēkas dzīves – zilā ilgu, flautas viegluma un burtnīcas rūtiņu. Vēstures perspektīvā tās pārklājas ar pavisam konkrētiem stāstiem par pirmskara un padomju laika ēkas dzīvi. Latvijas bibliotēku, muzeju un arhīvu glabātās foto un video liecības turpina mūsu pašu pieredzes fiksējumi šodien, kad viesnīca mainījusi vārdu ("Radisson Blu Hotel Latvia") un no padomiska varas simbola kļuvusi par eiropeisku standartu.

Palimpsests ir rokraksts, kas rakstīts uz pergamenta, no kura iepriekšējais teksts ir nomazgāts. Ūdens noskalo atmiņu bildes, ļaujot uz ekrāna klāties nākamajām.

Svētdien, 15.septembrī, instalācija pārceļos uz mākslas centru Noass, kur Dzejas dienu noslēgumā plānota projekta otrā darbu izstāde "Rīgas dzejas karte II".

"Orbīta" pasākumu grafiks īsumā:

  • No 5. septembra - "marx fm" festivāla "Survival Kit 5" ietvaros Lāčplēša ielā 60;
  • 7. septembrī plkst. 20  "Čiekurkalna poēma: Tushkanchik, will bi in my heart forever" Baltajā Naktī, Ķergalvja namiņā pie Kongresu nama, Kr.Valdemāra ielā;
  • 8. septembrī plkst. 19 "Patētiskās kvartas" Dzejas dienu ietvaros Aleksandra Čaka memoriālā dzīvokļa kāpņu telpā Lāčplēša ielā 48/50;
  • 15. septembrī plkst. 17 "Rīgas dzejas karte II" Dzejas dienu ietvaros peldošajā galerijā un mākslas centrā "Noass" AB dambī 2

Biedrība "Orbīta" ir nevalstiska organizācija, kas sevī apvieno Latvijas krievu dzejniekus, fotogrāfus, mūziķus un multimediju māksliniekus. Latvijas kultūras dzīvē aktīvi piedalās jau kopš 1999. gada, veidojot gan performances, gan izdodot bilingvālu literatūru, rakstu krājumus, foto-katalogus un arī pētniecisko literatūru. Apvienība regulāri piedalās Latvijas kultūras dzīvē: festivālā Dzejas dienas ar lasījumiem un organizējot pasākumus, vedot festivāla ārvalstu viesus, tāpat ik gadus "Orbītas" performances iespējams skatīt festivālos Survival Kit un
Baltā nakts
.

Biedrība nodarbojas ne tikai ar Latvijas krievu dzejnieku popularizēšanu, bet arī atdzejo laikmetīgo latviešu dzeju krievu valodā, veidojot aktīvu un veiksmīgu sadarbību starp krievvalodīgajiem un latviešu dzejniekiem un māksliniekiem dažādu projektu ietvaros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!