Foto: DELFI

Šo svētdien, 2. februārī bērnu rakstniecei un māksliniecei Margaritai Stārastei-Bordevikai aprit apaļi simts gadi. Jau aptuveni 70 no tiem Latvijas bērni uzauguši ar viņas mīļuma pilnajiem pasaku tēliem.

Reiz kādā intervijā māksliniece atzinusi, ka, iespējams, visupirms iemācījusies turēt rokā zīmuli un tikai tad apguvusi staigāšanu. Tēva mudināta un iedvesmota viņa izmācījās par grafiķi, un līdz šim ilustrējusi jau aptuveni simts grāmatu, no kurām gandrīz visas ir domātas pašai mazākajai auditorijai.

Tās vieno jauki spilgtās krāsās izkrāsoti tēli ar mīlīgām apaļām actiņām un maziem strupiem degunteļiem, kuru vidū ir dzīvnieciņi, kukainīši, koki un laumiņas. Starp citu, pirmie viņas radītie tēli šogad svin savu 72 gadu jubileju, slavenajam Zīļukam aprit 53 gadi, bet Lācītis Rūcītis ir jau 37 gadus vecs.

Arī bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe Freiberga, pirms desmit gadiem ciemojoties pie mākslinieces, viņai atklājusi, ka, kara laikā pametot dzimteni, viņai, mazai būdamai, līdzi bijuši Stārastes "Pintiķu ciema iemītnieki". Tāpat ar siltām jūtām mīļuma pilnās grāmatas atminas populārais hokejists Artūrs Irbe, kurš savulaik finansiāli palīdzēja iznākt vairākiem viņa bērnības grāmatu atkārtotajiem izdevumiem.

Zīļuks ceļo jau 50 gadus


Foto: DELFI

Atpazīstamākais no visiem jaukajiem Margaritas Stārastes grāmatu varoņiem ir Zīļuks. Šajā pamācošajā pasakā ozolzīļu puika dodas raibos piedzīvojumos, kuru laikā sastop visdažādākos Stiebru ciema iemītniekus - Biti, Zirnekli, skudras un citus kukaiņus un zvēriņus.

Grāmata par raibajiem Zīļuka piedzīvojumiem pirmoreiz izdota jau 1961. gadā. Kā izrādās, tās autore šo pasaku ilustrējusi divreiz, kā dēļ arī pie mazajiem lasītājiem "Zīļuks" ir devies divos nedaudz atšķirīgos veidolos.

Nu jau vairākus gadus ozolzīļu puika "Animācijas brigādes" studijā ieguvis arī savu "kustīgo" versiju, kura iekarojusi dažādu pasaules konkursu žūriju un Latvijas bērnu atzinību. Gadu gaitā šis tēls ne reizi vien iedzīvināts arī dažādās bērnu izrādēs, tostarp leļļu teātrī. 

Mazie pasaules pētnieki


Foto: DELFI

Zīļuks gan nebūt nav vienīgais delveris, kurš Margaritas Stārastes darbos dodas piedzīvojumu pilnās ekspedīcijās pa raibum raibo pasauli. Tāds ir arī mazais Sniegavīriņš, Piparkūku vīriņš, Lācītis Rūcītis, Knīpucis un citi.

Piemēram, pasakā par Lācīti Rūcīti mazais rotaļu lācēns apvainojas, ka viņa draugs Atiņš spēlējas ar jauno raibo zirdziņu un viņu pametis novārtā. Tad nu viņš dodas meklēt citus draugus - ciemojas pie zaķēniem, vāverēm, ežu ģimenes, mežapīlēm, stārķa un pat dusmīgās mežacūkas. Tomēr, kad lācēns nonāk briesmās, viņam steidzas palīgā Atiņš, un Rūcītis atkal atgriežas mājās.


Jauki kustonīši mežu biezoknī


Foto: DELFI

Rakstniece lielu daļu sava mūža nodzīvojusi meža ielokā Bukultos un agrākās intervijās atzinusi, ka daba viņai ir ārkārtīgi tuva. Tas redzams arī Stārastes grāmatās, kurās zaķēni, vāverēni, rūķīši un visdažādākie meža kustonīši ir minēti un sazīmēti pārpārēm.
Arī grāmatu, kuru sižeti risinās mežā, autorei ir daudz. No tām dažas pazīstamākās ir "Kas notiek Dižmežā?", "Nāc mežā ciemoties" un "Dūc kukainīši".

Skolas gaitas sākot


Foto: DELFI

Viens no Margaritas Stārastes tuvākajiem tematiem ir mazo bērnu ziņkāre. Rakstniece un māksliniece ar savu grāmatu palīdzību šo patieso bērnu interesi cenšas vēl padziļināt un novirzīt uz svarīgāko vērtību un zināšanu apguvi.

Tādas ir gan "Ej pie rūķa skoloties!", gan "Tince grib mācīties", "Pasaku ābece" un "Burtojam un krāsojam". 

Ziemas pasakas

Foto: DELFI

Lai gan rakstniece vairumā grāmatu apraksta dzīvnieciņu, kukainīšu un citu mežu un pļavu iemītnieku raibo dzīvi siltajās vasaras dienās, viņai tuva ir arī ziemas tematika.
Ziemai viņa veltījusi vairākas grāmatas, tostarp pašu pirmo - 1942. gadā iznākušo "Balti tīri sniega vīri". Kara laikā izdotas arī "Ziemassvētku pasakas", bet vēlākos gados bērnu grāmatu plauktus papildināja arī "Ziemas pasakas", "Deg eglītēs sveces" un "Ziemas pasaka" par mazo piparkūku vīriņu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!