Foto: Kristians Luhaers

Jāņa Baltvilka 75. dzimšanas dienas gadā un balvas pasniegšanas 15. jubilejā par starptautisko laureātu izvēlēta itāļu rakstniece Andžela Naneti (Angela Nanetti), kuras grāmatu "Mans vectēvs bija ķiršu koks" latviski tulkojusi Dace Meiere. Pārējie laureāti tiks atklāti tikai svinīgā sarīkojuma laikā Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā 24. jūlijā LU Botāniskajā dārzā, portālu "Delfi" informē Jāņa Baltvilka balvas projekta koordinatore Ilze Marga.

Uz Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā pretendē Inese Paklone par dzejoļu krājumu "Es picas brālēnu cepu" ("Pētergailis", 2019), Anna Strautniece par grāmatu "Kaķi, kamoli un sapņi" ("Alis", 2018), Aivars Kļavis par triloģijas "Ceļš uz nezināmo zemi" ("Zvaigzne ABC", 2018) grāmatām "Melnais akmens", "Bēgšana no čūsku valstības" un "Asinis uz dzintara", Lilija Berzinska par grāmatu "Skelets skapī" ("Dienas Grāmata", 2018), Juris Zvirgzdiņš par grāmatu "Zvaigžņu tramvajs" ("Pētergailis", 2018).

Uz Jāņa Baltvilka balvu grāmatu mākslā pretendē Gundega Muzikante par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatai "Zvaigžņu tramvajs" ("Pētergailis", 2018), Rūta Briede par ilustrācijām Sergeja Timofejeva grāmatai "Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi" ("Liels un mazs", 2018), Vivianna Maria Stanislavska par ilustrācijām Ievas Samauskas grāmatai "Vecis iet pa dārzu, pankūkas bārdā" ("Latvijas Mediji", 2018) un Ineses Paklones grāmatai "Es picas brālēnu cepu" ("Pētergailis", 2019), Anita Paegle par ilustrācijām grāmatai "Rožu spoks" ("Liels un mazs", 2018), Anete Melece par ilustrācijām savai grāmatai "Kiosks" ("Liels un mazs", 2019) un Laura Gundara grāmatai "Vaļa balss" ("Liels un mazs", 2018), Juris Petraškevičs par ilustrācijām savai grāmatai "Ērika un bailes" ("Liels un mazs", 2018).

Pretendenti AS "Latvijas Valsts meži" balvai "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā ir Sergejs Timofejevs ar grāmatu "Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi" ("Liels un mazs", 2018), Juris Petraškevičs par tekstu grāmatai "Ērika un bailes" ("Liels un mazs", 2018), Ilmārs Ziemanis par grāmatu "Peļķīte" ("Zvaigzne ABC", 2018), Līva Ozola par grāmatu "Eju meklēt!" ("Liels un mazs", 2019).

Zīmīgajā gadā ir paplašinājušās arī balvas robežas – ar 2019. gadu balva tiek piešķirta latviski tulkotam Eiropas valstu rakstniekam un šī darba tulkotājam. Līdz šim tās bija Baltijas jūras reģiona valstis.

Baltvilka balvas žūriju vada Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, žūrijas komisijā ir Latvijas Mākslas akadēmijas, Rakstniecības un mūzikas muzeja eksperti Aiga Dzalbe un Liega Piešiņa, kā arī mākslinieks un rakstnieks Agris Liepiņš un sabiedrības pārstāvji, kuri ieinteresēti bērnu literatūrā, Dagnija Baltiņa un Toms Grēviņš.

24. jūlijā notiks arī ikgadējie bērnu literatūras lasījumi "Uzplaukst grāmatu puķes", kuros piedalīsies gan iepriekšējo gadu Baltvilka balvas laureāti Juris Zvirgzdiņš, Māris Rungulis, gan autori Agnese Vanaga, Evija Gulbe, Indra Brūvere un tulkotāja Dace Meiere, kuri lasīs savus jaunākos darbus.

Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas uzdevums ir fokusēt sabiedrības uzmanību uz pozitīvu mērķi – bērnu literatūras attīstību Latvijā, tās starptautisko atpazīstamību un lasītveicināšanu. Darbu vērtēšanas galvenie kritēriji ir teksta un ilustrāciju estētiskā un literārā kvalitāte; spēja redzēt pasauli no bērna skata punkta; spēja rosināt bērna zinātkāri un radošo iztēli; mākslinieciski estētiskās kultūras savdabība, kas vairo daudzveidību bērnu grāmatu izvēlē; svaigums un novatorisms; tuvība Jāņa Baltvilka tradīcijai un garam – drosmīga valodas spēle, gudrs dabas vērojums, ētiski jūtīgs pasaules redzējums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!