Foto: Publicitātes attēli

No 2. līdz 12. decembrim notiks ikgadējais literatūras festivāls "Prozas lasījumi", kas šogad norisināsies tiešsaistē. "Prozas lasījumu" pasākumiem varēs sekot līdzi festivāla mājaslapā un "Facebok" profilā.

Kā "Delfi" informē organizatori, "Prozas lasījumu" šī gada tēma ir literatūras daudzbalsīgums jeb literatūras valodas. Kopumā gaidāmi vairāk nekā desmit dažādi tiešsaistes pasākumi, kuros piedalīsies ap 50 Latvijas un ārvalstu autori.

Festivāls tiks atklāts 2. decembrī pulksten 19 ar Ilmāra Šlāpina eseju "Literatūras valodas". Ar savu jaunāko darbu lasījumiem piedalīsies Inga Ābele, Inese Zandere, Jānis Joņevs un Osvalds Zebris – rakstnieki, kuru literārie darbi ir pārauguši sava žanra robežas, kļūstot par pamatu filmas scenārijam, teātra iestudējumam, animācijas filmai vai dziesmai, tādējādi sākot dzīvot savu, no autora neatkarīgu, dzīvi.

3. decembrī puksten 19 norisināsies Baltijas autoru un tulkotāju diskusija "Baltijas literatūra pasaulē: tulkošanas izaicinājumi un iespējas". Diskusijā Baltijas literatūras tulkojumu rezonansi ārvalstīs vērtēs Baltijas asamblejas balvu literatūrā ieguvušās rakstnieces - Lēlo Tungala (Igaunija) un Nora Ikstena (Latvija), kā arī Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze, literārais aģents un tulkotājs Džeids Vils, tulkotāji Rims Užgiris un Adams Viktors Kullens. Diskusiju angļu valodā vadīs rakstnieks, tulkotājs un literārais aģents Vilis Kasims.

Jauno autoru semināru "Aicinājums" un "Literārā akadēmija" lasījumi notiks 4. decembrī pulksten 17 un pulksten 19.

5. decembrī pulksten 12 notiks tradicionālie svētdienas rīta lasījumi "Prozas brokastis". Piedalīsies Kristīne Želve, Silvija Brice, Laura Vinogradova un Māris Bērziņš - autori, kas literatūrā ienākuši no citiem mākslas žanriem vai pavisam ar mākslu nesaistītām jomām.

5. decembrī pulksten 17 skanēs muzeju atmosfēras iedvesmota proza lasījumos "Muzejnieku stāsti", kuros piedalīsies autori, kas ikdienā strādā dažādos muzejos – Aivars Eipurs, Lolita Tomsone, Ilze Andresone, Mārtiņš Pommers.

Savukārt no 6. līdz 10. decembrim ik dienu pulksten 11.05 varēs klausīties viena rakstnieka jaunākā darba lasījumu LR1 programmā "Kultūras rondo", bet pulksten 18 festivāla mājaslapā un "Facebook" kontā būs atklātā stāstu konkursa "Pandēmijas laika stāsti" laureātu lasījumi.

11. decembrī pulksten 18.00 Sestdienas stāstu vakarā uzstāsies Ilze Jansone, Guna Roze, Sergejs Moreino, Pēteris Pūrītis un Jānis Zelčāns.

Festivāls noslēgsies ar "Prozas lasījumu" balvas pasniegšanu 12. decembrī pulksten 18.
Festivāla "Prozas lasījumi 2021" manifests vēsta: "Literatūrai ir daudzas valodas – tiešā un pārnestā nozīmē. Teksts var tikt pārtulkots citā valodā, pārtapt kinoscenārijā, zīmējumā. Tas var tikt citēts reklāmas rullītī vai politiķa uzrunā. Taču arī pats teksts mēdz "izdīgt" no cita žanra – fotogrāfijas, teātra izrādes vai skaņdarba. Šādā izpratnē literatūras process ir daudzvalodīgs, tas ir koks ar dziļu un plašu sakņu sistēmu, kas ietekmējas no klasiķiem, citiem žanriem, un tik pat plašu vainagu, kurā "ligzdo" citi žanri."

Festivāls "Prozas lasījumi" norisinās kopš 1995. gada un ir kļuvis par noturīgu un gaidītu pasākumu Latvijas literatūras ainavā, un tā ietvaros ir iespēja redzēt un dzirdēt pašu svaigāko, aktuālāko, kas šobrīd top un nesen ir tapis Latvijas literatūrā. Kopš 2016. gada festivālu rīko Latvijas Rakstnieku savienība.
Ar pilnu festivāla programmu iespējams iepazīties festivāla mājaslapā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!