Foto: Publicitātes foto

Darbu sākusi unikāla digitāla platforma un kolekcija "Lietisko pierādījumu muzejs", kuras uzmanības centrā ir sieviešu pieredze vardarbīgās attiecībās ģimenē un mājās.

Digitālā platforma veidota kā turpinājums izstādei, kuras pirmizrāde notika 2020. gada septembrī Starptautiskajā jaunā teātra festivālā "Homo Novus" un raisīja lielu apmeklētāju interesi un kritikas atsaucību, informē projekta veidotāji.

Digitālajā platformā var iepazīties ar muzeja kolekciju, ko veido ikdienišķi priekšmeti - vardarbības ģimenē liecinieki, kurus īpaši muzejam iesūtījušas sievietes no dažādām Latvijas vietām. Tās ir lietas, kuras nevienā tiesā vai policijā nepieņemtu kā ticamus pierādījumus, bet te tās atklāj skaudru sāpju pilnus stāstus. Projekta autores Jana Jacuka un Laura Stašāne turpina papildināt kolekciju un aicina tās veidošanā iesaistīties ikvienu vardarbībā cietušu sievieti, iesūtot savu priekšmetu kopā ar stāstu, ko var anonīmi izdarīt platformā www.pieradijumumuzejs.lv.

"Vardarbība ģimenē nav tikai cietušo problēma, tā skar visu sabiedrību. Mazākais, ko mēs varam darīt, ir radīt drošu vietu, kur par šo pieredzi runāt un salauzt baiļu un kauna uzspiesto klusumu. Sabiedrība nepiedāvā pārāk daudz šādu vietu un iespēju runāt, tomēr tieši māksla ir viena no šādām vietām, jo tā spēj atdot cilvēkam pašcieņu un sajūtu, ka neesi viena. Savukārt, pārējiem tā ir vieta, kur uzzināt un saprast vairāk par to, kas notiek " komentē muzeja autores.

Statistika* liecina, ka Latvijā katra trešā sieviete savas dzīves laikā ir pieredzējusi emocionālu, fizisku, seksuālu vai ekonomisku vardarbību ģimenē. Taču tikai 17% gadījumu nonāk policijā, bet par 83% netiek ziņots nekur. (*Eiropas Savienības Pamattiesību Aģentūras pētījums "Vardarbība pret sievietēm: ES mēroga apsekojums").

"Mēs vēlamies pateikt, ka runāt par vardarbības pieredzi ir normāli - šādu sieviešu ir daudz un viņas ir mums līdzās. Vardarbība nav noslēpums, ar ko sievietei jādzīvo vienai. Neklusējot par savu pieredzi, var palīdzēt citām," saka mākslinieces.

Kopš pirmizrādes 2020. gada teātra festivālā "Homo Novus", kur līdzās izstādei notika arī publisks 24 stundu pieredzes stāstu lasījumu maratons kā simboliska akcija ar balsi stājoties pretī klusumam, "Lietisko pierādījumu muzejs" ir turpinājis savu darbību, pievēršot uzmanību vardarbības ģimenē problēmai. 2020. gada decembrī muzeja dalībnieces ar lasījumiem piedalījās sabiedrisko mediju rīkotajā labdarības maratonā "Dod pieci!", kas bija veltīts vardarbības ģimenē mazināšanai, savukārt 2021. gada augustā kopā ar latviešu literātiem tapa dzejas un pieredzes stāstu lasījumi par vardarbības tēmu "Punctum" literatūras festivālā.

2021. gada vasarā "Lietisko pierādījumu muzejs" viesojās skatuves mākslas festivālos "Baltic Transfer" Varšavā un "SAAL Biennaal" Tallinā, kur tas tika rekonstruēts ar vietējo sieviešu līdzdalību un tā kolekcija tika papildināta ar poļu un igauņu sieviešu vardarbības pieredzes stāstiem.

Digitālā platforma www.pieradijumumuzejs.lv ir veidota latviešu un angļu valodā. Tā ir pieejama arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem un cita veida invaliditāti.

Platforma sadarbojas ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta Autobiogrāfiju krājuma projektu "Vardarbības arhīvs", kura mērķis ir dokumentēt vardarbības vēsturi Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!