Foto: Reuters/Scanpix
Par britu rakstnieka Salmana Rušdi saduršanu apsūdzētais sestdien tiesā noliedzis savu vainu slepkavības mēģinājumā, bet rakstnieka veselības stāvoklis slimnīcā ir uzlabojies.

24 gadus vecais Hadi Matars tiesā Ņujorkā noliedza savu vainu apsūdzībās. Prokuratūra viņu apsūdz par slepkavības mēģinājumu ar ieroci.

Apsūdzības rakstā apgalvots, ka Rušdi sadurts apmēram desmit reižu. Prokuratūra uzbrukumu vērtē kā plānotu noziegumu ar iepriekšēju nodomu.

Mataram nav noteikta atbrīvošana pret drošības naudu. Policija nav sniegusi informāciju par viņa iespējamo motīvu tādam uzbrukumam.

Medijos izskanējis, ka Matara ģimene ir no Libānas, bet viņš pats ir dzimis ASV.

75 gadus vecais Rušdi, kurš piektdien vairākkārt tika sadurts literārā pasākumā Ņujorkas štatā, pēc uzbrukuma ar helikopteru tika nogādāts vietējā slimnīcā, kur pēc operācijas tika pieslēgts plaušu ventilatoram, paziņoja viņa reklāmaģents, piebilstot, ka rakstnieks var zaudēt aci.

Tomēr sestdien rakstnieka reklāmaģents Endrū Vailijs laikrakstam "New York Times" teicis, ka Rušdi vairs nav pieslēgts plaušu ventilatoram, viņš ir atsācis runāt un viņa veselības stāvoklis uzlabojas.

Uzbrukumu Rušdi nosodījis ASV prezidents Džo Baidens, Kanādas premjerministrs Džastins Trudo un citi līderi.

Savukārt Irānā un Pakistānā nosodījums uzbrukumam nav sekojis, daļai cilvēku publiski pat paužot prieku par notikušo.

Par savu romānu "Pusnakts bērni", kas tikai Lielbritānijā pārdots miljons eksemplāros un arī latviešu valodā piedzīvojis divus izdevumus, Rušdi 1981. gadā saņēma Bukera prēmiju.

Taču viņa 1988.gada romāns "Sātaniskās vārsmas", kas, tāpat kā daudzi citi rakstnieka sacerējumi, lasāms arī latviešu valodā, daļā musulmaņu izsauca milzu sašutumu, jo, viņuprāt, tas bija zaimojošs pret pravieti Muhamedu.

Toreizējais Irānas augstākais vadītājs ājatolla Homeinī izdeva fatvu par Rušdi nogalināšanu. Par rakstnieka galvu islāmisti izsludināja atlīdzību, kas joprojām ir spēkā.

Tūkstošgades sākumā Rušdi pārcēlās uz dzīvi ASV un 2016.gadā ieguva ASV pilsonību. Nesen kādā intervijā rakstnieks atzina, ka viņa dzīve "atgriežas ierastās sliedēs" un problēmu islāmistu izteiktu nāves draudu dēļ nav bijis. Viņš arī arvien biežāk bija redzams publiskās vietās, nereti arī šķita, ka viņam nav lielas apsardzes.

Pats Rušdī ir ateists, lai gan dzimis Indijā nepraktizējošu musulmaņu ģimenē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!