Foto: DELFI

Grāmatā "Pirmie latviešu dziedāšanas svētki bildēs" ir apkopoti zīmējumi, kas tapuši filmas "Zeme, kas dzied" uzņemšanas laukumā. Filmā Vilis Daudziņš attēlo Rīgas Latviešu biedrības nama biedru un vienu no svētku organizētājiem Bernhardu Dīriķi. Kamēr filma vēl top, tikmēr izdevniecība "Neputns" paspējusi apkopot un izdot Daudziņa zīmējumus grāmatā ar nosaukumu "Pirmie latviešu dziedāšanas svētki bildēs", piedāvājot ne tikai "bildes", bet arī Daudziņa asprātīgos attēloto mirkļu aprakstus, "Delfi" informē izdevniecības pārstāvji.

Vilis Daudziņš grāmatas ievadā saka: "Viss sākās 2022. gada 17. februārī 5.10 no rīta Straupes pilī. Vienā no istabām, kur kādreiz padomju laikā bija mituši prominenti "kodēji", bija iekārtota grimētava filmai "Zeme, kas dzied". Sēdēju friziera krēslā pretī saliekamam grima galdam un blenzu spogulī. Uz galda bija akurāti sarindotas pūdernīcas, lielas un mazas pindzeles un lērums visādu pudelīšu un grima trauciņu. Skaidri zināju, ka mani sagaida pusotras stundas pacietīgas sēdēšanas, jo grima māksliniece Beata Rjabovska manam tēlam bija radījusi ārkārtīgi komplicētu galvas rotu.

Vispirms ar plānām miesas krāsas lateksa "pankūciņām" tika panākts atkāpušos matu efekts, tad uz pieres rūpīgi tika nomaskēta pāreja no manas ādas uz šo mākslīgo plesi, un visbeidzot uz tā visa tika uzsēdināta parūka. Kad manipulācijas ar galvas virsu bija pabeigtas, grimētājas ķērās pie manas sejas apakšējās daļas, proti, tika pielāgota un līmēta bārda un ūsas.

Visa šī darbošanās likās tik interesanta, ka man pēkšņi sagribējās piefiksēt to, ko es redzu spogulī. Atvēru savā telefonā aplikāciju "Notes" un sāku zīmēt.

Tā radās pirmā bilde – Beata liek Bernharda Dīriķa parūku.

Teikšu jums godīgi, zīmēšana telefonā ar pirkstu ir diezgan piņķerīga padarīšana – ekrāns mazs, pirksts sasodīti resns. Varat paši pamēģināt... Tāpēc bildēs visiem maniem varoņiem ir lieli deguni – mazus šausmīgi grūti uzzīmēt. Kaut gan... tieši tādi ar raksturīgiem deguniem man viņi patīk vislabāk."

Grāmatas atvēršanas svētki notiks šī gada 26. aprīlī plkst. 18.00 Rakstniecības un mūzikas muzeja Dziesmu un deju svētku ekspozīcijā "Dziesmusvētku telpa", Rīgā, Mežaparkā, Ostas prospektā 11.

Grāmatas literārā redaktore ir Māra Ņikitina, dizainu veidojusi Anta Pence.

Vilis Daudziņš ir viens no Latvijas pazīstamākajiem aktieriem, kopš 1997. gada strādā Jaunajā Rīgas teātrī, ir saņēmis Harija Liepiņa balvu, vairākus "Spēlmaņu nakts" apbalvojumus, kā arī Lielā Kristapa balvu nominācijā "Labākais aktieris".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!