Fоtо: Lukašs Giza

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra tulkojumu sērijā izdotajiem darbiem pievienojas ukraiņu autores Oksanas Zabužko jaunākā grāmata "Visgarākais ceļojums" Kristapa Vecgrāvja tulkojumā, "Delfi" informē centra pārstāvji. Grāmatas atklāšanas svētki, kuros piedalīsies arī pati autore, notiks otrdien, 19. septembrī plkst. 19.00 Vidzemes tirgū (Rīgā, Brīvības ielā 90) starptautiskā laikmetīgās mākslas festivāla "Survival Kit 14" ietvaros.

Pasākuma programmā paredzēti lasījumi (autore izvēlētos grāmatas fragmentus lasīs ukraiņu valodā, latviešu valodā – Jaunā Rīgas teātra aktrise Baiba Broka), Zabužko saruna ar lasītājiem, kā arī Ukrainas vēstnieka Latvijā Anatolija Kucevola uzruna. Pasākuma laikā būs iespēja par īpašu cenu iegādāties grāmatu "Visgarākais ceļojums", kā arī saņemt Oksanas Zabužko autogrāfu. Visi ieņēmumi no grāmatas pārdošanas tiks ziedoti autores izvēlētajai labdarības organizācijai Ukrainas atbalstam "UNITED24".

Grāmatas nosaukums ir vārdu spēle: Zabužko atzīst, ka vairāk nekā gadu ilgusī atrašanās prom no mājām pēc pilna mēroga kara sākuma, lai Ukrainas cīņu līdzās armijai izcīnītu sabiedriskās domas frontē, ir bijusi arī viņas pašas garākais ceļojums. "Visgarākais ceļojums" rakstīts hibrīd-memuāru formā, kur trāpīgas personiskas atmiņas savijas ar kritisku analīzi un vēsturisko fonu.

Lai izprastu Ukrainas triumfu pār Krievijas militāro pārsvaru, šajā tekstā autore aicina iedziļināties Eiropas vēstures notikumos pēdējo trīssimt gadu laikā. Zabužko pārskata un apgāž bieži dzirdētus mītus un stereotipus, kurus propagandē neskaitāmi sovjetologi un populāri Krievijas vēstures "pētnieki". Zabužko pierāda, ka Ukrainas neredzamība pasaulei tikusi apzināti radīta, ļaujot notikt tādām zvērībām, kādas pagājušajā gadā atklāja Bučā uzņemtie video un foto.

Grāmatas atklāšanas nedēļā notiks vēl divi pasākumi ar Oksanas Zabužko dalību. 20. septembrī plkst. 19.00 "Valodu mājā" (Rīgā, Avotu ielā 33) notiks saruna "Sieviete karā", kuru moderēs rakstniece un "Latvijas PEN" vadītāja Inga Gaile. Pasākumā fragmentu no Alēnas Polcas autobiogrāfiskā romāna "Sieviete frontē" lasīs aktrise Guna Zariņa, un tiks apspriests ukraiņu autores Tamaras Dudas (publicējas ar pseidonīmu Tamāra Horiha Zerņa) romāns "Meitiņa", kas tiek dēvēts par šobrīd labāko grāmatu par Ukrainas un Krievijas karu Donbasā.

Savukārt 21. septembrī plkst. 18.00 Vidzemes tirgū festivāla "Survival Kit 14" publiskās programmas un projekta "Collective Community Movement" ietvaros notiks saruna "Karš pret pasauli: Krievijas iebrukums Ukrainā un tā ekoloģiskās sekas", kurā Zabužko un cilvēktiesību aktīviste, tiesību zinātņu eksperte un klimata pētniece Madara Meļņika sarunāsies par ekocīdu, vides katastrofām un iespaidu, kādu Krievijas izvērstā karadarbība un tās sekas atstāj uz mūsu planētu, kā arī par to, kādu šo planētu atstāsim nākamajām paaudzēm. Sarunas otrajā daļā runātājām pievienosies arī jaunieši, lai kopīgi pārrunātu jau notikušo un pārdomātu tālāko, veidojot informētu nākotnes paredzējumu.

Visas sarunas ar autori notiks angļu valodā.

Oksana Zabužko ir rakstniece, dzejniece un esejiste – viena no nozīmīgākajām mūsdienu ukraiņu autorēm. Zabužko pirmais romāns "Lauka pētījumi ukraiņu seksā" (1996), kļuva par pirmo dižpārdokli neatkarīgajā Ukrainā un ir atzīts par grāmatu, kas neatkarības gados atstājusi vislielāko iespaidu uz Ukrainas sabiedrību.

2004. gadā laikrakstā "Wall Street Journal" tika publicēts Zabužko raksts "Ukrainas Solidaritāte"("Ukraine's Solidarity"), kurā viņa paredzēja, ka Kijivā notiks vērienīgi protesti, ko šodien pazīstam kā "Oranžo revolūciju". Pēc publikācijas Zabužko sāka dēvēt par Oranžo Kasandru. Autore pati sevi dēvē par "iztēles eksperti", un uzskata to par savu rakstnieces pienākumu – dot pienesumu sabiedrībai vēstures pagriezienu mirkļos, kad vecā, labi izstrādātā kārtība vairs nedarbojas.

Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Zabužko bez apstājas turpinājusi publiski skaidrot kara kontekstu, Ukrainas un Krievijas attiecību vēsturi un Krievijas imperiālās ambīcijas, un ir sniegusi desmitiem lasījumu un simtiem interviju dažādās valstīs. Neilgi pēc kara sākuma Zabužko uzstājās Eiropas Parlamentā, un viņas eseju "Krievijas problēma ir Krievija" ("The Problem with Russia is Russia") šī gada 20. februārī publicēja laikraksts "The New York Times".

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !