Foto: Publicitātes foto

Ceturtdien, 4. aprīlī, nosaukti Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas 2024 laureāti. Starp tiem ir gan Latvijas muzeju veidotas izstāde, gan jaunas pastāvīgās ekspozīcijas, gan izglītojošās programmas, gan arī attīstības procesi.

Kā "Delfi" informē Latvijas Muzeju biedrības (LMB) pārstāve Annija Sauka, galvenās balvas saņēmējs tiks nosaukts 3. jūnijā.

LMB Gada balvas 2024 pretendenti tika vērtēti, ņemot vērā atbilstību balvas kritērijiem: oriģinalitāte, aktualitāte, vienotība, efektivitāte un kvalitāte, ilgtspēja un lietojamība, kā arī sociālā joma. Žūrijas darba rezultāts – izvirzīti 12 laureāti no visas Latvijas.

Dizaina studija bērniem. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs.
Projekta vadītāja: Kristīne Šica.

Foto: Kristiāna Zelča

Izstāde "Dvēseles stīgas – tradicionālās kokles latviešu zemnieka sētā 19.-20. gs.". Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs.
Projekta vadītāja: Rozīte Katrīna Ponne.

Foto: Armīns Janiks


Delverīga izstāde bērniem "Makss un Morics.Tulkojusi Aspazija". Jūrmalas muzeja filiāle Aspazijas māja.
Projekta vadītājas: Dace Kaukule, Signe Cīrule

Foto: Artis Veigurs

Izstāde "No Arkādijas līdz Marsam". Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Projekta vadītāja: Anda Boluža.

Foto: Reinis Hofmanis

Izstāde "Skudra". Latvijas Nacionālais dabas muzejs.
Projekta vadītājs: Jānis Dreimanis.

Foto: Reinis Hofmanis

Aktīva izstāde bērniem par mākslu un dabu "Zaļš un vēl zaļāks". Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.
Projekta vadītāja: Laura Dravniece.

Foto: Publicitātes foto

Izstāde "Snīkeri: eko x ego". Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs.
Projekta vadītāja: Gerda Čevere-Veinberga.

Foto: Mikus Kļaviņš

Jauno mākslinieku balva "Pavasaris". Purvīša muzejs.
Projekta vadītāja: Velga Vītola-Kļava.

Foto: Publicitātes foto

Dziesmusvētku telpa. Rakstniecības un mūzikas muzejs.
Projekta vadītāja: Iveta Grava.

Foto: Publicitātes foto

Valmieras muzeja kultūrvides attīstība un ekspozīcija "de Woldemer". Valmieras muzejs
Projekta vadītāja: Iveta Blūma

Foto: Anna Olasen

Muzeja individuālā apmeklējuma programma "Muzeja ceļa piezīmes". Ziedoņa muzejs.
Projekta vadītāja: Rūta Šmite.

Foto: Publicitātes foto

Ziedoņa muzejs bērniem: programma "Blēņām pa pēdām" un animācijas filmiņas "Suns Funs un pasaule". Ziedoņa muzejs.
Projekta vadītāja: Rūta Šmite.

Foto: Publicitātes foto


Latvijas Muzeju biedrības Gada balva ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos Latvijas Muzeju biedru muzejiskos sasniegumus, veidot muzeju darba pozitīvu rezonansi sabiedrībā un veicināt labo praksi, lai nodrošinātu muzeju nozares ilgtspējīgu attīstību.

"Šogad Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas žūriju veidoja jauns sastāvs, kurā katrs no dalībniekiem piedāvāja unikālu skatījumu projektu vērtēšanas procesā. Mēs novērojām pieteikumu kvalitātes pieaugumu un to, ka muzeji patiešām ieguldījuši pūles savu projektu kvalitatīvā prezentēšanā žūrijas locekļiem. Jāsaka, ka 12 laureātu izvēle prasīja daudz diskusiju starp žūrijas locekļiem, patiešām niansēti analizējot projektus un to pieteikumus. Jāizceļ ievērojams pieaugums projektu daudzumam, kas izstrādāti specifiskām auditorijām, īpaši maziem bērniem, kā arī no žūrijas puses novērtējām to, kā muzeji atšķiras savā pieejā inovācijām, ienesot svaigus skatu punktus muzeju ikdienā, kā arī rodot radošus risinājumus efektivitātes un kvalitātes veicināšanai," žūrijas darbu komentē LMB valdes locekle Elīna Bērziņa.

Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas 2024 žūrijas komisijas sastāvu veido pieci Latvijas Muzeju biedrības valdes pieaicināti komisijas locekļi, kuri izvēlēti atbilstoši konkrētām profesionālajām jomām:

Elīna Bērziņa, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Izglītības sektora vadītāja, Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas žūrijas priekšsēdētāja;

Edgars Plētiens, Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktora vietnieks, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas vēstures skolotājs, jauno skolotāju atbalsta persona programmā "Mācītspēks" un humanitāro zinātņu maģistrs vēsturē;

Rasma Pīpiķe, Latvijā nezināmākā dažādības vadības eksperte un pilsoniski aktīvs cilvēks, šobrīd Rīgas Tehniskajā Universitātē studē doktorantūrā un ir AZERON dažādības vadības eksperte;

Elīna Kalniņa, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja Pētniecības nodaļas vadītāja;

Matīss Zvaigzne, Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas vadītājs un docents, zīmolu stratēģijas un dizaina studijas "Reflect" dizaina un stratēģijas vadītājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!