Foto: DELFI
Šodien latviešu tautastērpu skatē starptautiskajā izstāžu centrā "Ķīpsala" Dziesmu un deju svētku Lielā balva par labāko tautastērpu piešķirta tautas deju ansamblim "Līgo", aģentūru LETA informēja Dziesmu un deju svētku preses sekretāre Inga Vasiļjeva.

Kopumā žūrija vērtēja labākos tērpus sešās nominācijās - koru, deju kolektīvu, folkloras kopu, etnogrāfisko un koklētāju ansambļu, individuālie tautastērpi.

Tautastērpu skates godalgotie laureāti koru grupā ir Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes "Kultūra" jauktais koris "Tik un tā"; 2.vietā - Ogres kultūras centra Ogres skolotāju kamerkoris un Valmieras kultūras centra sieviešu koris "Jumara", kā arī Salacgrīvas novada Liepupes tautas nama jauktais koris "Pernigele". 3.vietā ierindojās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas jauktais koris un Jaunpiebalgas kultūras nama jauktais koris, kā arī Krustpils novada sieviešu koris "Luste" ar saviem tautastērpiem.

Deju kolektīvu grupā 1.vietu žūrija piešķīra Tukuma pilsētas Kultūras nama deju kolektīva "Svīta", Dobeles kultūras biedrības deju kolektīva "Dzīpars" un Beverīnas novada Brenguļu pagasta deju kopas "Dzieti" tautastērpiem. 2.vietā - Apes novada Apes pilsētas tautas nama deju kolektīva "Metenis", senioru deju kopas "Ozolnieki" un Pāvilostas novada Vērgales pagasta kultūras nama dejotāju kolektīva "Vērgalīte" tautastērpiem, bet 3.vieta - Ādažu novada kultūrizglītības centra deju kolektīvam "Sprigulis", Tukuma pilsētas kultūras nama deju kolektīva "Vidums" un Skrīveru kultūras centra "Dzēses" tautastērpiem.

Folkloras kopu, etnogrāfisko un koklētāju ansambļu grupā piešķirtas tikai divas vietas:

1.vieta - Kultūras pils "Ziemeļblāzma" koklētāju ansambļa "Pūt, vējiņi", bet 2.vieta - biedrības "Kursas vārti" folkloras kopas "Medainis" tautastērpiem.

Sīva konkurence bijusi arī pašdarināto tautas tērpu grupā, kurā piešķirtas trīs pirmās, trīs otrās un arī trīs trešās vietas: 1.vieta - Dagnijas Pārupes, Unas Dževečkas, Māras Eglītes darinātajiem tērpiem. 2.vieta - Vijas Liepas, Elitas Gailītes - Graudumas un Dagnijas Kupčes, bet 3.vieta - Ivetas Gabrānes, Vēsmas Bērziņas un Rutas Legzdiņas tērpiem.

Atsevišķi tika vērtēti arī nokomplektētie tautas tērpi. Šajā grupā 1.vietu ieguva Sabīne Petra un Sandijs Kūlainis; 2.vietu - Silga Čerpinska un Aija Spridzāne, 3.vietu - Ērika Leimane ar Justīni, Rukšānu ģimene un Vizuļu ģimene ar saviem tautas tērpiem.

Uzņēmēju, Tautas lietišķās mākslas studiju (TLMS), amatnieku biedrību tautas tērpu grupā 1.vietu ieguva trīs dalībnieki: Tautas tērpu centrs "Senā Klēts", aušanas darbnīca "Vēverīšas", TLMS "Ērgļi". 2.vietā ierindojās TLMS "Dardedze", bet 3.vietā - Madara Briede, Uģis Drava, Ausma Spalviņa, Dagnija Pārupe, Agrita Krieviņa un TLMS "Dardedze".

Īpašu atzinību par tautastērpiem saņēma Alūksnes pilsētas kultūras nama deju kopa "Jukums".

XXV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XV Deju svētkiem gatavojas 40 600 dalībnieku, - vairāk nekā 1600 kolektīvi no Latvijas, tostarp 100 mazākumtautību kolektīvi un individuālie izpildītāji skatēs, 47 latviešu diasporas un 26 no ārvalstīm.

Kā ziņots, šodien oficiāli sāksies XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki, kas nedēļas garumā Rīgā piedāvās dažādus svētku pasākumus, noslēdzot programmu 7.jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē ar noslēguma koncertu "Līgo" un kopīgu sadziedāšanos visas nakts garumā.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku atklāšana notiks šodien plkst.21.30 Dziesmu svētku parkā ar svētku virsdiriģentu un virsvadītāju godināšanu. Svētku atklāšanas ceremonijā piedalīsies visu veidu kori, kas pārstāvēs četrus Latvijas vēsturiskos novadus, kā arī pūtēju orķestri un etnodziedātāju kopa. Sarīkojuma laikā notiks arī tautas tērpu skates laureātu demonstrējumi.

Nedēļas garumā Rīgā kopumā notiks 62 pasākumi, no kuriem 21 būs maksas pasākums, bet 41 - bezmaksas pasākums.

Svētku rīkotāji aicina pasākuma apmeklētājus uz izraudzīto koncertu vai sarīkojumu ierasties laikus. Tāpat maksas pasākumu apmeklētāji tiek mudināti ņemt vērā uz ieejas biļetēm uzdrukātās ikonas.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku kopējais budžets ir 3 795 865 lati. Valsts budžets ir 2 431 720 lati, bet plānotie ieņēmumi - 554 667 lati, savukārt atbalstītāju ieguldījums ir 809 478 lati.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!