Foto: LETA
Līdz ar vadības maiņu Latvijas Nacionālajā operā (LNO) būs pārmaiņas, kas tai ir sen vajadzīgas, komentējot faktu, ka līdzšinējo operas vadītāju Andreju Žagaru nomainīs līdzšinējais LNO direktora padomnieks muzikālajos jautājumos, komponists Arturs Maskats, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) arodbiedrības vadītājs Aldis Grunde.

"Uzskatu, ka [Kultūras ministrijas izveidotā] komisija ir labi pastrādājusi, jo Operas likumā ir punkts, kas paredz, ka valdes locekļiem ir jābūt cilvēkiem ar nevainojamu reputāciju. Ja operas vadībā paliktu Žagars, es domātu, ka komisija savu darbu nav paveikusi," sacīja Grunde.

Pēc viņa domām, ar Maskatu ir iespējams dialogs, kas nav bijis iespējams ar Žagaru. "Mēs viņu pazīstam kā māksliniecisko vadītāju, nepazīstam kā valdes priekšsēdētāju. Taču domāju, ka nekas nav akmenī jāiekaļ - tāpat ir trīs mēnešu pārbaudes laiks, kurā mums jādod iespēja jaunajai valdei strādāt," pauda LNO orķestra un LNSO arodbiedrību vadītājs.

Viņš norādīja, ka arodbiedrība centīsies uzturēt labas attiecības ar jauno valdi. "Mums ir jāsastrādājas. Ceram, ka valde varēs nākt pretī un visu vērst uz labu," pauda Grunde.

"Es gan lasīju, ka Žagaram piedāvāts padomnieka amats - tur gan saskatu sava veida bīstamību, bet tā lai paliek "jaunās paaudzes" atbildība, kā viņi šo sadarbību ar Žagaru veidos. Ja agrāk operas direktors Žagars varēja angažēt režisoru Žagaru, tad tagad valde izvērtēs, vai vajadzīgs tik dārgs režisors un vai viņš patiešām ir tik labs," izteicās Grunte.

Arīdzan Indras Lūkinas iecelšanu LNSO valdes locekles un orķestra direktores amatā LNO orķestra un LNSO arodbiedrību vadītājs vērtēja pozitīvi, piebilstot, ka par viņu palikušas labas atmiņas kopš sadarbības laikiem operā. "Ar Lūkinu varēja runāt, atrast kompromisus, veidot dialogu. Ceru, nekas nav mainījies un tikpat veiksmīgi sadarbosimies turpmāk. Esmu apmierināts ar to, ka LNSO konkurss šādi noslēdzies, ka valdes locekle ir tieši Lūkina," izteicās Grunde.

Kā ziņots, KM izveidota īpaša komisija šodien izraudzīja jaunu LNO valdi - Žagara vietā turpmāk to vadīs līdzšinējais LNO direktora padomnieks muzikālajos jautājumos, komponists Arturs Maskats, LNO valdē darbosies līdzšinējā arī vairāku uzņēmumu mārketinga un biznesa vadītāja, Rīgas biznesa skolas pasniedzēja Inese Eglīte, kā arī Latvijas Televīzijas (LTV) kultūras raidījumu satura redaktore, RISEBA lektore un muzikoloģe Daina Markova.

Žagaram ir piedāvāts LNO padomnieka amats, lai, kā norāda KM pārstāve, nodrošinātu sekmīgu iesākto projektu pabeigšanu, operai gatavojoties Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumiem 2014.gadā, Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienībā (ES) 2015.gadā un citiem nozīmīgiem pasākumiem.

Toties par LNSO valdes locekli un orķestra direktori kā piemērotākā pretendente konkursa kārtībā izraudzīta Indra Lūkina, kas šajā amatā nomainīs Ilzi Paideri-Staķi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!