Foto: Publicitātes foto

Iepazīstinām ar tiem 16 labākajiem Latvijas arhitektūras darbiem, kas cīnās par balvu sadali 2014. gada Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursā. No ceturtdienas, 24. aprīļa, par labāko no tiem portālā "Delfi" būs aicināts balsot ikviens.

Šogad no gandrīz 60 iesniegtajiem darbiem arhitektūrā labākie 16 tika atlasīti divu mēnešu ilgā nacionālās žūrijas vērtēšanas procesā. Savukārt šobrīd pie atlasīto darbu vērtēšanas strādā konkursa starptautiskā žūrija, kura labākos no labākajiem nosauks pēc nepilna mēneša – 16.maijā Latvijas Arhitektūras gada balvas apbalvošanas ceremonijā.

Tajā tiks apbalvots arī "Delfi" lasītāju balsojumā uzvarējušais darbs arhitektūrā. Balsot iespējams šeit!

Šogad pusfinālā iekļuvušas tikai četras jaunbūves, bet puse no darbiem ir augsti kvalitatīvas vēsturisku būvju vai pilsētvides pārveides darbi. Tas tikai apliecina Latvijas arhitektūras spēku un attīstības potenciālu tieši šajā jomā, norāda Nacionālās žūrijas priekšsēdētājs Miķelis Putrāms.

"Katrs no darbiem ir veicinājis kādus procesus - sabiedriskus, apkārtni ietekmējošus un sajūtas veicinošus," stāsta Putrāms. Viņam piekrīt Latvijas Arhitektu savienības padomes priekšsēdētājs Viktors Valgums, uzsverot, ka arhitektūra ir sabiedrības spogulis, jo katra veida sabiedrībā arhitektūrā iezīmējas citādas tendences. Arī mēs, vērtējot šos darbus, šobrīd varam izdarīt secinājumus par sevi.

Tāpat pusfinālā nonākuši četri no citiem atšķirīgi darbi - viens spilgts interjeru risinājums, grāmata, urbāno sporta veidu pasākumu cikls un televīzijas raidījums. "Arhitektūra mūsdienās nav tikai būves. Tā ir arī domāšana, izpēte, mediju interese un cilvēku iesaiste pašiem savas dzīves telpas līdzveidošanā," uzskata Valgums.

 Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursa 16 pusfinālisti:

Apbalvošanas ceremonija 16.maija vakarā būs plašs un brīvi pieejams publisks pasākums Vecrīgā, Torņa ielā pie vēsturiskā Arhitektu nama, sola pasākuma organizatori.

Austrumlatvijas koncertzāle "Gors"


Foto: Publicitātes foto

Ēkā ir lielā koncertzāle "Gors" ar transformējamu zāles grīdu un skatītāju sēdvietām (1000 sēdvietas, 2000 stāvvietas), mazā zāle "Zīdaste" (220 sēdvietas, 700 stāvvietas), horeogrāfijas un orķestra mēģinājumu zāles, radošās telpas māksliniekiem, telpas izstādēm un semināriem, restorāns un dzimtsarakstu nodaļa.

Zāles paredzētas dažādiem koncertiem, teātra un operas izrādēm, šoviem, deju priekšnesumiem, kino un lielformāta uzvedumiem.

Kopējā telpu platība - 13 000 m²; projekta teritorija - 3,5 hektāri.

Adrese: Pils iela 4, Rēzekne

Projekta autors: "Vizuālās modelēšanas studija" - arhitekti Uldis Balodis, Daiga Bikše, Daina Levāne, Eva Rozīte, Viktorija Barinova, Linda Balode, Ģirts Reimats, Mareks Stefaņenkovs, arhitekti - tehniķi Māris Strazdiņš, Oļegs Stefjuks, Juris Štrāls.

Pasūtītājs: Rēzeknes pilsētas dome

Būvnieks: "Arčers"

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: "Akustikon-Norconsult", "MDK konstruktori", "Jensen Consult" un "Arhis", "Efiko", "Jumiks", "Glamma", "Grundule arhitekti", "Noblese", "Rēzeknes būvprojekts" un "Biļešu paradīze".

Daugavpils cietokšņa Nikolaja vārtu un tilta restaurācija


Foto: Publicitātes foto

Nikolaja vārti ir Latvijā vienīgie trīsjomu aizsardzības vārti ar simetriski izvietotām sardzes telpām.

Projekta realizācijas gaitā mainījās to koncepcija, izvirzot nepieciešamību veidot skaidru atšķirību starp jauno un vēsturisko. Ēkas sākotnējā funkcija - vārti ar sardzes telpām - diemžēl ir zudusi un nav atjaunojama, bet ir iespējama telpu izmantošana citai funkcijai - ekspozīcijām un apskatei.

Projekta ietvaros tika atjaunots arī koka tilts, atdodot vārtiem to reprezentatīvo nozīmi.

Adrese: Nikolaja iela 3a, Daugavpils

Projekta autors: Ineta Buka, Kārlis Ziediņš, Pēteris Blūms, Andrejs Ugrimovs

Pasūtītājs: Daugavpils pilsētas dome

Būvnieks: "Ditton Būve"

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: "Y Joinery Latvia" - Jurijs Romaņenko; "Arhitektoniskās izpētes grupa"

Dizaina vadlīnijas "IF" Baltijas filiālēm


Foto: Publicitātes foto

Somu apdrošināšanas uzņēmuma "IF" klientu centru nolietotās telpas pārvērstas par apmeklētājiem patīkamu vidi, kurā skaidri paustas uzņēmuma vērtības.

Interjerus veido silta ozolkoka apdare un mīksti polsterētas mēbeles klientiem, funkcionāla biroja mēbeļu klasika un ietilpīgi iebūvējamie skapji darbiniekiem.

Kompaktajos apjomos integrētas gan vadības telpas un darbinieku virtuve, gan ērta klientu zona ar kafijas stūrīti un daudzveidīgām apmeklētāju pieņemšanas vietām - no stāvgaldiņa līdz mājīgam stūrim ģimenēm.

Adreses: Radio iela 19, Liepāja un Rīgas iela 5, Valmiera

Projekta autors: "1PLUS1" - Mārtiņš Pīlēns, Kārlis Melzobs, Laura Laudere

Pasūtītājs: "IF P&C Insurance"

Dzīvojamais komplekss "Čiekurkrasti"


Foto: Publicitātes foto

Projekta mērķis bija ne tikai iekļaut ēku apkārtnes vizuālajā kontekstā, bet arī atrast veidus, kā to funkcionāli sasaistīt ar ezermalu.

Dzīvojamās ēkas dzīvokļiem ir plaši skati uz apkārtējo ainavu, un ezermalas atvērtais, aktīvais iekārtojums paredzēts gan ēkas, gan apkārtnes iedzīvotāju izmantošanai.

Tā kā ēkas novietne pa ūdens ceļu ir savienota ar Baltijas jūru, tuvākajā nākotnē plānots kompleksam pievienot ūdens būves - laipas un laivu piestātnes.

Adrese: "Čiekurkrasti", Ādažu novads

Projekta autors: "AB3D" - Juris Mitenbergs, Pēteris Spuriņš, Uldis Tučs, Guna Priede, piedaloties Reinim Prēdelim un Kārlim Saltupam

Pasūtītājs: "Nere E"

Būvnieks: "LNK Industries"

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: Inženieru birojs "Būve un Forma"

Ģipša fabrikas dzīvojamais kvartāls, 2. kārta


Foto: Publicitātes foto

Dzīvojamā ansambļa apbūves otrā kārta nobeidz bijušo Ķīpsalas Ģipša fabrikas rekonstrukcijas kvartālu Daugavas krastā ar 60 dzīvokļiem ap diviem pagalmiem.

Ansamblis risināts industriālās arhitektūras valodā, manifestējot dzīvesveidu loftā un četru toņu ķieģeli kā materiālu, kas universāli lietots gan ārtelpās, gan kāpņu telpu un dzīvokļu interjeros.

Adrese: Balasta dambis 72, Ķīpsala, Rīga

Projekta autors: "Zaigas Gailes birojs" - Zaiga Gaile, Liene Griezīte, Dāvids Moeds, Ingmārs Atavs, Agnese Sirmā, Zane Dzintara, Ineta Solzemniece-Saleniece, Dāvis Gasuls

Pasūtītājs: "DOMUSS"

Būvnieks: "Kalnozols un Partneri", "MG Būvnieks", "RE&RE", "RBSSKALS Būvsabiedrība".

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: Inženieru birojs "Būve un Forma", "Daina EL", "US&L"

Grāmata "Kuldīga: arhitektūra un pilsētbūvniecība"


Foto: Publicitātes foto

Pēc Kuldīgas novada pašvaldības iniciatīvas divu gadu garumā veikts pamatīgs izpētes darbs, kas slāni pa slānim atklāj Kuldīgas vecpilsētas vērtības arheoloģijā, arhitektūrā, pilsētbūvniecībā.

Grāmata ir ne tikai nopietns zinātnisks pētījums, bet arī saistošs materiāls ikvienam iedzīvotājam, kuram rūp kultūras mantojuma saglabāšana, balstot to uz patiesām vides kvalitātes vērtībām.

Īpaša tai pievienotā vērtība ir vispusīga terminu vārdnīca angļu un latviešu valodā.
Grāmatas autori: Kuldīgas novada pašvaldības Būvniecības nodaļas vadītāja un pilsētas arhitekte Jana Jākobsone, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris, arheologs Mārtiņš Lūsēns, arhitekts Jānis Zilgalvis, arhitekts Ilmārs Dirveiks, arhitekte Agate Eniņa, Kuldīgas novada muzeja galvenā krājuma glabātāja Daina Antoniška un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Ojārs Spārītis. Pētījuma zinātniskais redaktors un darba sastādītājs -Dr.habil.arch. Jānis Krastiņš

Pasūtītājs: Kuldīgas novada pašvaldība

Nozīmīgākie partneri: Grāmatas vāka dizains - Juris Petraškevičs, tulkojums angļu valodā - Filips Birzulis, salikums - Gints Šteins, Iveta Bambere. Projekta vadītājas - Inta Jansone, Sintija Vītoliņa, recenzenti - Dr.habil. chem., Dr.hist.h.c. Jānis Stradiņš, Dr.hist., Dr.habil.art. Juris Urtāns, Dr.arch. Juris Dambis

Ielu telpu restaurācija Kuldīgas vecpilsētā


Foto: Publicitātes foto

Atjaunojot vēsturiskas arhitektoniskās kompozīcijas, nepieciešama arī vēsturiskās pilsētvides izjūtas restaurēšana.

Kuldīgā veikta ielu un laukumu izpēte, piedāvāti mūsdienu risinājumi un izstrādāta vienota vecpilsētas ielu vīzija. Detalizēti pētīta katra iela - līdz katras ēkas ieejas mezgla, cokola vietai ielas koptēlā. Nodrošināta gan vides pieejamība, gan satiksmes drošības prasības, gan nepieciešamais komunikācijas un labiekārtojuma līmenis.

Ielu telpu restaurācijas metodika sniedz atziņas turpmākai vēsturiskās pilsētvides autentiskuma izpratnei un saglabāšanai.

Projekta autors: Kuldīgas novada pašvaldības būvniecības nodaļa sadarbībā ar projektētājiem

Pasūtītājs: Kuldīgas novada pašvaldība

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: Segumu koncepcija - Guntis Kalniņš un Aldis Orniņš, arhitektoniski mākslinieciskā izpēte - Kristīne Veinberga un Juris Zviedrāns, projektētāji - "Inženierbūve", "Belss"

Ēkas Elizabetes 21a kāpņu telpu restaurācija


Foto: Publicitātes foto

Dzīvojamais nams ar divām plašām kāpņu telpām būvēts 1910. gadā pēc arhitekta Mārtiņa Nukšas projekta.

Pēc 1980. gadu sākumā veikta kapitālā remonta daudzas oriģinālās iekštelpu apdares bija zudušas. Rekonstrukcijā ar mūsdienīgiem paņēmieniem atjaunota interjeru vēsturiskā estētika. Izmantoti zudušās sienu apdares fragmenti, pārveidojot tos par spiedogu sienas apmetumā.

Kāpnes papildinātas ar jaunu 35 cm augstu betona cokolu visā telpu perimetrā. Galvenās kāpņu telpas virsgaismai izgatavota jauna vitrāža, saglabājot 1910. gada metāla konstrukciju. Ieturēts balti - pelēks, grafisks interjers.

Adrese: Elizabetes iela 21a, Rīga

Projekta autors: "Sudraba Arhitektūra" - Reinis Liepiņš, Ilze Liepiņa, Ainars Plankājs, Marta Rutka

Pasūtītājs: Elizabetes 21a

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: Artis Nīmanis ("An&Angel"), "Aqua Latvija", "Apdares studija", "Krassky", "Grīslis un Partneri", "Riga Parket"

Kultūras pils "Ziemeļblāzma"


Foto: F64
1913. gadā celtās kultūras pils "Ziemeļblāzma" un tās apkārtējā parka rekonstrukcija un restaurācija. Atjaunota pati ēka, kā arī parks ar dažādiem atpūtas stūrīšiem un ainavu arhitektūras elementiem. Uzcelts arī jauns skatu tornis.

Adrese: Ziemeļblāzmas iela 36, Rīga

Projekta autors: Juris Skalbergs

Pasūtītājs: Rīgas domes Īpašuma departaments

Būvnieks: "Arčers"

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: "Rigensi", "Lerix", "Būvuzņēmums Restaurators", "Studija 2M", "Montāžnieks D", "Līva AB Nord", "AG Mēbeles", "Arčers", "Buvlux", "Vako", "RERE04", "Inco Group", "J Projekts", "Būve Stils", "VSV Celtnieks", "UNI RL", "Clean Cut", "DN Sistēmas".

Līgatnes papīrfabrikas ciemata centra rekonstrukcija


Foto: Publicitātes foto

Līgatnes papīrfabrikas vēsturiskais komplekss uzskatāms par tipisku 19. gadsimta beigu saimniecisko utopiju.

Projektā ir divi galvenie virzieni: apskates objekti un uz tiem vedošo taku, kāpņu un tiltiņu sistēmas restaurācija un attīstība.

Tika sakoptas Rīgaskalna un Skolaskalna dzīvojamo ēku grupas, no jauna atdzima divi vēsturiski tiltiņi - Eižens un Vilhelms. Daudzās kāpnes, takas un skatu platformas, kuras izveidotas ērtākajās un krāšņākajās vietās, tika papildinātas ar nelieliem informācijas stendiem.

Papīrfabrikas uzrauga mājā iekārtots tūrisma informācijas centrs.

Atrašanās vieta: Līgatne

Projekta autors: "Arhitektūras birojs Forma", "Karklins Design Studio" - Ināra Kārkliņa, Miks Kārkliņš, piedaloties Jānim Zaharānam, Gatim Kalniņam, Agnesei Smilškalnei, Rolandam Cibuļskim, Marikai Rupekai, Laurai Eglītei

Pasūtītājs: Līgatnes novada dome

Būvnieks: "VEC", "Rīgas tilti"

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: "Kurbada tilti" - būvinženieri Jānis Rāzna, Andris Razgalis

"MANUAL: Urban Sports and Architecture"

Foto: Publicitātes foto

"MANUAL" ir pasākumu cikls un pilsētvides provokācija, kuras ietvaros Arhitektu namā noritēja arhitektūras teorētiķu un praktiķu vieslekcijas, dokumentālo filmu vakari un fotoizstāde. To pavadīja pagaidu skeitparka izbūve Trokšņu ielā, kas raisīja plašāku sabiedrības un profesionāļu domapmaiņu par pilsētas sportu nozīmi un vietu.

Pasākumu ciklu noslēdza atklāta diskusija starp pilsētas sporta veidu grupām un Rīgas domes pārstāvjiem.

Mēneša garumā apkopotās piezīmes un diskusijas rezultāti tika iesniegti kā papildinājumi "Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģijai 2030".

Projekta autors: Kristaps Kleinbergs, Helvijs Savickis, Gunita Kuļikovska, Zane Žeivate

Nozīmīgākie partneri:  Aksels Bruks, Kristaps Dzenis, "Live Riga", "Arhis", "RISEBA augstskola", Britu Padome Latvijā, Dānijas Kultūras institūts, Latvijas Arhitektu savienība, "Rīgas Nami", "Clockwise.lv"

Talsu Radošā sēta


Foto: Publicitātes foto

Talsu Radošā sēta ir svaigs un gaidīts pienesums pilsētas kultūras dzīvē. Ēkā paredzēta mūzikas skola, interešu izglītība, sarīkojumi, koncerti un tūrisma informācijas centrs.

Koncentrētā funkciju dažādība spēj radīt sinerģiju un bagātināt vietējos kultūras un izglītības procesus.

Ēkas plānojumā uzmanība pievērsta tam, lai atšķirīgās funkcijas spētu darboties kā vienots organisms un reizē netraucēt cita citai. Radošā sēta veidota kā viesmīlīga vieta dažādām aktivitātēm un novada centram atbilstoša arhitektūras vietzīme.

Adrese: Lielā iela 21, Talsi

Projekta autors: "MARK arhitekti" - Mārtiņš Ošāns, Līga Rutka, Santa Matule, Ivars Kalvāns, "Inženieru birojs Būve un Forma"

Pasūtītājs: Talsu pašvaldība

Būvnieks: "Statiskais spriegums"

Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka mājas rekonstrukcija

Foto: DELFI

1819. gadā celtās skolas ēkas projekts ir izstrādāts pēc starptautiskās pieminekļu aizsardzības organizācijas "Europa Nostra" iniciatīvas, kura 2000. gadā piedāvāja Rīgas pilsētai kopīgiem spēkiem atjaunot kādu vērtīgu koka māju.

Starptautiskā projekta mērķis - pievērst sabiedrības uzmanību koka mantojuma saglabāšanai un rādīt paraugu, kas prezentē Rīgas koka arhitektūras kvalitātes, tradicionālo materiālu un celtniecības metožu lietojumu, kā arī demonstrē mūsdienīgu pieeju vecu koka ēku renovācijā.

Adrese: Lāčplēša iela 55, Rīga

Projekta autors: "Zaigas Gailes birojs" - Zaiga Gaile, Liene Griezīte, Ingmārs Atavs, Andra Šmite, Ģirts Kalinkevičs, Ineta Solzemniece-Saleniece, Dāvis Gasuls, Kristīne Riba, Romāns Siņicins

Pasūtītājs: Fonds "Latvia Nostra", Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola

Būvnieks: "Abora", "Āboltiņa būvuzņēmums AG"

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: Būvinženieris Ivars Ēriks Kalniņš

Rīgas Doma restaurācija


Foto: Publicitātes foto

Rīgas Doma restaurācija ir viens no vērienīgākajiem pēdējā laikā realizētajiem restaurācijas projektiem.

Divu sezonu laikā veikti fasāžu atjaunošanas darbi, protezētas un mainītas jumta konstrukcijas, atjaunotas vitrāžas, veikta galdniecības izstrādājumu restaurācija un sakārtots labiekārtojums.

Apjomīgie restaurācijas darbi lika mobilizēt vai visus pieejamos Latvijas restaurācijas amatniecības resursus, kā arī ļāva praktiski darboties gan jaunajiem un topošajiem restauratoriem, gan mācekļiem.

Adrese: Palasta iela 4, Herdera laukums 6, Jauniela 22, Rīga

Projekta autors: "Arhitektoniskās izpētes grupa" - Lapiņš Artūrs, Dirveiks Ilmārs, Jansons Guntars

Pasūtītājs: Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca

Būvnieks: "RE&RE"

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: "Aqua Latvia", "Dziedrs"

"Ziemeļu puse" sērija "Rīgas un Kopenhāgenas ūdensmalas"


Foto: Kadrs no video

"Ziemeļu Puses" 40. sērija veidota un pirmo reizi televīzijas skatītājiem izrādīta 2010. gadā. Tajā aktualizēti jautājumi par akvatorijas arhitektūru, pievēršot uzmanību Rīgas ūdensmalu problēmsituācijām.

Raidījumā apskatītas Kopenhāgenas publiskās peldvietas un iekļauta intervija ar biroja BIG arhitektu Jākobu Langi. Par informatīvo pamatu izmantots arhitektes Kristīnes Gravas studiju darbs par akvatorijas arhitektūru.

Sērija demonstrēta Latvijas un Somijas televīziju skatītājiem, dāvāta Kopenhāgenas profesionāļiem un ir pieejama internetā kopš 2011. gada.

Projekta autors: "Vides filmu studija" - Kristīne Grava, Uģis Olte, Marta Selecka, Gustavs Terzens

Pasūtītājs: Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, Dānijas Kultūras institūts

Veikals "top!" Salacgrīvā


Foto: Publicitātes foto

Ēka veidota diviem uztveres mērogiem: pret "via Baltica" maģistrāli radīts kustībā viegli uztverams lineārs apjoms, kura formveide un koku dēļu apdare raisa asociācijas ar Salacgrīvas vēsturisko kuģu būvēšanas tradīciju, savukārt pret pilsētas rakstura Rīgas ielu un gājēju ceļu projektēta pilsētai raksturīga mazāka mēroga uzirdināta fasāde, plastiski saplūstoša ar publisko ārtelpu un tuva gājēja uztveres mērogam.

Tirdzniecības ķēdes stila pilnveidošanai izveidota jauna iekštelpu risinājuma koncepcija un krāsu principi.

Adrese: Rīgas iela 13, Salacgrīva

Projekta autors: "Arhis" - Andris Kronbergs, Madara Gibze, Paulis Gibze, Evija Runce, Vilnis Uzors, arhitekti tehniķi Kristaps Šulcs, Uldis Jaunsubrēns, piedaloties arhitektūras studentam Helvijam Savickim

Pasūtītājs: Firma "Madara 89"

Būvnieks: "R.K.C.F. Renesanse"

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji: "dwg"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!