Fоtо: Shutterstock
Gan filmu zvaigznes, gan rakstnieki, gan aktieri, gan mūziķi - šogad esam zaudējuši daudzus, taču nav šaubu, ka viņi netiks aizmirsti un viņu darbi dzīvos vēl ilgi.

Gan Latvija, gan pasaule šogad atvadījās no vairākiem māksliniekiem un kultūras darboņiem. Portāls "Delfi" piedāvā īsu atskatu par dažu izcilu šogad mūžībā aizgājušu kultūras cilvēku dzīvēm un darbiem.

Margarita StārasteFebruārā vidū mūžībā aizgāja māksliniece un bērnu rakstniece Margarita Stāraste-Bordevika (dzimusi Barvika) - viena no ievērojamākajām latviešu bērnu grāmatu ilustratorēm. Viņa šogad atzīmēja 100 gadu jubileju.

Tēva iedvesmota viņa 1933. gadā iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā, kur mācījās pie Konrāda Ubāna, Jāņa Kugas un Vilhelma Purvīša. Savukārt izstādēs jaunā māksliniece piedalījās jau no 1937. gada, bet pirmās grāmatas ar Stārastes ilustrācijām iznāca 1942. gadā tā saucamās vācu okupācijas laikā.

Pati pirmā viņas izdotā grāmata bija "Balti tīri sniega vīri", bet viena no pazīstamākajām - "Zīļuks" - pirmo reizi izdota 1961. gadā.

Jau ar pirmajiem izdevumiem mākslinieces talantu novērtēja gan lasītāji, gan izdevniecības, kā dēļ arī padomju gados viņa bija viena no pelnošākajām bērnu rakstniecēm. Arī bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe Freiberga, pirms desmit gadiem ciemojoties pie mākslinieces, viņai atklājusi, ka, kara laikā pametot dzimteni, viņai, mazai būdamai, līdzi bijuši Stārastes "Pintiķu ciema iemītnieki".

Savas mākslinieciskās darbības gados Stāraste ir sarakstījusi un ilustrējusi ap 100 grāmatu, tostarp ilustrācijas tapušas arī vairāk nekā 40 citu autoru darbiem. Viņa darinājusi arī dekorācijas un leļļu zīmējumus Valsts leļļu teātra un Jaunatnes teātra iestudējumiem.

Šo gadu laikā māksliniece radījusi neskaitāmus mīļuma pilnus tēlus, piemēram, Zīļuku, Tinci, Pintiķi, Lācīti Rūcīti un citus, kurus visus vieno ziņkāre, labsirdība, bērnišķīgs naivums un mākslinieces dāvātais mīlīgais izskats ar apaļajām actiņām un jaukajiem mazajiem degunteļiem.

Viņas spilgtajās krāsās ietērpto grāmatu birums 1999.gadā novērtēts arī ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Normunds Naumanis

Fоtо: F64

Vera Singajevska

Fоtо: LETA

Niks Matvejevs

Fоtо: Publicitātes foto

Aprīļa beigās mūžībā aizgāja mūziķis Niks Matvejevs. "Niks nomira mierīgi - miegā, ar sirdslēkmi. Tas ir milzīgs zaudējums gan mūziķiem, gan klausītājiem, jo mūžībā ir aizgājis viens no oriģinālākajiem latviešu dziedātājiem. 

Viņš bija spēka un ieceru pilns, gatavojās vairākiem solo koncertiem, turklāt īpaši viņam tika rakstīta mūzika jaunā latviešu operā. Tas ir trieciens visai latviešu mūziķu saimei," par notikušo stāstīja Juris Millers.

Matvejevs dzimis 1958.gadā un bija viens no izcilākajiem latviešu mūziķiem, leģendārās rokgrupas "Sīpoli" vokālists.

Karjeras laikā piedalījies nozīmīgos Latvijas mūzikas festivālos, kā arī spēlējis vadošās lomas daudzās rokoperās.

Eleina Stērtvanta


Fоtо: Vida Press
Eleina Stērtvanta (1930 - 2014) bija viena no 20. g.s. "neērtākajām" mākslas pasaules dumpiniecēm. Ar saviem darbiem nepārtraukti lika mākslas pasaulei sev pārjautāt - kas īsti ir oriģinalitāte un kas ir mākslas vērtības. 
Savu mākslu Stērtvanta veidoja pārstrādājot un mainot citu darbus, tostarp, piemēram, Endija Vorhola, kurš Stērtvantu vienmēr atbalstīja. Viņsaulē viņa devās šī gada maijā, 89 gadu vecumā.

Gabriels Garsija Markess

Fоtо: AP/Scanpix

Lorēna Bekola

Fоtо: Vida Press

Robins Viljamss

Fоtо: AP/Scanpix
Augustā pasaulei pāšalca vēl kāda sēru vēsts - viens no visu laiku veiksmīgākajiem un skatītāju iemīļotākajiem komiķiem - Robins Viljamss tika atrasts, izdarījis pašnāvību. 

Viljamsa slava atnāca ar televīzijas komēdiju "Mork & Mindy", 1997. gadā viņš par otrā plāna lomu filmā "Good Will Hunting" ieguva "Oskaru". Līdzās tam viņš iegūlis fanu sirdīs ar savu sirsnīgo humoru neskaitāmās citās filmās. 

Filips Seimors Hofmans


Fоtо: Reuters/Scanpix

Hofmans mūžībā aizgāja 46 gadu vecumā. "Oskaru" ieguvušais aktieris Hofmans tika atrasts savā dzīvoklī Manhetenā. 46 gadus vecais Hofmans jau maijā atzina, ka pēc 23 gadu atturības perioda atsāka lietot heroīnu.

Aktieris Holivudā filmējas kopš 1991. gada, un viņš piedalījies vairāk nekā 50 filmās. Četras reizes Hofmans nominēts prestižajai "Oskara" balvai un vienu reizi statueti saņēmis - par titullomu filmā "Capote" (2005).

Popularitāti Hofmans iemantoja ar dalību tādās filmās kā "Boogie Nights" and "The Big Lebowski", bet jaunākais kinodarbs, kurā skatītāji arī Latvijā viņu varēja redzēt uz lielajiem ekrāniem, bija "Bada spēļu" sāgas otrā filma "The Hunger Games: Catching Fire". 

Janvāra vidū pirmizrādi piedzīvoja filma "God's Pocket", kurā Hofmanam bija uzticēta viena no galvenajām lomām, bet februāra izskaņā paredzēta pirmizrāde režisora Antona Korbeina filmai "A Most Wanted Man" ar Hofmana dalību.

Oskars de la Renta

Fоtо: Reuters/Scanpix

Džoanna Riversa

Fоtо: AP/Scanpix

Būtu grūti apšaubīt izteikumu, ka Riversa, kura viņsaulē devās septembra sākumā, bija visietekmīgākā sieviete komiķe līdzšinējā vēsturē. Savu karjeru viņa sāka piecdesmitajos un sešdesmitajos gados, uzstājoties naktsklubos - kā jau daudzi komiķi tajā laikā.

Tad, kad Riversa sasniedz nezūdošu atpazīstamību, viņa pievērsās cīņai pret seksismu komēdijas scēnā un lauza vairākus tabu komēdijas scēnā.

Maija Andželo

Fоtо: Reuters/Scanpix

Maija Andželo bija viena no populārākajām sava laika amerikāņu dzejniecēm. Taču viņas dzīves stāsts ir skarbs - paralēli dzejai viņa ir nodarbojusies ne tikai ar žurnālistiku, bet strādājusi gan par pavāri, gan prostitūtu. Andželo bija arī aktīva cilvēktiesību aizstāve un strādāja kopā ar Martinu Luteru Kingu. Pasaule no viņas atvadījās maijā, Andželo aizgāja viņsaulē 89. gadu vecumā.

Šērlija Templa

Fоtо: Reuters/Scanpix

Šērlija Templa bija pasaulē pirmā bērnu filmu zvaigzne - līdz 13 gadu vecumam viņa parādījās vairāk kā 30 filmās. Viņas jājamzirdziņi bija mūzikli un komēdijas, taču Templa parādījās arī drāmās. Savā laikā viņa kļuva tik slavena, ka viņas vārdā pat nosauca limonādi. Lai gan kļūstot vecākai, viņas aktrises karjera novirzījās otrajā plānā, viņa aktīvi sāka darboties politikā. Templa mūžībā devās februārī, 85 gadu vecumā.

Mikijs Rūnijs

Fоtо: Reuters/Scanpix

Rūnijs, dzimis 1920. gadā, bet mūžībā devies aprīļa sākumā, bija sava laika fenomens - gana atbilstošs gan komēdijām, gan drāmām, lielisks dziedātājs un dejotājs. Visu savu dzīvi viņš bija izcils un pieprasīts izklaides industrijas eksemplārs, kā dēļ filmēšanas laukumos pavadījis gandrīz 80 savas dzīves gadus. Leģendārais aktieri četrreiz nominēts Kinoakadēmijas balvām, bet divreiz saņēmis tā saucamos īpašos "Oskarus".

Līdz ar filmēšanos kino, viņš piedalījies arī neskaitāmos seriālos un televīzijas filmās, no kurām loma "Bill" atnesa aktierim "Emmy" balvu. Kopumā viņš šai balvai nominēts vēl trīs reizes, kā arī tika nominēts "Tony" balvai par lomu mūziklā "Sugar Babies".

Viņš piedzima varietē aktieru ģimenē kā Džozefs Jūle juniors un tika iesaistīts publikas izklaidēšanā jau pusotra gada vecumā. Gūstot pirmo atpazīstamību, viņa māte Džozefam izvēlējās skatuvei daudz piemērotāko Mikija Rūnija pseidonīmu. Iespējams, tieši tas nostrādāja, un vēl pirms savas 20 dzimšanas dienas jaunais un augumā mazais aktieris pelnīja tam laikam astronomisku algu - 150 000 dolārus gadā.

Līdz ar slavu un naudu Rūnijs iemantoja arī donžuāna slavu - viņš laulības ostā iestūrēja astoņas reizes un sievas viņam kopumā dāvājušas deviņus bērnus.


Fоtо: AFP/Scanpix

Fоtо: Reuters/Scanpix

Fоtо: AFP/Scanpix

Fоtо: Reuters/Scanpix

Džo Kokers


Fоtо: F64

Decembra nogalē pasaules sabiedrības uzmanību sasniedza vēl kāda skumja ziņa - 70 gadu vecumā mūžībā aizgājis leģendārais angļu blūza un roka dziedātājs Džo Kokers.

Mūziķis dzimis 1944. gada 20. maijā. Pēdējos gados dziedātājs slimojis ar plaušu vēzi. "Viņš bija vienkārši unikāls, un nekad nebūs iespējams aizpildīt to vietu, kuru viņš atstājis mūsu sirdīs," publiskā paziņojumā, apstiprinot mūziķa nāvi, norādīja viņa aģents.

Kokers karjeru uzsāka Šefīldas klubos un bāros 60. gados un ieguva ievērību savas "smilšainās" balss dēļ.

Inese Jurjāne un Uldis Stelmakers


Fоtо: Publicitātes foto

Augustā Nīcas pagasta Bernātos jūrā noslīka Liepājas teātra aktrise Inese Jurjāne un viņas dzīvesdraugs, aktieris Uldis Stelmakers.

Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ziņām, ap plkst.21.59 tika saņemta informācija, ka Nīcas novada Nīcas pagasta Bernātos divi cilvēki - vīrietis un sieviete - peldoties pazuduši jūrā. Ar viņiem kopā peldējusies arī 13 gadus vecā sievietes meita, kura pašas spēkiem izpeldējusi krastā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !