Foto: Publicitātes attēls
Ik gadu vasaras nedēļu nogalēs cits pēc cita sablīvējas daudzējādi kultūras pasākumi, piedāvājot mēroga ziņā grūti aptveramu sarīkojumu klāstu – koncertus, izrādes, sarunas, dejas, tirdziņus un mākslas skates.

Arī šogad portāls "Delfi" vērīgi turēs roku uz pulsa visam, kas notiek Baltijas lielākajā mūzikas festivālā "Positivus", un sekos līdzi "Ratniekos" rīkotajam "Laba Daba", kā arī ziņos par citiem festivāliem, taču, ja vēlaties pilnasinīgi novērtēt silto mēnešu kultūras programmu, redzeslokā jāatvēl vieta arī citiem Latvijas festivāliem.

Tuvojoties pirmajiem brīvdabas saietiem, saņemam arvien vairāk vēstis par iecerētajiem festivāliem, vien šonedēļ rit Rīgas Operas festivāls un starptautiskais dzejas festivāls "Dzejnieka asinis". Gaidāms, ka drīzumā programmu izziņos arī, piemēram, Sarunu festivāls "Lampa", "Fontaine Rock Festival" un "Sansusī".

Lai orientētos solīto pasākumu plašajā sarakstā, aicinām iepazīt astoņus dažādus publiskus festivālus, kas izkrāšņos vasaru gan ar virtuozu mūziķu koncertiem, gan izklaidējošu gaisotni, un kurus nedrīkst laist garām.

'Daugavpils ir māksla'

Foto: Publicitātes attēls
Jau 2. jūnijā festivālu vasaru ievada Daugavpils Marka Rotko mākslas centra rīkotā Mākslas nakts "Daugavpils ir māksla".

Pasākums, kas notiek vienlaicīgi arī ar Daugavpils pilsētas svētkiem, norisinās jau otro reizi. Centra apmeklētājiem būs iespēja ne vien izbaudīt pastāvīgo Rotko mākslas centra ekspozīciju, bet arī piedalīties un kļūt par daļu no mākslas radītājiem. Piektdienas vakarā Latvijas otrā apdzīvotākā pilsēta no plkst. 20.00 līdz 01.00 sniegs plaša vēriena nodarbju izvēles iespējas – no krīta liešanas darbnīcas un deju performancēm līdz "Flashmob" iznācieniem un dzīvo skulptūru ēnu spēlēm.

Interesanti, ka Daugavpils Mākslas nakti būs iespēja piedzīvot, pat neesot Latgalē, jo starp Rīgu un Daugavpili tiks veidots īpašs "skaņu tilts" – radio "Naba" raidījumu "Subjektīvie mērījumi" un "KŪL: Kultūras ūnijas laiks" ētera personības vakara laikā nodrošinās reportāžas, sazvanīšanās un intervijas, kas mijiedarbosies ar muzikāliem skaņu celiņiem. Šī programma būs dzirdama gan "Naba" ēterā (FM 95,8), internetā "naba.lv", gan Cietokšņa parkā Daugavpilī, kas naktī kļūs par īpašu radio parkā.

Vēl Mākslas naktī vērtīgs notikums ir izdevība aplūkot astoņas Rotko centa mainīgās izstādes par īpašu cenu, kā arī uzmanību vērts pievērst fonda "Mākslai Vajag telpu" audiovizuālajiem stāstiem.

Vairāk informācijas Daugavpils Marka Rotko centra mājaslapā.

'Rīgas Ritmi'

Foto: Publicitātes attēls
Starptautiskais mūzikas festivāls "Rīgas Ritmi" šogad norisināsies no 29. jūnija līdz 2. jūlijam, kā arī, līdzīgi citiem gadiem, paredzēta ziemas koncertu sērija.

Pavisam nesen festivāla ietvaros Rīgā uzstājās vokālists un vārda meistars Hosē Džeimss, un jau drīzumā gaidāma vesela plejāde līdzīga kalibra džeza mūzikas personību.

Reta iespēja ikvienam melomānam ir dzīvajā klausīties mūzikas meistarus no citiem kontinentiem. Tieši to šogad piedāvās "Rīgas Ritmi", uz Latviju atvedot Brazīlijas jaunos muzikālos dižgarus – basģitāristu Mišelu Pipokinja un ģitāristu Kaine Kavalkanče.

Mūziķu duets savos omulīgajos priekšnesumos ļauj vērot augstākā līmeņa muzikalitāti un, kā raksta "Rīgas Ritmi" pārstāvji, "tehnisko spēju bezgalību".

Koncertprogrammu, protams, papildina arī Diana Rīvsa, Liza Rosa, Džeimss Morisons, Latvijas Radio Bigbends un citi. Pilnu mākslinieku sarakstu var atrast festivāla mājaslapā.

'Komēta'


Viena no vasaras festivālu tumšajām pusēm, šķiet, ir neizbēgamais vides piesārņojums, ko rada plašu cilvēku masu atrašanās vienuviet, tāpēc svarīgi nemitīgi atgādināt par nesaraujamo saikni starp cilvēku un dabu.

Gluži tāds ir viens no pamatvēstījumiem festivālam "Komēta", kas risināsies no 7. līdz 10. jūlijam Daugavgrīvas cietoksnī, kas tautā bijis pazīstams ar tagadējo festivāla nosaukumu. Līdzās dažādām nodarbēm, kas veicinās atbildību par vidi, festivālā būs aizliegts lietot plastmasu.

Tomēr, lai arī festivāla rīkotāju misija – integrēt Bolderāju pilsētas aktīvajā kultūras kartē – ir svētīga un atbalstāma, galvenais, kas "Komētā" pievelk, ir mūzika.

Neraksturīgi festivāliem, kas tiek rīkoti pirmo reizi, šajā būs dzirdami vairāki spilgti ansambļi un izpildītāji no ārzemēm, turklāt jāuzsver – koncerti notiks pēc kārtas, nevis vienlaicīgi, ļaujot ik vienam apmeklētājam aptvert un baudīt pilnu izjūtu gammu.

Festivālā uzstāsies Omārs Solimans (Sīrija), Rokijs Davuni (Gana), Vieux Farka Touré (Mali), Dorians Vuds (ASV), "Oy" (Vācija), "Brooklyn Gypsies" (ASV), SkilleR (Bulgārija), "Yemen Blues" (Izraēla), Akua Naru (ASV), "DakhaBrakha" (Ukraina), "Jumprava", "Sig" (Francija) un Artis Orubs.

Mākslas festivāls 'Cēsis 2016'

Foto: Publicitātes attēls
Atzīmējot savu desmitgadi, Cēsu Mākslas festivāls šogad sola vērienīgu un daudzpusīgu programmu un notiks no 15. jūlija līdz 6. augustam Cēsīs.

Līdzās vizuālās mākslas, teātra un kino notikumiem, Cēsu Mākslas festivālu vērts apmeklēt nozīmīgu muzikālo iestudējumu dēļ.

Atklāšanas koncerts paredzēts kā veltījums Pēterim Vaskam 70 gadu jubilejā. Klausītājus priecēs komponista jaunākais darbs – Otrais koncerts čellam un orķestrim "Klātbūtne", kurā čella solopartija uzticēta jaunajam latviešu mūziķim Kristapam Bergam. Viņa sabiedrotais būs "DD" orķestris Jāņa Liepiņa vadībā.

Vēl viens nozīmīgs notikums Latvijas mūzikā ir Cēsu Mākslas festivālā iecerētais Džordža Gēršvina pasaulslavenās operas "Porgijs un Besa" koncertiestudējums. Zīmīgi, ka šī darba pilniestudējums Latvijā noticis tikai vienu reizi – 1973. gadā Latvijas Nacionālajā operā. "Porgijs un Besa" Cēsīs muzikāli iestudēs LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga, tā režisors būs Viesturs Kairišs, savukārt operā iekļautos kordziedājumus izpildīs koris "Kamēr…".

Cēsu Mākslas festivālā šogad sev tīkamu nodarbi atradīs galvenokārt izsmalcinātas mākslas cienītāji, taču arī līksmas atpūtas meklētājiem pilsēta sola daudz pārsteigumu.

'Fono Cēsis'

Foto: Publicitātes attēls
Telšu pilsētiņa, deju plači, jestras izpriecas – ja līdz šim minētie festivāli vairāk vai mazāk iekļaujas brīvdabas koncertu kategorijā, tad "Fono Cēsis" ļauj noķert īsto festivāla izjūtu. Viens no Latvijas lielākajiem bezmaksas mūzikas festivāliem norisināsies Cēsu 810 gadu svinību laikā 22. un 23. jūlijā.

Pasākuma galvenais mākslinieks ir Lielbritānijas folkroka izpildītājs Frenks Tērners, kurš, ļoti iespējams, daudziem palicis atmiņā ar 2012. gada koncertu Olimpisko spēļu atklāšanā. Taču iemesli braukt uz "Fono Cēsis" – "Fonofest" tradīcijas turpinātāju – ir vairāki. Sevišķi – grupu dažādības dēļ. Līdzās tādām rokgrupām kā "Dzelzs vilks", "Pienvedēja piedzīvojumi", "Linga" un "Inokentijs Mārpls", no skatuves būs dzirdams arī Haralda Sīmaņa savdabīgais dziedājums un apvienības "Bandmaster" atslābinošā pulsācija.

Aizkustinošs solās arī būt pašmāju apvienības "Franco Franco" koncerts, kas šogad atsākus koncertus kopš pārtraukuma 2014. gadā.

24. Starptautiskie Siguldas Opermūzikas svētki

Foto: DELFI
Jūlija izskaņā, atslābstot no karstākajiem vasaras festivāliem, Siguldā būs iespēja veldzēties izcilā akadēmiskajā mūzikā – Siguldas Opermūzikas svētkos, kas norisināsies no 29. jūlija līdz 31. jūlijam.

Pamatojums Siguldas apmeklējuma nepieciešamībai ir vienkāršs: opera brīvā dabā. 30. jūlijā Siguldas pilsdrupās tiks atskaņots Džuzepes Verdi operas "Masku balle" oriģināliestudējums, kurā dziedās Barbara Havemane no Francijas, Jānis Apeinis, Andris Ludvigs, Krišjānis Norvelis, Andžela Goba un citi ievērojami latviešu solisti.

Savukārt noslēguma koncertā, piedaloties festivāla korim un orķestrim, uzstāsies operzvaigzne Marina Rebeka, soprānu trio no Itālijas "Appassionante", Filips Do no Francijas un Latvijas operas mākslinieki diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā.

Valmieras vasaras teātra festivāls

Foto: Publicitātes attēls
No 5. līdz 7. augustam Valmierā notiks vasaras teātra festivāls, kas ir īpaši piemērots gan zinātkāriem teātra mākslas entuziastiem, gan saistošai atpūtai kopā ar ģimeni.

Teātra festivāla programmā šogad dominē Rūdolfa Blaumaņa un viņa laikabiedru darbu dažādas interpretācijas, taču silti iesakām kļūt par lieciniekiem arī festivāla vērienīgākajam notikumam – mūzikas un dejas piesātinātam Raiņa lugas "Spēlēju, dancoju" iestudējumam, kas notiks Valmiermuižas laidara pagalmā.

"Spēlēju, dancoju", kas ir viens no mūsu slavenākā dzejnieka semantiski noslogotākajiem darbiem, jo īpaši vērts redzēt, iestudējuma radošās komandas dēļ – tie ir cilvēki, kuri zināmi ar spēcīgu iztēli un plaša spektra talantu. Izrādi veido režisors Mārtiņš Eihe kopā ar postfolkloras un folkroka grupu "Iļģi" un Valmieras teātra aktieriem; scenogrāfiju veido Kristians Brekte, horeogrāfs Krišjānis Sants, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, vokālā pedagoģe Zane Šmite un gaismu mākslinieks Ivars Tilčiks.

Festivālu papildinās programma bērniem un jauniešiem, bet paralēli teātra izrādēm trīs dienās tiks izvērsta arī mūzikas un kino programma, radot bagātīgus skatuves mākslas svētkus Valmierā.

'Live Fest'

Foto: Claude Piscitelli
Aizrautīgajiem festivālu apmeklētājiem noteikti ies pie sirds arī 6. augustā Kuldīgā rīkotais "Live Fest", kurā uzstāsies ne tikai pašmāju un ārzemju mākslinieki, bet arī rokmūzikas leģendu "reinkarnācijas".

Festivālu paredzēts atklāt netipisksā veidā, proti, ar muzikālu dievkalpojumu, kurā piedalīsies Raimonds Tiguls, Kārlis Kazāks, Jānis Holšteins un Māra Upmane-Holšteine. Jau pēc atklāšanas apmeklētājus uzrunās atšķirīgi mākslinieki, no kuriem būtiski izceļas divas tā dēvētās "tribute" grupas. Apvienības "AC/DC Project" no Lietuvas un "Letz Zep" no Lielbritānijas ir veltījumi attiecīgi rokmūzikas ikonām "AC/DC" un "Led Zeppelin".

Veltījum-grupu jeb atdarinātāj-grupu ansambļi pasaulē nav retums, taču Latvijas festivālos šāda veida mūziķu uzstāšanās nav īpaši izplatīta, tādēļ, iespējams, ka "Live Fest" sper pirmos soļus jaunu tradīciju radīšanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!