Foto: LETA
Latvijas simtgades starptautiskajā programmā plānotas 112 norises 16 valstīs, 19. septembrī mediju brokastīs pastāstīja Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja vadītāja Linda Pavļuta.

Viņa norādīja, ka Latvijas simtgade ārvalstīs paredzēta četrās dimensijās – starptautiskā programma ar dažādām norisēm 16 pasaules valstīs, Londonas grāmatu tirgus un tā pavadošā programma, kur kopā piedalīsies Baltijas reģiona valstis, publiskās diplomātijas programma, kurā plānots prezentēt Latviju visos kontinentos, un sadarbība ar tautiešiem ārvalstīs.

Starptautiskās programmas pasākumi notiks tādās valstīs kā Polija, Lietuva, Francija, Zviedrija, Somija, Anglija, ASV un citas.

Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) teica, ka Latvijas starptautiskajā programmā izvirzītas vairākas prioritātes, tostarp parādīt, ka Latvija vienmēr dzīvojusi mijiedarbībā ar saviem kaimiņiem un sabiedrotajiem un ka Latvija ir aktīva starptautiskā arēnā un var sniegt daudz īpaša savā simtgades starptautiskajā programmā.

Vienlaikus Melbārde norādīja, ka programmā izveidojušās divas partneru grupas - Baltijas reģions un valstis, kas dažādos vēsturiskos brīžos, tostarp neatkarības iegūšanas, Brīvības cīņu un neatkarības atgūšanas laikā, atbalstījušas Latviju.

Pēc Melbārdes paustā, Latvija ar kaimiņvalstīm – Igauniju un Lietuvu – sadarbosies Londonas grāmatu tirgū 2018. gada pavasarī, kur jau tagad notiek aktīvs darbs ar izdevējiem un tulkotājiem. Baltijas valstis sadarbosies arī Vācijā organizētajā Baltijas mūzikas festivālā Berlīnē un citu programmu norisēs.

Melbārde atzīmēja, ka būtisks notikums būs trīs Baltijas valstu nacionālās mākslas muzeju izstādes Francijas galvaspilsētā Parīzē.

Tāpat Melbārde skaidroja, ka Baltijas valstu sadarbība ir cieša, tās savstarpēji mainās ar nacionālo operu un orķestru uzvedumiem, koncertiem, izstādēm, māksliniekiem, tāpat sadarbojas arī valstu nacionālās bibliotēkas. "Praktiski darām visu kā līdz šim - tikai ar īpašu mērķi un lielāku intensitāti," norādīja Melbārde.

Viņa sacīja, ka par godu Latvijas simtgadei tautieši ārzemēs sagatavojuši arī savas programmas. 2017. gada un 2018. gada budžetā paredzētais atbalsts tautiešu pasākumiem ārvalstīs ir 100 000 eiro. "Tautieši ārzemēs mums ir ārkārtīgi liels atbalsts, ar viņiem ļoti laicīgi esam sākuši sadarbību un komunikāciju – dažādos veidos un formātos esam tikušies ar tautiešu organizācijām," norādīja Melbārde.

Viņa atzīmēja, ka katrai valstij ir savi mērķi un uzstādījumi, piemēram, viens no ASV dzīvojošo tautiešu pamatmērķiem ir padarīt Latviju un tās kultūru atpazīstamāku ar plašām kultūras programmām, savukārt tautiešu mērķis Īrijā ir latviešu apvienošana.

Vienlaikus Baltijas valstu un Somijas simtgades svinību biroju pārstāvji norādīja, ka valstu sadarbība ir ļoti svarīga. "Pieredzes apmaiņa ir būtiska, jo mums ir kāds, kurš zina tieši to, ar ko patlaban saskaramies. Mēs darām ko tādu, ko vēl nekad neesam darījuši, tā ir pavisam jauna pieredze, un sarunas ar Latvijas, Lietuvas un Somijas pārstāvjiem ir mūsu atbalsta sistēma," teica "Igaunija 100" biroja programmas vadītāja Mārja Līsa Sē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!