Foto: Publicitātes foto
Sestdien, 2. decembrī, četri memoriālie muzeji aicina doties akcijā-ceļojumā "Austrumu ceļš", kura laikā varēs iepazīt gan austrumnieciskas izcelsmes priekšmetus un mākslas darbus, kas glabājas rakstnieku un mākslinieku muzejos, gan šo autoru daiļradēs esošos austrumu motīvus un tēmas, portālu "Delfi" informē pasākuma organizatori.

20. gadsimta pirmajā pusē jaunās modernās mākslas radīšanā Eiropā liela ietekme bija ierosmēm no Austrumu kultūras jeb orientālisma, un arī Latvijas kultūrvide nebija izņēmums – vietējos literātus un māksliniekus ir interesējusi japāņu, ķīniešu, indiešu, persiešu māksla.

Akcijas-ceļojuma sākums būs pulksten 12.00 Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī–muzejā (Lāčplēša iela 48/50, dz. 14) ar stāstu "7 retas japāņu grafikas – dāvana Čakam…". Vairākas austrumu mākslinieku oriģinālgrafikas glabājās Čaka privātajā kolekcijā. Tās viņš saņēma dāvinājumā no mākslinieka Jāņa Plases, kurš Pirmā pasaules kara laikā, strādādams Krievijā, tās ieguva no krievu futūrista Vladimira Burļuka un 1920. gadā tās atveda uz Latviju.

Akcija-ceļojums turpināsies Andreja Upīša memoriālajā muzejā (Brīvības iela 38, dz.4), kur muzeja darbinieki iepazīstinās gan ar atsevišķiem austrumnieciskas izcelsmes priekšmetiem, kas grezno rakstnieka istabas, gan arī Rūdolfa Egles un Andreja Upīša kopdarbu - "Pasaules rakstniecības vēsturi" (1930-1934), kur pirmajā sējumā Andreja Upīša spalvai pieder sadaļas par arābu, persiešu, babiloniešu-asīriešu, semītu, turku, indiešu, japāņu u.c. austrumu literatūru.

Foto: Publicitātes foto

Turpinājumā pasākuma dalībnieki būs gaidīti Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes iela 57a, dz. 26), kur būs iespēja uzzināt gan par austrumu motīviem Romana Sutas daiļradē, piemēram, par scenogrāfiju un kostīmiem iestudējumam Karlo Goci lugai "Princese Turandota" (1926), gan arī par japāņu mākslinieku Leonāru Cuguharu Fudžitu (1886–1968), kurš dzīvoja un strādāja Parīzē un kura ietekmes ir redzamas Aleksandras Beļcovas daiļradē. Eleganta kaligrāfiska līnija, smalkas toņu gradācijas – japāņu sumi-e glezniecībai raksturīgas iezīmes, kuras Fudžita sintezēja ar Parīzē apgūto modernismu, – saistīja Beļcovu, un gleznotāja mēģināja tās īstenot savos darbos, īpaši akvareļos.

Pasākuma noslēgums būs Jāņa Akuratera muzejā (Ojāra Vācieša ielā 6a), uz kurieni būs jānokļūst ar sabiedrisko transportu. Jāņa Akuratera muzejā būs pasākums "Indijas valdzinātie", kur Jāņa Akuratera stāstu "Indietis" par Parīzē sastapto viedo indieti lasīs aktieris Kaspars Dumburs un indiešu dejas izpildīs deju studijas "Bharata" skolotāji Larisa Podskočaja un Gaura Nataraja.

Biļetes uz akciju-ceļojumu "Austrumu ceļš" iegādājamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Foto: Publicitātes foto
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!