Foto: baltanakts.lv

Sestdien, 7. septembrī, Rīgā notiks ikgadējais Mūsdienu kultūras forums "Baltā nakts". Programmā ir iekļauti vairāk nekā 50 pasākumu, kas pārstāvēs plašu laikmetīgās kultūras piedāvājumu – mūziku, kino, video, dzeju, performances u.c., ko veido gan pašmāju, gan arī starptautiski atzīti mākslinieki.

Mākslas projekti un koncerti koncentrēsies Rīgas centrā, Vecrīgā, Tallinas kvartālā, Pārdaugavā, un programmā ir gan jau par tradīcijām kļuvuši pasākumi, piemēram, klusā diskotēka Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un mākslas tramvaji, kas savienos vairākas notikumu vietas, kā arī jauni projekti – sieviešu stendaps, emodži dzeja, performances Āgenskalna tirgū, meditācija tautasdziesmu noskaņās u.c.

Esam atļāvušies izcelt 10, mūsuprāt, saistošas pieturas, kurās piestāt, savukārt ar pilnu "Baltās nakts" programmu iespējams iepazīties tās mājaslapā.

Mūsdienu mūzikas inovācijas un eksperimenti minifestivālā 'Skaņu mežs'


Foto: Publicitātes foto

Pēc divu gadu pārtraukuma "Skaņu mežs" savu "Baltās nakts" pasākumu šogad atkal rīko Anglikāņu baznīcā, un tas kā allaž notiks minifestivāla formātā, proti, ar iespējami dažādām mūzikas izteiksmēm, kas sevī iemieso festivāla galveno uzdevumu: atainot mūsdienu mūzikas inovācijas un eksperimentus.

Pasākumā, kas sāksies pulksten 20.00, uzstāsies tādi mūziķi kā Marija V. Horna (Maria W. Horn), Nina Garsija (Nina Garcia), Astrīda Zonne (Astrid Sonne), Jonatans Uliels Saldanja (Jonathan Uliel Saldanha) un Joahims Nordvals (Joachim Nordwall), kā arī latviešu mākslinieks Glociks un "Systema Solaris". Vairāk informācijas un detalizētāka programma – šeit.

Jonatans Uliels Saldanja ir portugāļu elektroakustiskās mūzikas komponists un skaņu mākslinieks. 1998.gadā viņš dibināja mākslinieku un mūziķu kolektīvu "SOOPA", kā arī kopš 2009. gada ir ansambļa "HHY & The Macumbas" vadītājs. Viņš ir izdevniecību "Silorumor" un "Terror" vadītājs. Viņa kompozīcijas satur vides ierakstus, akustisku instrumentu, īpaši perkusijas, skaņas, kā arī cilvēku balsis.

Joahims Nordvals dzīvo Zviedrijā, Gēteborgā, un rada eksperimentālu elektronisko mūziku, kas nereti balstīta analogo sintezatoru cilpās, repetitatīvās ritma konstrukcijās un, kā pats mūziķis to dēvē, "apziņas paplašināšanas eksperimentos". Nordvals darbojas arī kā ievērojamās eksperimentālās mūzikas izdevniecības "iDEAL records" vadītājs un "drone" rokgrupas "The Skull Defekts" dalībnieks.

Marija V. Horna ir zviedru elektroakustiskās mūzikas komponiste ar pastiprinātu interesi par formālismu un mūzikas teoriju. Viņas mūzika jauc laikmetīgās mūzikas prakses ar tumšās ambientās mūzikas estētiku. Viņas priekšnesumi tiecas uz skanisku un vizuālu pārblīvējumu, lai klausītāju izaicinātu mūziku uztvert bez priekšnosacījumiem un aizspriedumiem.

Nina Garsija ir franču brīvās improvizācijas ģitāriste, kura mēdz spēlēt mūziku arī ar pseidonīmu Mariachi. Viņas debijas ieraksts tika publicēts 2018.gadā. Sekojot minētā žanra tradīcijai, viņas solo priekšnesumi tiecas pārbaudīt sava instrumenta – elektriskās ģitāras – robežas.

Astrīda Zonne ir Kopenhāgenā dzīvojoša datormūzikas komponiste un altiste. Viņas mūzika ir vienlaikus abstrakta un melodiska, liekot īpašu uzsvaru uz pārmaiņām starp atkārtošanos un negaidītiem skaņu elementiem muzikālas stāstniecības veicināšanai.

Glociks (Gustavs Voldemārs Lociks) ir Liepājā dzīvojošs latviešu mūziķis, kurš veido atmosfēriski melodisku, bet arī disonējošu elektronisko mūziku, caur skaņu interpretējot solipsisma bailes, apātiskuma melanholiju un dažādus kognitīvās disonanses stāvokļus. Pabeidzis Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas studiju programmu, Gustavs nodarbojas arī ar vizuālo mākslu, pētot dažādu digitālo rīku robežas, veidojot, kā pats tos dēvē, "digitālos artefaktus".

"Systema Solaris" ir apvienība, ko veido ērģelniece Jana Zariņa, komponistes Oļesja Kozlovska, Agita Reķe un čelliste Sarma Gabrēna. Apvienības sadarbības procesā kopīgi tiek radīta ambienta atmosfēra, kur paralēli klasiskajiem harmoniskajiem paņēmieniem tiek izmantoti dažādi trokšņi. "Systema Solaris" ir daļēji iepriekš pierakstīts, daļēji improvizēts 30 minūšu ilgs cikls. Balstoties uz NASA kosmosa skaņu ierakstiem, tiek radīts ambients skanējums, skaņās pārveidotas elektromagnētiskās vibrācijas, izmantojot ērģeles, čellu, elektroniku un dažādus dabas materiālus, kā arī instrumentus, veidotus no dabas piedāvātajām iespējām. Šajā 30 minūšu ciklā muzikāli neatrautā veidā notiek pāreja no vienas planētas uz citu, klausītājam ļaujot iztēloties to, kā skan mūsu Saules sistēma. Analizējot ierakstus, katrai planētai radīts savs unikāls muzikālais skanējums.

Audiovizuālā instalācija 'Viļņu traucējumi'

Foto: Publicitātes foto

Kanādas mākslinieka Robina Mūdija (Robyn Moody) konceptuāla audiovizuālā instalācija "Viļņu traucējumi" liks aizdomāties par 21. gadsimtu. Neredzamie viļņi, kuru uztverei vajag īpašas iekārtas, par sevi neliek manīt līdz brīdim, kad ar tiem saskaramies. Viļņi no katras radiostacijas, mobilā telefona zvana, Wi-Fi signāla un dažādām iekārtām izplatās ik brīdi. Instalācija rāda skaistu un elegantu ikdienā nejūtamo viļņu vīziju, ko papildina pakāpeniski mainīgs melanholisku skaņu celiņš. Mākslas darbs būs apskatāms Rīgas mākslas telpā arī pēc "Baltās nakts" no 8. līdz 22. septembrim izstāžu zāles darba laikā.

Robins Mūdijs (1975) dzīvo un strādā Kalgari, Kanādā. Viņa radošie izaicinājumi saistīti ar elektronisku un mehānisku instalāciju radīšanu. Mūdija mākslas darbi izzina sarežģītās attiecības starp tehnoloģiju priekšrocībām, cilvēku ticību un pasaules interpretāciju, tāpat arī akcentē cilvēcības mijiedarbību ar zinātni, politiku un dabu. Mākslinieks divreiz bijis nominēts "Sobey Art Award".

Ierobežotā skatītāju skaita dēļ, kas vienlaikus drīkst atrasties "Rīgas mākslas telpā", apmeklētāju plūsma tiks regulēta.

Voldemāra Johansona haosa vizualizācijas

Foto: Publicitātes foto

Kinoteātra "Splendid Palace" pagalmā no plkst. 21.00 līdz 03.00 skatītāju uzmanībai tiek piedāvāts eksperimentāls mākslinieka Voldemāra Johansona seanss, kurā būs apskatāma "Haosa kinematēkas" formu veidošanas laboratorija.

Skaitliski modelētu formu dažādība ir teju bezgalīga. Atšķirībā no dabiskas vides, kur formu veidošanos nosaka nesaudzīga evolūcija (dzīvā daba) un fizikāli spēki, matemātisku abstrakciju virtuālitātē var rasties arī fizikālajā pasaulē iepriekš nenovērotas formas. Darbā "Haosa kinematēkā" fokusēts gaismas stars vizualizēs nelineāru dinamisku sistēmu nepārtrauktus aprēķinus. Modulācijas un transformācijas nodrošina sistēmas stāvokļa svārstības un objektu kustību telpā, atklājot atraktoru telpiskās īpašības un kustības trajektoriju.

"Lai īstenotu šo darbu, tiek izmantota īpaša projekcijas iekārta, kas ļauj ar vienu virzītu gaismas staru radīt matemātiski aprēķināta haosa attēlu. Nelineāras dinamiskas parādības manu uzmanību saista ilgu laiku un ir ārkārtīgi interesanti vērot kā ar precīzām, racionālam metodēm var modelēt organisku formu veidošanos, kas novērotajam var šķist arī nejaušas. Ceru, ka rīdzinieki izbaudīs šo eksperimentālo kinoseansu un vizualizēto matemātisko abstrakciju!" aicina mākslinieks Voldemārs Johansons.

"Haosa kinematēkas" formu veidošanas laboratorijā tiks aplūkoti matemātisku parādību grupa, ko dēvē par savādajiem atraktoriem: tie ir nosacīti stabilitātes apgabali deterministiskas nelineāras sistēmas ietvaros. Haotisko jeb savādo atraktoru veido vērtību kopa, uz kuru sistēmai ir tendence attīstīties. Tendence attīstīties no plašas sākotnējo vērtību varietātes. Šādus atraktorus iespējams vizualizēt un padarīt redzamus: ja sistēma apraksta objektu trijās un vairāk dimensijās, tam piemīt telpiska forma un organizācija. To novēro, mainīgās vērtības vizualizējot un skaitļošanas algoritma rezultātā tiek sintezēts sprieguma svārstību signāls. Tas vada gaismas stara kustību un apraksta nepārtrauktu zīmējuma līkni.

Zemes instalācija 'Gaia'

Foto: baltanakts.lv

Kronvalda parkā no pulksten 18.00 līdz 23.00 būs aplūkojams britu mākslinieka Lūka Džerama (Luke Jerram) mākslas darbs "Gaia" jeb Zemes instalācija. Instalācija uzbur pārredzamības sajūtu, kāda rodas, astronautiem atrodoties izplatījumā, redzot planētas Zeme vietu Visumā, tās niecīgos izmērus un trauslumu, salīdzinot ar citām planētām. Mākslas darbs sniedz iespēju redzēt mūsu planētu trīsdimensiju attēlā. Instalācijas diametrs ir septiņi metri, un to klāj detalizēti NASA veidoti Zemes fotouzņēmumi. Mākslas darbs ir 1,8 miljonus reižu mazāks nekā planēta Zeme, katrs no iekšpuses izgaismotais instalācijas centimetrs atbilst 18 kilometriem Zemes virsmas. Skatoties uz mākslas darbu no 211 metru attāluma, tiek iegūts skatpunkts, kāds rodas, raugoties uz Zemi no Mēness."Gaia" instalāciju pavada BAFTA balvu ieguvušā komponista Dena Džonsa (Dan Jones) īpaši veidota skaņu kompozīcija. "Gaia" jau ir tikusi izstādīta mākslas un zinātnes izstādēs un festivālos visā pasaulē.

Džerams Rīgā viesojas atkārtoti, 2017. gadā "Baltās nakts" apmeklētāji novērtēja viņa darbu "Mēness muzejs" – iespaidīgo mēness instalāciju virs Rīgas kanāla.

Nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumā var tikt precizēta mākslas darba eksponēšanas vieta un laiks.
#EarthArtwork

Baltijas īsfilmas un dzejas performance Rīgas cirkā


Foto: baltanakts.lv

Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls "2Annas" 7. septembrī "Baltās nakts" ietvaros Rīgas cirkā Merķeļa ielā 3 (ieeja no A. Kalniņa ielas) no pulksten 18.00 līdz 3.00 izrādīs jaunāko Baltijā veidoto īsfilmu programmu. Visas nakts garumā būs četri īsfilmu bloki, ko ievadīs dzejas improvizācija kino klasikas mēmajām filmām. Pasākumā piedalīsies latviešu dzejnieki Agnese Krivade, Sergejs Timofejevs un Artūrs Punte.

Programma:

18.00–18.50 "2Annas" 2019. gada konkursa filmas no Baltijas I

"Puika ar ābolu", rež. Elita Kļaviņa / spēlfilma / Latvija / 2018 / 12 min
"Izklausās labi /Sounds Good", rež. Sander Joon / animācija / Igaunija / 2018 / 10 min
"Mīmikas sindromi / Syndromes of Mimicry", rež. Anastasija Pirozenko / spēlfilma / Lietuva / 2017 / 18 min
"Ķemmēšana / Combing", rež. Eglė Mameniškytė / animacija / Lietuva / 2019 / 5 min

19.00–19.15 Dzejas performance I

Sergejs Timofejevs, dzejas improvizācija īsfilmām:
"Glumova dienasgrāmata/Diary of Glumov", Sergejs Eizenšteins (Krievija, 1923)
"Dzīvība un nāve 9413 - Hollywood extra/Life and Death of 9413 - Hollywood extra" , Robert Florey un Slavko Vorkapić (1928, ASV)

19.20–20.10 "2Annas" 2019. gada konkursa filmas no Baltijas 2

"Objekti ar stāstu / Objects with Stories", rež. Modesta Žemgulytė / animācija /dok. / Lietuva / 2018 / 5 min
"Pirmā mīla / First love", rež. Andrei Girich / animācija / Igaunija / 2017 / 3.30 min
"Inerce", rež. Anna Sestule / spēlfilma / Latvija / 15 min
"Nakts mums", rež. Darja Vetrova / spēlfilma / Latvija / 2019 / 15 min

20.15–20.30 dzejas performance 2

Agnese Krivade, dzejas improvizācija īsfilmām:

"Simfonijas diagonāle/Symphonie Diagonale", Viking Eggeling (Vācija, 1924)
"Dzīvība un nāve 9413 - Hollywood extra/Life and Death of 9413 - Hollywood extra", Robert Florey un Slavko Vorkapić (1928, ASV)

20.35–21.35 "2Annas" 2019. gada konkursa filmas no Baltijas 3
"Viss ir kārtībā", rež. Kristiāna Štāla / spēlfilma / Latvija / 2019 / 25 min
"Gimenes stāvoklis neprecēts", rež. Una Cekule / spēlfilma / Latvija / 2019 / 24 min

21.40–22.20 "2Annas" 2019. 2019. gada konkursa filmas no Baltijas 4

"Pearfall", rež. Leonid Shmelkov / Igaunija / 3 min
"Urbanimatio", rež. Hardi Volmer, Urmas Jõemees / Igaunija / 8 min
"Zaķis", rež. Mārtiņš Gaušis / spēlfilma / Latvija / 2019 / 22 min

22.25–22.40 Dzedjas performance 3

Artūrs Punte , dzejas improvizācija īsfilmām:
"Simfonijas diagonāle/Symphonie Diagonale" Viking Eggeling (Vācija, 1924)
"Glumova dienasgrāmata/Diary of Glumov" Sergejs Eizenšteins (Krievija, 1923)

22.45–23.35 "2Annas" 2018. gada konkursa filmas no Baltijas 1

"Nervi uz nerviem", rež. Ance Kazaka / animācija / Latvija / 2018
"Trīs dienas augustā / Three august days", rež. Madli Lääne / spēlfilma / Estonia / 2018 / 20 min
"Pēdējā diena/ Last day", rež. Klaudija Matvejevaitė / spēlfilma / Lithuania / 2017 / 24 min

23.40–00.25 "2Annas" 2018. gada konkursa filmas no Baltijas 2

"Zivju puika", rež. Anita Brūvere / animācija / Latvija, Lielbritānija / 2018 / 9 min

"Lelles", rež. Ieva Norvele / spēlfilma / Latvija / 2018 /31min
"Muteum", rež. Aggie Pak Yee Lee / animācija / Igaunija / 2017 / 4,10 min

00.30–1.05 dzejas performance 4

Artūrs Punte / Sergejs Timofejevs / Agnese Krivade dzejas improvizācija īsfilmām:
"Mehāniskais balets/Ballet mécanique", Fernāns Ležē (Francija,1924)
"Glumova dienasgrāmata/Diary of Glumov", Sergejs Eizenšteins (Krievija, 1923)
"Dzīvība un nāve 9413 - Hollywood extra/Life and Death of 9413 - Hollywood extra", Robert Florey un Slavko Vorkapić (1928, ASV)
"Simfonijas diagonāle/Symphonie Diagonale" Viking Eggeling (Vācija, 1924)

1.10–1.46 "2Annas" 2018. gada konkursa filmas no Baltijas 3

"Mary and seven dwarfs / Marija un septiņi rūķi", rež. Riho Unt / animācija / Igaunija / 2018 / 13 min
"My birth / Dzimšana", rež. Eglė Mameniškytė / animācija / Lietuva / 2017 / 3,19 min
"Kolektīvs.es", rež. Adriana Roze / spēlfilma / Latvija / 2018 / 20 min

1.50–2.50 "2Annas" 2018. gada konkursa filmas no Baltijas 4

"I let her out / Viņa ir brīvē", rež. Rūta Pakalne / dokumentālā filma / Igaunija / 2018 / 26,15 min
"Pieķēdētais", rež. Jānis Zarāns/ spēlfilma / Latvija / 2018 / 25 min

Performanču programmas Āgenskalna tirgū

Foto: Publicitātes foto

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) sadarbībā ar Pārdaugavas radošo centru no pulksten 18.00 līdz 1.00 naktī Āgenskalna tirgus teritorijā (Nometņu ielā 64):piedāvās divas performanču programmas – "Ārpuszemes" un "Baltais tirgus".

Programma:

18.00 – 20.00 Darbnīcas ģimenēm kopā ar Sabīni Vekmani, Ati Jākobsonu un grafikas darbnīcu "Luste" (LLMC)
19.30 – 20.10. "Mēs balsojam ar saviem maciņiem" (Initium)
20.00 – 23.00 Krišjānis Sants, Ieva Gaurilčikaite. Kustību izrāde "Labrys" (LLMC)
20.00 – 02.00 Video projekcijas un video instalācijas (LLMC un Initium)
20.30 – 20.50 "Vārda svars" (Initium)
21.00 – 22.00 Ieva Balode un "bērnu rīts" (LLMC)
21.00 Baltijas īsfilmas un dzejas performance Rīgas cirkā 02.00 Viktora Timofejeva video "Continuum"
21.40 – 22.00 "Vārda svars" (Initium)
22.20 – 23.00 "Mēs balsojam ar saviem maciņiem" (Initium)
23.30 – 24.00 "Vārda svars" (Initium)
00.30 – 01.00 "Mēs balsojam ar saviem maciņiem" (Initium)
No pulksten 18.00 līdz 20.00 notiks LLMC rīkotā meistardarbnīca bērniem un ģimenēm kopā ar mākslinieci Sabīni Vekmani un Ati Jākobsonu (sadarbībā ar grafikas darbnīcu "Luste"). Meistardarbnīcās bērni, pusaudži un viņu vecāki varēs iepazīt grafikas tehniku un radīt "Ārpuszemju" maskas sietspiedes tehnikā.

No pulksten 20.00 līdz 23.00 būs iespēja iejusties laikmetīgās skatuves mākslinieku Krišjāņa Santa un Ievas Gaurilčikaites kustību izrādē "Labrys". Izrāde ir mēģinājums caur kustību radīt mitoloģisku arhitektūras veidojumu – labirintu un izaicināt savas fizisko spēju robežas, konfrontējot ķermeni ar prāta radītu konceptu. "Labrys" veidotāju tandēms, kura radošā prakse raksturojama kā laikmetīgās dejas un scenogrāfijas hibrīdforma, skatītājam piedāvā jaunu pieredzi, kā izjust un domāt par telpu, kustību, citiem apmeklētājiem un pašiem sevi. Mākslinieki pēta izpildītāju, skatītāju un telpas attiecības, un to, kur šīs robežas sāk zust.

No pulksten 21.00 līdz 22.00 analogo mediju māksliniece Ieva Balode kopā ar mūziķu apvienību "bērnu rīts" veidos audio-vizuālu performanci, kurā eksperimentāla, analoga skaņa un dažādi neparasti mūzikas instrumenti mijiedarbosies ar mākslinieces radītu analogu kino projekciju. Tajā apvienoti gan viņas pašas uzņemti kadri, gan arhīvos atrasti materiāli, sākot ar leģendāro epizodi par cilvēka pirmajiem soļiem uz Mēness un beidzot ar paštaisītām abstraktām 16mm filmu cilpām, ar kurām tiks manipulēts, izmantojot projektora staru un dažādus optiskus objektus. Priekšnesums tiks veltīts kādai mistiskai celtnei Kalifornijā – Integratronam, ģeomagnētiskam krustpunktam, kurā satiekas maģija, māksla un zinātne. Tā ir celtne Landersā, Kalifornijā, 32 kilometrus uz ziemeļiem no Joshua Tree nacionālā parka, kur 1957. gadā ufologs Džordžs Van Tassels uzbūvēja eksperimentālu observatoriju un meditācijas centru, kas kalpojis saziņai ar Venēras iedzīvotājiem.
Mākslinieka Viktora Timofejeva video darbs "Continuum", kas tapis, balstoties mākslinieka interesē par digitālo pasauli un utopiskas realitātes radīšanu, būs vērojams no plkst. 21.00 līdz 2.00. Filmā darbojas kukaiņveidīgi radījumi, kas dzīvo uz zemes un droni, kas lidinās apkārt. Video uzņemšanai par pamatu kalpojis Unity spēļu dzinējs, un, skatītāja uzmanībai virzoties pa tuksnesīgo ainavu, visi tēli viens ar otru netieši mijiedarbojas, radot nejaušu scenāriju. Timofejeva konstruētajā sirreālajā vidē skatītājs kļūst par vērotāju, bet tikpat labi pats ir pakļauts vērojumam, jautājot, kas ir realitāte un kurš ir skatītājs.

Savukārt programmas "Baltais tirgus" ietvaros radītas divas laikmetīgās dejas performances – "Vārda svars" un "Mēs balsojam ar saviem maciņiem". Performanču veidotāji piedāvās refleksijas par to, cik lielai jābūt kritiskajai masai, lai panāktu redzamas pārmaiņas sabiedrībā un cik daudz spēj (vai nespēj?) mainīt viens indivīds. Jautājumus par individuālo un kolektīvo atbildību uzdos arī 3D stereo vizualizācijas instalācijā "Paralēlā pilsēta", kurā apmeklētāji tiks aicināti iepazīties ar imagināriem pilsētvides objektiem un, kopīgi vienojoties balsojumā, lemt par pilsētvides attīstību kādā paralēlā dimensijā. Dejas performanču autori: fonds Initium, horeogrāfs Jānis Putniņš, režisors Dmitrijs Petrenko. 3D stereo instalāciju autori: fonds Initium, māksliniece Rute Marta Jansone un fotogrāfs/stereogrāfs Artūrs Šlosbergs.

Emodži dzeja

Foto: baltanakts.lv

Raiņa un Aspazijas mājā (Baznīcas ielā 30) no plkst. 20.00 līdz 1.00 notiks izstādes "Emodži dzeja" atklāšana un interaktīva "Emoji vision" performance. Izstādē būs iespēja izpētīt emodži alfabētu un tajā balstītos Raiņa dzejas tulkojumus, izmēģināt emodži dzejas rakstīšanas aplikāciju un iepazīt emodži dzejas konkursam iesūtītos darbus. Izstādi veido māksliniece Vika Eksta sadarbībā ar datorprogrammētāju NB.

Māksliniece Vika Eksta interaktīvajā izstādē "Emodži dzeja" Raiņa un Aspazijas mājā meklē dzejas pirmatnējo impulsu, kas sākas krietni pirms valodas matērijas, un pēta vizualitāti kā dzejas medija ekvivalentu. Emotikoni ir kļuvuši par būtisku digitālās komunikācijas sastāvdaļu, kas palīdz nodot informāciju par sarunas dalībnieku emocionālo fonu, šādi mainot sarunas toni un ietekmējot sarunas dalībnieku reakciju. Taču vai šīs mūsdienu piktogrammas, ko izmantojam tikai kā teksta papildelementu, spētu aizstāt valodu pilnībā? Vai ir iespējams radīt šādu emotikonu valodu vai varbūt tā jau pastāv? Vai dzeja, kas pati par sevi tiecas iziet ārpus valodas ierobežojumiem, var tikt pārtulkota emotikonu valodā un kā tas maina, variē, papildina šīs dzejas uztveri? Vai Rainis un Aspazija lietotu smailijus, ja dzīvotu mūsdienu pasaulē?

Mēmais kino un laikmetīgā mūzika – 'DJ Čārlijs Čaplins'

Foto: Publicitātes foto

"DJ Čārlijs Čaplins" ir mēmā kino un laikmetīgās mūzikas apvienojumslasiskās melnbaltās Čārlija Čaplina filmas, kas tapušas līdz 1920. gadam, sastopas ar mūsdienu Latvijas dīdžeju DJ Monsta, DJ All-viss, DJ pm2theam, DJ Aspirīns veidotu muzikālo pavadījumu.

Filmu seansos tiks demonstrētas Čārlija Čaplina filmas, kas tapušas līdz 1920. gadam: "Vieglprātīgā iela", "Lombards", "Administrators", "Nakts ārā", "Klaidonis" un "Imigrants".
Filmu muzikālo pavadījumu ierastās klavierspēles vietā veidos pazīstamu latviešu dīdžeju DJ Monsta, DJ All-viss, DJ pm2theam, DJ Aspirīns uzstāšanās.
Programma:
19.00: Vieglprātīgā iela (Easy Street) / DJ All-viss
19.30: Lombards (The Pawqnshop) / DJ Aspirīns
20.05: Administrators (The Floorwalker) / DJ All-viss un DJ Monsta
20.40 Nakts ārā (A Night out) / DJ Monsta
21.20: Klaidonis (The Tramp) / DJ Aspirīns un DJ pm2theam
22.00: Imigrants (The Immigrant) / DJ pm2them
22.30: Vieglprātīgā iela (Easy Street) / DJ All-viss
23.10: Lombards (The Pawnshop) / DJ Aspirīns
23.45: Administrators (The Floorwalker) / DJ All-viss un DJ Monsta
00.20: Nakts ārā (A Night out) / DJ Monsta
1.00: Klaidonis (The Trump) / DJ Aspirīns un DJ pm2theam
1.30: Imigrants (The Immigrant,) / DJ pm2them
2.00: Vieglprātīgā iela (Easy Street)/ DJ All-viss
2.30: Nakts ārā (A Night out) / DJ Monsta

Skatuves un kino mākslas darbu maratons 'Jaunās asinis'

Foto: Uģis Bērziņš

"Jaunās asinis" ir jauno skatuves un kino mākslinieku darbu maratons, kas iepazīstina ar alternatīviem vērojumiem un pieredzēm par jaunību, pieaugšanu un negaidītām situācijām mainīgajā pasaulē. No pulksten 19.00 līdz 1.00 tas notiks "Dirty Deal Teratro" Talsu ielā 1.
Katru stundu apmeklētājiem tiks piedāvāta atšķirīga programma, kas sastāvēs no trim daļām – jauno aktieru leļļu un objektu teātra etīdēm, dramaturgu darbu lasījumiem, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās filmu skolas absolventu īsfilmām. Pasākuma kopējo koncepciju veido teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, scenogrāfiju rada māksliniece Gundega Evelone.

Programma:

19.00: Etīde "Citplanētu asinis". Piedalās: Matīss Budovskis, Rihards Zelezņevs, Mārtiņš Gailis, Una Eglīte
19.15: Kino "Armands un Krustaps dodas uz Rīgu" (2011, rež. Armands Začs, Krustaps Krūmiņš, 10 min.) un "Pircējs" (2017, rež. Mārcis Miljons)
19.30–20.00: Dramaturģijas lasījumi Anna Belkovska "Dīvāns"
19.45: Performance "Jaunās asinis". Piedalās: Marta Elīna Martinsone
20.00: Etīde "Jaunās asinis". Piedalās: Matīss Budovskis, Rihards Zelezņevs, Mārtiņš Gailis, Una Eglīte, Māra Uzuliņa, Elizabete Skrastiņa, Agris Krapivņickis, Alīda Pērkone
20.15: Kino "Izdzīvošanas komplekts" (2017, rež. Marta Elīna Martinsone, 8 min.) un "Ostina Feisbuks" (2018, rež. Signe Birkova, 6 min.)
20.30–21.00: Dramaturģijas lasījumi: Rēzija Veronika Laumane "…".
20.45: Performance "Jaunās asinis". Piedalās: Marta Elīna Martinsone
21.00: Etīde "Ideālās asinis". Piedalās: Māra Uzuliņa, Agris Krapivņickis, Matīss Budovskis, Mārtiņš Gailis
21.15: Kino"Naktī zirgi runā" (2018, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 4 min.), "I love my moma" (2018, rež. Tīna Zariņa, 3 min.), "Viena kadra filma" (2017, rež. Mārtiņš Jansons, 3 min.), "…Un tā paiet dzīve" (2017, rež. Āris Matesovičs, 2 min.)
21.30–22.00: Dramaturģijas lasījumi Marta Mazure-Siliņa "Melnā Bībele"
21.45: Performance "Jaunās asinis". Piedalās: Ance Muižniece
22.00: Etīde "Jaunie kaimiņi". Piedalās: Rihards Zelezņevs, Elizabete Skrastiņa, Alīda Pērkone
22.15: Kino "Veiksminieki" (2018, rež. Miks Želvis, 9 min.), "Dzeltenā harmonija" (2018, rež. Ieva Norvele, 4 min.), "Bijis tu vairs nebūsi pats" (2017, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 2 min.)
22.30–23.00: Dramaturģijas lasījumi Diāna Kondraša "Viltvārdis".
22.45: Performance "Jaunās asinis". Piedalās: Ance Muižniece
23.00: Etīde "Zemeslodes asinis". Piedalās: Māra Uzuliņa, Elizabete Skrastiņa
23.15: Kino "The Lovers" (2018, rež. Dāvis Dreimanis, 7 min.) un "Satikšanās" (2017, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 4 min.)
23.30–00.00: Dramaturģijas lasījumi Diāna Sapule "Kā normāls cilvēks"
23.45: Performance "Jaunās asinis". Piedalās: Ance Muižniece
00.00: Etīde "Spēlēties mums asinīs". Piedalās: Matīss Budovskis, Rihards Zelezņevs, Mārtiņš Gailis, Una Eglīte, Māra Uzuliņa, Elizabete Skrastiņa, Agris Krapivņickis, Alīda Pērkone
00.15: Kino "Stikla odere" (2018, rež. Adriana Roze, 5 min.), "Bārmenis Niks" (2017, rež. Marta Elīna Martinsone, 4 min.), "Simona" (2017, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 3 min.)
00.30–1.00: Dramaturģijas lasījumi Krista Feodorova "Ar putniem galvā nesarunājas".

'Sansusī' vakars ar koncertu un instrumentālistu 'kautiņu'

Foto: Publicitātes foto

Muzikāli augstvērtīgs, emocionāli piepildīts un apmeklētāju iemīļots pasākums, ko īsumā var saukt par kulturālu desertu četros slāņos. Tā citādā forma padara akadēmisko mūziku dzīvu. Viss sākas ar koncertu, turpinās ar instrumentālistu "kautiņu". Kulturālais piedzīvojums noslēdzas ar enerģijas esenci – stundu garu diskotēku.

Programma:

20.30–21.30: kamerorķestra "B Sharp" koncerts
Diriģents Artūrs Gailis, solisti Jolanta Strikaite-Lapiņa (soprāns), Armands Siliņš (baritons), Ritvars Garoza (sintezatori).

Oliver Leith "Dream Horse" un Ritvars Garoza "Koncerts kamerorķestrim ar sintezatoriem".
Akadēmiskais stīgu orķestris "B-Sharp" izveidots 2017. gada septembrī un ir vienīgais studentu stīgu orķestris Rīgā, kura galvenais mērķis ir apvienot studentus no dažādām augstskolām un sniegt iespēju topošajiem inženieriem, māksliniekiem, ārstiem, mūziķiem, ekonomistiem gūt pieredzi, spēlējot vienā ansamblī un kopā koncertējot. Orķestrī "B-Sharp" ir izteikti starptautisks dalībnieku sastāvs, jo tajā spēlē ne tikai latviešu studenti, bet arī tie, kuri ieradušies studēt Latvijā no citām valstīm.

Ritvars Garoza par savā skaņdarbā izmantotajiem elektroakustiskās mūzikas instrumentiem saka: "Tiks izmantoti gan analogie, gan digitālie sintezatori, bungu sekvenceru perkusīvās skaņas, ar granulāro sintezatoru tiks izmantoti skaņu paraugi. Skanējumu krāšņāku padarīs orķestris. Nosaukums "Augšup" atspoguļo to, ka savas dzīves cikliskumā mēs tiecamies ne tikai pēc kaut kā virzībā uz priekšu, bet arī uz augšu – pēc garīgas skaidrības, morāla brieduma, attīstības. Baznīca ir kā garīgas gaismas simbols, kas signalizē par dzīves gājumu ne tikai taisnā virzienā pa laika nogriezni, bet arī augšup."

21.30–22.00 starpbrīdis

22.00–23.00 instrumentālistu kautiņš

Ansambļi "Art-i-Shock" (Agnese Egliņa (klavieres), Elīna Endzele (sitaminstrumenti) un Guna Šnē (čells)) un "Quarda" (Rihards Plešanovs (klavieres), Arvīds Zvagulis (vijole), Pēteris Trasuns (alts) un Kārlis Klotiņš (čells)).

"Sansusī" instrumentālistu kautiņi jau otro reizi "Baltajā naktī". Sastāva ziņā tie kļūst tikai lielāki. Šoreiz kausies un pļaukāsies meiteņu trio "Art-i-Shock" un puišu kvartets "Quadra". Jāatzīmē, ka katra ansambļa pianisti Agnese Egliņa un Rihards Plešanovs jau ne reizi vien ir svilinājuši savā starpā uz kautiņu plača. Tā būs spēle ar pavisam citiem apgriezieniem. Skaidrs, ka mākslinieki pārsteigs klātesošos ar virtuoziem improvizācijas paraugdemonstrējumiem.

23.00–24.00 starpbrīdis

00.00–1.00 "Woodpecker project"

Andris Dzenītis, Gatis Zaķis, Ritvars Garoza un Arvīds Kazlausks. Ambientas mūzikas programma.
Pēc vairākiem gadiem "apritē" atgriežas apvienība "Woodpecker project", kuru kā vienu no pirmajām elektroniskās mūzikas apvienībām 2006. gadā radīja komponists Andris Dzenītis, laika gaitā veidojot šo projektu kopā ar dažādiem mūziķiem un skaņu māksliniekiem. Šoreiz tumšu, biezu un arī telpiski izsmalcinātu ambientu skaņu ainavas veidos četrotne Andris Dzenītis, Gatis Zaķis, Ritvars Garoza un Arvīds Kazlausks, izmantojot tikai sintezatorus un akustisko instrumentu skaņas. "Woodpecker project" ir dzīvi radīta mūzika, kuras robežas sniedzas no drone un ambientās mūzikas līdz brīvai improvizācijai, frīdžezam, noise un pat smagajam metālam.

1.00–2.00 DJ Platons Buravickis (akadēmiskās mūzikas diskotēka)

Kā odziņa uz tortes "Sansusī" vakara noslēgumā – atraktīva diskotēka. Brīdis, lai atraisītos un grieztos bezrūpīgās dejās ar citiem mūzikas baudītājiem. Noskaņai piemērotu DJ mix no akadēmiskās mūzikas skaņdarbiem būs sagatavojis DJ Platons Buravickis – sēdus neatstās nevienu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!