Foto: Publicitātes foto

Muzejs "Rīgas Jūgendstila centrs", turpinot tradīciju iepazīstināt ar krājumu, šovasar piedāvā skatīt 20. gadsimta sākuma vāžu kolekciju, portālu "Delfi" informē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības pārstāvji.

Izstādē būs aplūkojamas vairāk nekā 180 stikla, porcelāna, fajansa, māla un metāla vāzes. Kā raksta izstādes veidotāji, jūgendstila interjerā un ziedu kārtošanas mākslā vāze ieņēma nozīmīgu vietu, tādēļ izstādes eksponāti papildina gan dzīvokļa telpu interjeru, gan arī novietoti muzeja vitrīnās.

"Muzeja krājumā tā 11 gadu pastāvēšanas laikā ir izveidojusies nozīmīga vāžu kolekcija – tās ir gan izcili mākslas darbi, kas bija paredzētas kā interjera dekors, gan ikdienā lietojamās vāzes ziediem, gan sīkplastikas izstrādājumi, kas tika lietoti dažādos gadskārtu svētkos," stāsta muzeja "Rīgas Jūgendstila centrs" direktore Agrita Tipāne. Izcili jūgendstila dizaina paraugi ir savulaik populārās slaikās visādu krāsu – malahīta, purpura, kobalta un citas – stikla vāzes (viena zieda vāzes), kas ražotas Jakoba Beka stikla fabrikā, Rīgā.

Plaši pārstāvēta porcelāna, fajansa un keramikas kolekcija, kur vāzes formu papildina izsmalcināti dekoli vai apgleznojumi. Īrisu, ūdensrožu, savijušos lapu un kātu, reljefu ziedu, lapu un mītisku figūru motīvi padara katru vāzi par neatkārtojamu interjera elementu.

Vairāki priekšmeti ir ar īpašiem stāstiem, tā piemēram, izstādē apskatāma vāze, kas piederējusi arhitekta Maksa Šervinska dzimtai un izgatavota fabrikā "Celms un Bēms" Rīgā 20. gs. sākumā. No Pirmā pasaules kara laika lādiņa čaulas 1915. gadā izgatavota eleganta jūgendstila vāze, kas dāvināta kņazam Urusovam 50 gadu jubilejā.

Izstādi papildina vairāki kašpo – dekoratīvi trauki puķu podiem, kas bija ļoti populāri jūgendstila periodā. Tie ir gan īrisa ziediem rotāti, gan eleganta gulbja formā.

Izstāde apskatāma no 18. jūnija līdz 27. septembrim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!