Foto: Ilmārs Znotiņš

Pašreizējais autoratlīdzību nodokļu režīms nenodrošina radošajām personām sociālos pakalpojumus pienācīgā apjomā, šādu nostāju pēc tikšanās ar radošo organizāciju, Kultūras un Finanšu ministrijas pārstāvjiem žurnālistiem pauda Valsts prezidents Egils Levits.

Prezidents pavēstīja, ka sanākušie analizējuši un pārrunājuši virzītās nodokļu izmaiņas, kas attiecas uz autoratlīdzību regulējumu. Pēc prezidenta paustā, tikšanās dalībnieki bijuši vienisprātis, ka nodokļu reforma ir nepieciešama, jo kultūras darbinieki ir sociāli jāaizsargā.

"Mēs analizējām šo projektu un secinājām, ka tas nav pārāk labi izstrādāts. Ir virkne atklātu jautājumu, uz kuriem nevarēja saņemt atbildes. Reformai ir jābūt bez neskaidrībām," akcentēja prezidents, piebilstot, ka, piemēram, nav skaidrs, kas notiek ar tiem radošā darba veicējiem, kuriem ir neregulāri ienākumi, tomēr nodoklis ir jāmaksā tik un tā.

Prezidents sacīja, ka ar šādu reformu nebūtu jēdzīgi iet tālāk uz priekšu, pirms tā nav izstrādāta pilnībā, lai būtu skaidras atbildes uz visiem jautājumiem un neskaidrībām. Tāpat tikšanās laikā ticis diskutēts par to, kad šo reformu vajadzētu iesākt.

Prezidents pauda, ka patlaban Latvija atrodas ekonomikas lejupslīdes situācijā un atklāts ir jautājums, vai reformu, kas orientēta uz to, lai sociāli aizsargātu kultūras darbiniekus, būtu ieviešama šādos apstākļos, iespējams, radot smagu triecienu kultūras nozarei.

Levits norādīja, ka vienlīdz svarīgs ir jautājums par pienācīgu un pakāpenisku pārejas periodu, akcentējot, ka to paredz labas likumdošanas principi. Tāpat, prezidenta ieskatā, Saeimai būtu jāpārdomā, kā tā plāno šo reformu īstenot.

"Reformai jābūt kompleksi izstrādātai. Tas nav labi izstrādāts projekts. Es gribētu redzēt, ka šis projekts ir uzlikts uz papīra ar visiem komentāriem, lai novērstu neskaidrības un sasniegtu savus mērķus ar samērīgiem līdzekļiem," uzsvēra valsts pirmā amatpersona.

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā Saeima izskatīšanai parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā nodeva grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", ar ko paredzēts mainīt autoratlīdzības saņēmēju iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksāšanas režīmu.

Likumprojekts paredz veikt izmaiņas līdzšinējā autoratlīdzības ienākuma saņēmējam piemērotajā IIN maksāšanas režīmā. Tā mērķis ir samērīga nodokļu sloga uzlikšana autoratlīdzības ienākumam, kā arī nodokļu – IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) – režīma vienkāršošana.

Likumprojekts paredz, laika periodā no nākamā gada 1. jūlija līdz 31. decembrim piemērot īpašu nodokļa maksāšanas režīmu autoratlīdzības saņēmējiem, kuriem atlīdzību izmaksā ienākuma izmaksātājs, kas nav mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija, un kuri nav reģistrējuši saimniecisko darbību.

Nākamā gada otrajā pusgadā personai, kas saņem autoratlīdzību un nav reģistrējusi saimniecisko darbību, ienākuma izmaksātājs ietur nodokli 25% apmērā, no kura 80% tiek novirzīti VSAOI, bet 20% - IIN. Minētie grozījumi ir daļa no 2021. gada budžetu pavadošās likumprojektu paketes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!