Jaunais, 2021. gads vismaz šobrīd rādās tikpat grūti paredzams un plānojams kā tā priekšgājējs – 2020. gads. Tomēr dzīve turpinās un daudzviet pasaulē tiek būvēti un iekārtoti jauni muzeji, kas tuvākā vai tālākā nākotnē sagaidīs apmeklētāju pūļus. Piedāvājam iepazīties ar septiņiem dažādiem, gan arhitektoniski, gan saturiski iespaidīgiem muzejiem, ko cer atvērt 2021. gadā.

Labvēlīgu epidemioloģisko apstākļu gadījumā ir cerība sagaidīt, ka šogad īsi pēc "Oskara" balvas ceremonijas durvis vērs Kinoakadēmijas filmu muzejs Losandželosā. Tāpat šogad noslēgsies teju 20 gadu ilgušais Lielā Ēģiptes muzeja projekts, bet Stokholmā deju mūzikas cienītājiem būs savs muzejs – veltīts pāragri mūžībā aizsauktajam dīdžejam Avicii. Mākslas cienītājiem jauni galamērķi gaidāmi gan tepat Eiropā – Parīze un Oslo, gan arī Āzijā – Šanhajā un Honkongā.

Pudongas mākslas muzejs Šanhajā

Pudongas mākslas muzejs Šanhajā ir daļa no valsts finansētā ilgtermiņa mākslas un kultūras popularizēšanas plāna. Tā būvniecība Jandzi upes krastā sākās jau 2017. gadā, bet šogad tiek solīta tā atvēršana plašākai publikai. Tiesa – konkrēts datums saprotamu iemeslu dēļ netiek minēts. Muzejs atrodas Pudongā – Šanhajas modernajā centrā, kur jau ir vairāki dažādām mākslām veltīti muzeji, netālu no slavenā un par ikonisku dēvētā Šanhajas TV torņa.

Muzeja ēku projektējis arhitekts franču izcelsmes arhitekts Žans Nuvels (Jean Nouvel), kura nesenāko darbu vidū ir gan Abū Dabī Luvra, gan Kataras nacionālais muzejs Dohā.

Muzeja ēkas sešos stāvos būs teju 4000 kvadrātmetru lielas telpas izstādēm, bet fasādes daļa, kas ir pavērsta pret upi, ir no stikla, tādējādi arī garāmgājējiem ļaujot izbaudīt telpās redzamo.

Šobrīd ir zināms, ka pirmā izstāde muzejā tiks veidota sadarbībā ar Teita galeriju Londonā.

Kinoakadēmijas filmu muzejs Losandželosā

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Jau 2020. gadā bija plānots Losandželosā atvērt jaunu un iespaidīgu ASV Kinoakadēmijas filmu muzeju (Academy Museum of Motion Pictures). Tā atklāšana dažādu iemeslu dēļ tikusi pārcelta jau kopš 2017. gada. Covid-19 pandēmijas dēļ tas noticis atkal un šobrīd tiek cerēts, ka muzejs durvis apmeklētājiem vērs 2021. gada 30. aprīlī. Datums izvēlēts, saskaņojot ar "Oskara" balvu pasniegšanas ceremoniju, kas pēc jaunākās informācijas ieplānota 2021. gada 25. aprīlī.

Neskatoties uz ASV kinoindustrijas vēsturisko pagātni un Kinoakadēmijas kā nozares ietekmīgākās institūcijas statusu, šāda mēroga kino muzejs līdz šim ASV nav bijis. Iecerēts, ka tajā būs aplūkojamas visadažādākās liecības no kino uzņemšanas vēstures. Lai gan muzeja galvenais akcents būs Holivudas produkcija, tomēr tā veidotāji par savu misiju uzskata ekspozīcijā iekļaut arī liecības no ikvienas filmas, kas ir nozīmīga pasaules kultūras sastāvdaļa.

Muzeja veidotāji atklājuši, ka apmeklētājiem būs iespēja aplūkot tādas relikvijas kā Alfrēda Hičkoka rakstāmmašīnu, ar kuru viņš rakstīja "Psycho" scenāriju, Aries 1B kosmosa kuģa modeli no Stenlija Kubrika "2001: A Space Odyssey" ( 2001: Kosmosa odiseja), arī haizivs modelis no Stīvena Spīlberga filmas "Jaws" (Žokļi) un citus slavenu filmu rekvizītus un piemiņas lietas.

'M+' Honkongā


Vizuālajai kultūrai veltītais "M+" Honkongā tiek pieteikts kā kaut kas vairāk nekā laikmetīgās mākslas muzejs. Kā teikts topošā muzeja mājaslapā, "M+" misija būs kolekcionēšana, eksponēšana un interpretācija. Tas būs veltīts 20. un 21. gadsimta vizuālajai mākslai, dizainam, arhitektūrai un Honkongas kultūrai.

"M+" kā koncepts Honkongā ir pazīstams jau kopš 2016. gada, taču pie savas ēkas tas tika 2020. gadā. Plašākai publikai muzeju plānots atklāt šogad. Tiesa, "M+" visai aktīvi darbojas arī digitālajā vidē, piedāvājot gan aplūkot savas kolekcijas, gan apmeklēt tiešsaistes pasākumus un meistarklases.

Pēc "M+" telpu atklāšanas tas būšot viens no lielākajiem muzejiem pasaulē, izstādēm paredzēto telpu apjoms sasniedz 17 000 kvadrātmetru, tāpat "M+" būs trīs kinozāles, zāle lekcijām, mācību centrs, muzeja veikals, vairākas telpas performancēm, kafejnīcas, multimediju centrs, kā arī jumta terase. Muzeja tornī atradīsies bibliotēka, arhīvs, studiju centrs, muzeja darbinieku biroji, kā arī restorāni. Plānota arī iespaidīga LED fasāde, uz kuras būs iespējams demonstrēt dažādus vizuālās mākslas darbus.

Ēkas autori ir Šveices arhitektu birojs "Herzog & de Meuron".

Lielais Ēģiptes muzejs Gīzā

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Ja vien veiksmīgi tiks pieveikta Covid-19 pandēmija, tad 2021. gadā noslēgsies teju 20 gadu ilgušais Lielā Ēģiptes muzeja projekts (The Grand Egyptian Museum / GEM).

Tā tapšanas vēsture aizsākusies jau 2002. gadā, kad tika izziņots arhitektūras projektu konkurss. Tika saņemti 1557 pieteikumi no 82 pasaules valstīm, tādējādi padarot to par tobrīd otro visu laiku lielāko arhitektūras konkursu. Pēc pusotru gadu ilgušām vairākām konkursa kārtām tika paziņots, ka jauno muzeju projektēs arhitektu birojs "Heneghan Peng" no Dublinas. Daļēji muzejs tika publikai atvērts jau 2018. gadā, pilnībā to bija plānots atvērt pērn, taču Covid-19 pandēmijas dēļ lielā atklāšana ir pārcelta uz 2021. gadu.

Tas būs lielākais arheoloģijas muzejs pasaulē, turklāt pilnībā veltīts Senās Ēģiptes civilizācijai. Daudzi no ekspozīcijā redzamajiem artefaktiem plašākai publikai tiks eksponēti pirmo reizi.
Muzejs atrodas aptuveno divus kilometrus no slavenajām Gīzas piramīdām, kopumā kompleksa platība aizņem 50 hektāru.

Munka muzejs Oslo

Foto: Vida Press

Labvēlīgu apstākļu gadījumā šogad būs iespējams apmeklēt Munchmuseet jeb slavenajam norvēģu māksliniekam Edvardam Munkam veltīto muzeju Oslo. Iespaidīgajā ēkā plānotas gan viņa dzīvei, gan mākslai veltītas ekspozīcijas, kā arī citu mākslinieku izstādes. Īpaši to, kuriem Munks ir bijis iedvesmas avots.

Edvardam Munkam veltīts muzejs Norvēģijā ir jau kopš 1968. gada, tomēr līdzšinējā ēka vairs neatbilda nepieciešamajiem drošības standartiem. Tāpēc jau 2008. gadā Oslo pašvaldība lēma, ka ir nepieciešamas celt jaunu – Munka starptautiskajai slavai atbilstošu muzeju. Konkursā par jaunā muzeja būvniecību uzvarēja spāņu arhitekts Huans Herreros (Juan Herreros) un viņa studija "Herreros Arquitectos". Taču celtniecība neritēja tik gludi kā gribētos. Pēc jaunas pašvaldības ievēlēšanas 2011. gadā tika lemts projektu apturēt ekonomisku iemeslu dēļ. Savukārt pēc jaunas varas maiņas Norvēģijas galveaspilsētā, 2013. gadā tika lemts projektu atjaunot un Munka muzeja ēku celt līdzās jaunajai Oslo operai.

Muzeja būvniecības darbi sākās 2015. gadā, bet ēka tika pabeigta 2019. gadā, bet atklāšana tā arī nenotika Covid-19 pandēmijas dēļ. Šobrīd iecerēts, ka muzejs durvis apmeklētājiem vērs šogad.

'Avicii Experience' Stokholmā

Foto: Vida Press

Pirms pāris gadiem Stokholmā tika atvērts zviedru popmūzikas zeltam – grupai "ABBA" – veltīts muzejs, nu pienākusi kārta dīdžejam Avicii jeb Timam Berglingam, kurš pāragri mūžībā devās 2018. gada pavasarī. Starptautiski slavenais dīdžejs bija vien 28 gadus vecs.

Muzejs tiek pieteikts ķā "emocionāls veltījums" DJ Avicii dzīvei un daiļradei, tomēr tas piedāvās arī plašāku ieskatu elektroniskās deju mūzikas kultūrā.

Jaunais muzejs būs daļa no lielāka kompleksa, kas būs veltīts digitālajai kultūrai Zviedrijā, datorspēļu industrijai, sociālo tīklu saturam un digitālajiem medijiem.

"Avicii Experience" būs aplūkojamas dažādas piemiņas lietas, iepriekš publiski neizrādītas fotogrāfijas, kā arī būs iespēja noklausīties līdz šim neizdoto mūziku. Daļa no muzeja ienākumiem tiks novirzīta Tima Berglinga fondam, kas veltīts tam, lai atzītu pašnāvības par globāli kritisku garīgās veselības problēmu. Fonds atbalsta arī dažādas iniciatīvas, kas bija būtiskas pašam Avicii jeb Timam Berglingam – klimata pārmaiņu pētīšana, bada izskaušana un reto sugu saudzēšana.

'Bourse de Commerce-Pinault Collection' Parīzē

84 gadu vecumā savu pirms 20 gadiem iecerēto sapni realizēs Francijas bagātākais cilvēks, miljardieris Fransuā Pino (François Pinault) – beidzot Parīzē būs privātais muzejs viņa laikmetīgās mākslas kolekcijai.

160 miljonus eiro vērtais Bourse de Commerce-Pinault Collection projekts iekārtots pārbūvētā 18. gadsimta biržas ēkā. Tas atrodas tikai divus kvartālus no Luvras. Vēsturiskās ēkas restaurāciju un pārbūvi mākslas vajadzībām veicis japāņu arhitekts Tadao Ando. Pati ēka jau ir pabeigta, bet tās atklāšana pagājušā gada laikā vairākkārt jau tikusi atlikta, pamatā Covid-19 dēļ. Šobrīd plānots to atvērt 2021. gada pirmajā pusē.

"Domājot par to, ko visai pasaulei ir nodarījusi šī pandēmija, Pino vēlas, lai atklāšanas izstāde būtu tikpat nopietna, kā situācija, kurā mēs visi esam nokļuvuši," tā par jaunā muzeja saturu Francijas medijiem sacījis Pino kolekcijas ģenerāldirektors Žans Žaks Aljagons (Jean-Jacques Aillagon).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!