Foto: Lauris Vīksna

27. februāra vakarā Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio tiešraidē tika pasniegtas Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā – "Kilograms kultūras 2020". Apbalvojumus saņēma kultūrfakti deviņās kategorijās. Par gada notikumu atzīta Mežaparka Lielās estrādes nodošana ekspluatācijā.

Kā informē Latvijas Televīzijas pārstāve Krista Luīze Priedīte, kategorijā "Mūzika" balvu saņēma Raimonda Paula un Ivetas Apkalnas koncerts ērģeļmūzikas festivālā "ORGANismi 2020". Balvu saņēma maestro Raimonds Pauls kopā ar Latgales vēstniecības "Gors" vadītāju Diānu Zirniņu. "Vislielākais paldies Ivetai Apkalnai! Žēl, ka viņas pašas nav uz šīs skatuves. Paldies jums par balsojumu. Gatavosimies citiem koncertiem! Paldies," pateicību pauda maestro.

Kategorijā "Literatūra" balvu ieguva Inga Gaile par savu romānu "Rakstītāja". Balvu saņemt ieradās pati rakstniece: "Es, šeit stāvot, mazliet jūtos kā skaistumkonkursu dalībnieces, kurām prasa - kāds ir jūsu sapnis? Šovakar es gribu pateikt tā – paldies katram ikvienam un ikvienai, kas izlasīja "Rakstītāju". Liels, liels paldies manām meitām un manam mīļajam cilvēkam, paldies!"

Kategorijā "Pāresteigums" zeltīto atsvaru saņēma koncertzāles "Latvija" viena gada jubilejas koncerts-performance "Viens". Sakot pateicības runu, koncertzāles "Latvija" mākslinieciskais vadītājs Miks Magone atzina, ka tas nav pārsteigums: "Kāds var būt pārsteigums, ja ir Dzudzilo, ir Meri, ir orķestris, ir Darius Mijo un, manuprāt, vissvarīgākais – komanda, ar kuru mēs aizvadītā gada jūlijā šo nostrādājām?" Runājot nopietnāk, Magone atzina, ka notikuma sagatavošana nemaz nebija vienkārša, un daudz izdevies panākt ar spītu.

Kategorijā "Mantojums" balvu saņēma latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka 150 gadu jubilejai veltītā izstāde "Madernieka stils". Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska, saņemot zeltīto atsvaru, atgādināja, ka tieši 27. februārī pirms 151 gada piedzima Jūlijs Madernieks. "Madernieks turpina dzīvot mūžībai. Paldies visai manai komandai par ļoti izmīļotu, izlolotu projektu," priecājas Baranovska.

Foto: Viesturs Radovics, DELFI

Kategorijā "Kino" skatītāji visaugstāk novērtēja režisora Viestura Kairiša filmu "Pilsēta pie upes". Balvu saņemt ieradās režisors Viesturs Kairišs. Savu pateicības runu Kairišs teica latgaliešu valodā. "Filma "Piļsāta pi upis" ir cīši personeiga, jo tei ir velteita Latgalei i latgalīšu volūdai. Lels, lels paļdis vysim aktīrim, operatorim, paļdis mosu skotu daleibnīkim, paļdis munim producentim! Šudin mes narunōsim par pandemiju. Šudin mes runōsim par daudz svareigōku vaicōjumu – latgalīšu volūdu. Es, prūtams, esu latvīts, tok grybu palikt latgalīts," uzsvēra Kairišs.

Kategorijā "Kultūrvieta" balvu saņēma Lūznavas muiža. Muižas pārvaldniece Iveta Balčūne, saņemot savu kilogramu, pauda pārliecību, ka muižas vēsture jau ir paredzējusi tādu likteni, kādu tā piedzīvo šobrīd. "Lūznavas muiža ir kļuvusi par vietu, kas rada iedvesmu. Mēs turpinām piesaistīt apmeklētājus un viesus, kuri, atbraucot uz Latgali, apmeklē ne tikai Lūznavas muižu, bet arī viesojas pie vietējiem amatniekiem un citiem. Tā ir liela pievienotā vērtība šādām kultūrvietām novados. Paldies! Piecu gadu darbs ir atalgojies!"

Kategorijā "Vizuālā māksla" kilograma atsvaru ieguva "Skuja Braden" izstāde "Samsāra". Mākslinieces Ingūna Skuja un Melisa Braden saņēma balvu par Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notikušo izstādi. "Latvija ir ļoti laba vieta. Latvijā dzīvo labi cilvēki," pārliecināta ir Ingūna Skuja.

Foto: DELFI

Kategorijā "Teātris" uzvarēja Elmāra Seņkova režisētā tīmekļa izrāde "Irānas konference". Balvu saņemt bija ieradies viens no izrādes dalībniekiem, Dailes teātra aktieris Artūrs Skrastiņš. "Protams, ka šī balva galvenokārt pienākas Elmāram Seņkovam. Apsveicu visu brīnišķīgo ansambli, ar kuru mēs klātienē tā arī nekad neesam satikušies," smaidīja aktieris.

Foto: Publicitātes foto

Savukārt noslēdzošajā kategorijā "Notikums" triumfēja Mežaparka Lielās estrādes nodošana ekspluatācijā. Balvu visas komandas vārdā saņemt ieradās arhitekts Austris Mailītis. Viņš atzina, ka balva ir patiess pārsteigums. "Pagājušajā vasarā, kad tika pabeigta koristu puse, notika tāda skaņu iemēģināšana. Sanāca kopā 30 kori un dziedātāji izretojās estrādē. Tika nodziedātas vairākas tautasdziesmas un bija sajūta, ka ir, ka būs, ka Sidraba birze skanēs! Es izjūtu pateicību strādāt kopā ar tik lielu komandu. Paldies koncepcijas autoriem, paldies kolēģiem, būvniekiem, pasūtītājam. Bet, galvenais - paldies Dziesmu svētku kopienas cilvēkiem! Pēc gada mēs gan jau varēsim teikt – lai skan!"

Foto: DELFI

Katras kategorijas uzvarētāji saņēma ne vien īpašo Kultūras kilogramu, bet arī 1000 eiro naudas balvu no Nākotnes atbalsta fonda, kas atbalsta balvu un ceremonijas norisi.

"Šogad apbalvotie kultūras notikumi lieliski uzrāda aizvadītā gada radītās pārmaiņas kultūrtelpā. Tīmekļa izrādes uzvara kategorijā "Teātris" šķiet neiespējama citos apstākļos! Man ir liels prieks, ka neskatoties uz izmaiņām iespējās baudīt kultūru, mums kā žūrijai izdevās atlasīt un skatītājiem un klausītājiem izdevās novērtēt radošo cilvēku iespēto un pagūto tajos laika sprīžos un tajos veidos, kādos tas bija iespējams," pauž žūrijas pārstāve, LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle.

Latvijas Radio 3 – Klasika direktore Gunda Vaivode uzsver: „Kultūras notikumu skaitliski nebija tik daudz, līdz ar to pieauga katra nozīmīgums. Mūsu publikai radās pat ekskluzīvas iespējas, piemēram, dzirdēt izcilo, pasaulē slaveno mākslinieku solokoncertus, kas skanēja tikai Latvijā. Kultūra izdzīvoja, un interese par to noteikti nemazināsies, jo intuitīvā līmenī saprotam, ka tā ir mūsu pastāvēšanas mēraukla".

„Kilograms kultūras" ir sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, kas apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos. Balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Šogad balva tika pasniegta jau 10. reizi. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem. Balvu "Kilograms kultūras" atbalsta "Nākotnes atbalsta fonds", nodrošinot prēmiju katras kategorijas uzvarētājam.

Apbalvojuma žūrijā, kas izvirzīja nominantus sezonālajos balsojumos, kā ierasts, darbojās LTV, LR un LSM kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Eva Johansone, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, Latvijas Radio 3 – Klasika direktore Gunda Vaivode un žurnālisti Orests Silabriedis un Liene Jakovļeva, Latvijas Radio 1 žurnālists Toms Treibergs, kā arī portāla LSM.lv kultūras sadaļas redaktore Laila Burāne.

Tiešraides norises laikā tika ievēroti drošības pasākumi – fiziska distancēšanās, sejas aizsargmasku lietošana (ceremonijas vadītāji ir vienā "burbulī", tādēļ viņi maskas varēja nevilkt; nominanti sejas aizsargmaskas drīkstēja noņemt tikai atrodoties kadrā), tika īstenota arī strikta pārvietošanās kārtība, kas neļāva nominantiem no dažādām kategorijām satikties savā starpā bez maskām vai nepieciešamās fiziskās distances. Organizējot notikuma norisi, LTV konsultējās ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!