Foto: Publicitātes foto

"Forum Cinemas" kinoteātra "Kino Citadele" "iSENSE" zālē Sestdien, 29. janvārī, ar stāvovācijām pirmizrādi piedzīvoja multimediāla dejas izrāde "Latvju zīmēs rotāties".

Izrāde tapusi laikā, kad amatiermākslas kolektīvu darbība bijusi pakļauta stingriem ierobežojumiem un ideja veidot šāda veida izrādi radusies tieši pateicoties attālinātajam mēģinājumu procesam.

Horeogrāfe Dagmāra Bārbale ieraudzīja, ka ierastā stadiona vai skatuves formāta vietā, dejotājus iespējams apvienot digitālajā vidē, filmējot katru no 600 dejotājiem atsevišķi un izkārtojot latvju rakstos ar video montāžas palīdzību.

Vērienīgo projektu īstenoja mākslinieciskā darba grupa - idejas autore un horeogrāfe inscenētāja Dagmāra Bārbale, režisors Reinis Suhanovs, komponists Mārtiņš Miļevskis, vokālo aranžējumu autore Laura Leontjeva, video režisors Reinis Blūms un skaņu režisors Kaspars Bārbals.

Pēc pirmizrādes ar saviem novērojumiem dalījās režisors Dzintars Dreibergs: "Izrādei "Latvju zīmēs rotāties" ir izdevies neticamais - radīt deju svētku sajūtu caur kino ekrānu. Ik sekundi var just tradicionālo svētku pamatsastāvdaļas - milzīgo ieguldīto darbu, horeogrāfijas un mūzikas radītāju talantu, kolektīvu vadītāju pacietību, kā arī pašu dalībnieku spēju šajos apstākļos parādīt gan savu individualitāti, gan arī cieņu pret kopējo darbu. Ja kādam ir bijušas šaubas par Latvijas vērtību - Dziesmu un deju svētku izdzīvošanu, tad šis projekts pilnībā parāda, cik ļoti tādas sarunas nenovērtē mūsu cilvēku spītu un izdomas bagātību."

Pirmizrādes skatītājs, TDA "Gatve" repetitors Aigars Bajārs atzīst: "Dejotājiem pandēmijas laika apstākļos tas bija tik saistoši… Jauni deju soļi, skaista mūzika, atkal uzvilkt tautas tērpu un patiešām dejot - tas pārspēja visu. Šis ir ne vien piedzīvojums dejotājiem, vadītājiem, darba grupai, bet arī skatītājiem - neparasts un noteikti atmiņā paliekošs. Deja ir apmetusi varenlielu kūleni un līdz ar jauniem horeogrāfiem, kā Dagmāra Bārbale, deja ir mainījusies un tas nozīmē, ka tai ir nākotne!"

Deju skolotājs, horeogrāfs Agris Daņiļevičs pēc pirmizrādes bija lakonisks: "Šo projektu saskatu kā laipu, kas pārmesta pār pelēko pandēmijas upi. Noteikti iesaku šo noskatīties. Jūs gaida reāls pārsteigums!"'

Foto: Publicitātes foto

Horeogrāfe Dagmāra Bārbale pēc pirmizrādes saka: "Ir ārkārtīgi liels gandarījums, saprotot, ka skatītājus šī izrāde ir ne tikai pārsteigusi tehnoloģisko risinājumu dēļ, bet arī spējusi tos dziļi un emocionāli uzrunāt. Nenoliegšu, ka biju satraukusies pirms pirmizrādes. "Latvju zīmēs rotāties" formāts ir kas līdz šim nepieredzēts, tāpēc vēl jo vairāk priecājamies, ka skatītāji to uzņēma ar tādu atzinību. Ambiciozo ideju sadzirdēja un realizēt palīdzēja lieliski sadarbības partneri - Latvijas Nacionālā kultūras cents, biedrība "Vektors", "Forum Cinemas" un Rīgas Tehniskā universitāte, kā arī finansētāji Valsts Kultūrkapitāla fonds un pašmāju veikalu tīkls "Depo" - bez kuru atbalsta šo māksliniecisko ieceri nevarētu realizēt ar esošo vērienu."

Jau ziņots, ka izrādes muzikālo daļu veidojis komponists Mārtiņš Miļevskis, Saulkrastu koris "Anima", Bungu un dūdu mūzikas grupa "Auļi", mūziķi Otto Trapāns, Undīne Balode, Jānis Kalniņš un Latvīte Cirse. Īpaši šim projektam pielāgotajā studijā "Lauska" mūzikas inženieris Kaspars Bārbals balsis un mūziku instrumentus apvienojis daudzdimensiju skaņas kvalitātē, kam piemīt pārsteidzošs dzidrums un telpisks dziļums. No 29. janvāra izrādes mūzika pieejama visās straumēšanas vietnēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!