Foto: Publicitātes foto
Kinozinātnieka, studentu iemīļota lektora, pasniedzēja un grāmatu autora Viktora Freiberga (1955–2022) dzimšanas dienā – 28. septembrī – izdevniecības "Aminori" galerijā, Valdemāra ielā 69, notiks atceres pasākums un grāmatas "Vakar, šodien, rīt" atvēršanas svētki.

Kā "Delfi" informē izdevēji no "Aminori", pasākumā ar grāmatu "Vakar, šodien, rīt" tuvāk iepazīstinās tās veidotāju komanda, atmiņās dalīsies viņa kolēģi un draugi. Varēs klausīties grāmatas fragmentu lasījumus un mūziku no kinofilmām.

Grāmata "Vakar, šodien, rīt" ir kinozinātnieka Viktora Freiberga un kino pētnieces Danielas Zacmanes piezīmes par filmām un mazliet par dzīvi; īsās refleksijas strukturētas dienasgrāmatas formāta bloknotā un papildinātas ar asprātīgām mākslinieka Bruno Meļļa ilustrācijām.

Izdevuma ieceri pirms gandrīz diviem gadiem Viktors Freibergs raksturoja kā vēlmi "radīt vizuāli saistošu, īsu komentāru virkni, kas atspoguļotu divu cilvēku kinoskatīšanās pieredzi un ievilinātu lasītājus šajā kinopasaulē kā Alises truša alā".

Viktors bijis ļoti iepriecināts par grāmatas maketu: "Man ļoti patīk. Jo bloknots ne mazākajā mērā neatgādina kārtējo grāmatu par kino. Zīmējumi ir brīnišķīgi," viņš rakstīja grāmatas veidotājiem, taču diemžēl gatavu grāmatu nesagaidīja. Kinozinātnieks pēc ilgas un neatlaidīgas cīņas ar smagu slimību mūžībā devās šī gada jūlijā.

Grāmatā iekļauto filmu sarakstā ir gan labi zināma un sena klasika, gan jaunas un mazāk populāras filmas; kinodarbi, par kuriem abi autori rakstījuši žurnāla "Rīgas Laiks" rubrikā "RL skatās", melodrāmas un šausmu filmas, iecienītas un mazāk mīļas filmas. Filmu izvēli Viktors Freibergs grāmatas ievadā raksturo kā no skapjaugšas noceltu kasti, kurā atrodas kas aizmirsts un arī kas neredzēts. Izlasē ir gan pēc autoru domām izcilas filmas, kas "jānoskatās vismaz reizi gadā", gan tādas, kuras "neiesaku skatīties. Labāk izejiet laukā pastaigāties". Filmu izvēlē un aprakstos atstāta vieta arī nejaušībām – piemēram, par Žaka Tatī filmu "Ilo kunga brīvdienas", kā izrādījās, uzrakstījuši abi autori. Kopumā kalendārajās piezīmēs apskatītas apmēram divsimt filmas, izdevuma beigās pievienots filmu saraksts ar norādi, kurā plānotāja datumā atrodams katrs ieraksts.

Filmu dienasgrāmatas sākumā lasāmi abi autoru ievadvārdi. Daniela Zacmane sākotnēji Viktoru iepazinusi kā pasniedzēju un filmu tulku, bet ar laiku abi kinomīļi kļuvuši par draugiem, un kino abu sarunās vienmēr ir bijis klāt. "Viktors, nav šaubu, ir viens no zinošākajiem cilvēkiem par kino, taču viņš pats reizēm man atgādina, ka nekādas teorijas, nekādi koncepti, arī pārlieka nopietnība, nekas nedrīkst aizēnot pašas filmas," raksta Daniela Zacmane.

Kinodienasgrāmatas ilustrācijas veidojis mākslinieks Bruno Mellis, ieraksti mijiedarbojas ar mākslinieka radītajiem tēliem, kas reizēm ilustrē filmu, bet reizēm arī ironizē par rakstītājiem. Izdevuma literārais redaktors ir Arturs Hansons.

Dienasgrāmatu "Vakar, šodien, rīt" izdod izdevniecība "Aminori", kas ar Viktoru Freibergu sadarbojusies jau iepriekš – 2019. gadā šajā apgādā klajā nāca Freiberga pirmā grāmata "Kinomāna slimības vēsture", ļoti personisks vērojums par savu dzīvi, kas izpelnījās plašu ievērību, lasītāju interesi un arī Dzintara Soduma balvu literatūrā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!