Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas dienā, 3. oktobrī, dzjenieka memoriālajā muzejā "Kalāči" tika atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Vairāk gaismas!", kuras mērķis ir izgaismot Veidenbauma mantojuma aktualitāti mūsdienās.

Ekspozīcijas atklāšanas dienā ekspozīcijas skaņas dizainers Reinis Semēvics kopā ar Cēsu novada jauniešiem sniedza skaņas performanci, veltītu ekspozīcijas sagatavošanas laikā jaunatklātam Veidenbauma dzejolim, vēsta muzeja pārstāvji.

Jau ziņots, ka ekspozīcija un ar to saistītās izglītības programmas aicina izzināt latviešu dzejas pirmā modernista sapņus un centienus, nemierīgās attiecības ar ģimeni un draugiem, trauslo veselību, ideālistiskās demokrātijas un līdztiesības idejas, un, protams, viņa novatorisko dzeju.

Foto: Publicitātes foto

Lai pilnvērtīgi atklātu dažādās Veidenbaumu mantojuma šķautnes, ekspozīcijas komandā apvienojušies dažādu jomu pārstāvji: projekta vadītāja un kuratore Inga Surgunte, muzeja vadītāja Andra Ķīse, literatūrzinātnieks Marians Rižijs, māksliniece Dace Džeriņa, rakstnieks Andris Akmentiņš, pusaudžu un jauniešu psihoterapeits Nils Konstantinovs, dabas procesu pētniece Laura Dzelzkalēja, socioloģe Liene Ozoliņa, jaunatnes lietu speciāliste un muzejpedagoģe Baiba Roze. Ekspozīcijas satura izstrādē aktīvi piedalījušies arī Cēsu novada jaunieši.

"Skaistu dzimšanas dienas dāvanu saņem Eduards Veidenbaums savā 155. jubilejā. Skaistu dāvanu tajā saņemam arī mēs. Memoriālā muzeja jaunā ekspozīcija ir ne tikai vieta, kur iepazīt mūžam jauno Veidenbaumu, kuram liktenis nebija lēmis novecot, bet arī vieta, kur šodienas jaunais cilvēks, iepazīstot vienu no dižākajiem mūsu tautas dzejniekiem, aicināts un varēs labāk iepazīt arī pats sevi", tā ekspozīcijas atklāšanas pasākumā sacīja LR Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons.

"Vairāk gaismas!" komandas vārdā projekta vadītāja un ekspozīcijas kuratote Inga Surgunte uzsvēra nepieciešamību un atbildību uzturēt mantojuma interpretāciju arvien dzīvu un sabiedrībai aktuālu: "Mūsu rokās ir Eduarda Veidenbauma manuskripti, viņa un Veidenbaumu ģimenes dzīvesstāsti, valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļautā Vidzemes zemnieku sēta Kalāči. Ko mēs par šo mantojuma vēlamies uzzināt, pateikt? Tā ir katras nākamās mantotāju paaudzes atbildība - atbildēt jēgpilni un godīgi uz šiem jautājumiem. Eduarda Veidenbauma 155. jubilejā muzejs uz tiem atbild ar pievēršanos mentālās veselības, cilvēku savstarpējo attiecību tēmām, ar diskusiju raisīšanu par vienlīdzīgas un iekļaujošas sabiedrības veidošanu un mākslas, tostarp dzejas, lomu šajos procesos. Veidenbaumu atstātais mantojums mums dod drošu pamatu šīm izšķiroši svarīgajām sarunām."

Foto: Publicitātes foto

Kā vēstīts iepriekš, 2022. gadā Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs "Kalāči" ir uzsācis nozīmīgas pārmaiņas. Izceļot līdz šim mazāk izgaismotas krājuma daļas, muzejs kļūst par vietu, kur izzināt katra personisko mentālo veselību un mācīties veidot harmoniskas attiecības ar apkārtējiem. Lai to paveiktu, līdzās rūpīgai un mūsdienīgai Eduarda Veidenbauma dzejas un uzskatu analīzei muzejs vairāk nekā līdz šim stāstīs arī par valsts aizsargājamo pieminekli – zemnieku sētu ''Kalāči'' – un Veidenbaumu ģimeni, kas tajā saimniekoja, par viņu kopīgajiem darbiem un attiecībām.

Ekspozīcija "Vairāk gaismas!" būs skatāma līdz muzeja sezonas beigām - 31. oktobrim. Muzeja darba laiks: no otrdienas otrdienas līdz svētdienai, pulksten 10 - 17. Iepriekš piesakoties, muzeju iespējams apmeklēt arī ārpus tā darba laika. 8., 9. un 16. oktobrī notiks kuratores Ingas Surguntes ekskursijas ekspozīcijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!