Foto: Reinholds Švarcs, Kristaps Pelēkais
Šī gada 12. aprīlī Rīgas Tehniskās universitātes tautas deju ansamblis "Vektors" Ķīpsalas izstāžu hallē Rīgā svinēs savu 65 gadu jubileju ar krāšņu deju uzvedumu dzīvā orķestra pavadījumā "Aiz ko garš pavasar's?".

Kā atgādina deju kolektīva pārstāvji, TDA "Vektors" jubilejas sezona iezīmējusies ar spilgtiem notikumiem - iegūta Lielā balva XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku finālkonkursā un izveidots vērienīgs deju uzvedums.

Uzvedumu veido vairāk nekā 120 "Vektora" dejotāji, kuri izdejo mainīgo, cerībām pilno pavasara laiku, kas piepildīts dabas norisēm, tradicionāliem lauku darbiem un ieražām. Uzvedums ir horeogrāfisks vispārinājums par cilvēka un dabas saskaņas nebeidzamajiem meklējumiem un nepieradināmo plūdumu, raksta dejas iestudējuma veidotāji. Izrādes režisors ir Reinis Suhanovs kurš uzveduma pamatā izmantojis Edvarta Virzas poēmas "Straumēni" daļu "Pavasaris". "Virza šo ideālistisko lauku sētu apraksta pats jau dzīvojot pilsētā, tātad no modernā cilvēka skatu punkta. Daudz ko mēs varam paņemt sev no šī darba, jo joprojām kā valsts un tauta esam saistīti ar savas zemes procesiem, likumiem un svētību," tā par dramaturģisko aktualitāti saka režisors.

Komponists Mārtiņš Miļevskis uzvedumam radījis 11 jaunas, tautas dziesmu tekstos balstītas melodijas, ko horeogrāfe, TDA "Vektors" mākslinieciskā vadītāja Dagmāra Bārbale ietērpusi daudzveidīgās horeogrāfijās. Tieši šim uzvedumam, tapušas dejas "Aun kājiņas Tu, sniedziņ", "Jundari dasā", "Tur lustīgi saimenieki", kas jau izdejotas dažādos koncertos un ieguvušas skatītāju atzinību. Uzvedumā iekļauta arī deja "Čimaru, čamaru", kas tika veidota 2020. gada Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem un to uzvedumā "vektorieši" dejos kopā ar deju skolas ''Dzirnas" bērniem. Tomēr lielākā daļa uzvedumam radīto oriģinālhoreogrāfiju pie skatītājiem nonāks 12. aprīlī.

Lai kuplinātu muzikālo un dramaturģisko vēstījumu, uzvedums papildināts arī ar Bungu un dūdu mūzikas grupas "Auļi" skaņdarbiem "Saules deja", "Kūru, kūru uguntiņu", "Pieguļā". Visus šos skaņdarbus deju uzvedumā dzīvā orķestra skanējumā izpildīs grupa "Auļi", kā arī vijolnieks Otto Trapāns, koklētāja Latvīte Cirse, ģitārists Jānis Kalniņš un vokālistes Beāte Zviedre, Ieva Sutugova, Zane Dombrovska.

Iedvesmojoties no "Straumēnu" dramaturģiskajiem notikumiem, ansambļa radošā komanda, sadarbībā ar fotogrāfiem Reinholdu Švarcu un Kristapu Pelēko, divu dienu garumā gleznainā Latvijas viensētā realizēja pavasarīgu fotosesiju. Fotogrāfi atzīst: "Tas patiesi bija skaists divu dienu piedzīvojums ārpus mūsdienīgās realitātes. Viensētas vide, tērpi un dejotāju pozitīvā attieksme radīja sajūtu, ka uz laiku esam nonākuši iepriekšejo paaudžu kurpēs. Mūsu kā fotogrāfu lielākais izaicinājums - notvert kopā aizvadīto mirkļu sajūtu, nodot to tālāk."

Plašāka fotogrāfiju izstāde būs skatamā uzveduma pirmizrādē 12. aprīlī.

Biļetes uz uzvedumu pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!