Foto: Māris Justs

Latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks 2023" ceremonijā par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā šogad godinās Krāslavas kultūras stipro balstu, ilggadēju kultūras darbinieku, aktīvu Krāslavas Romas katoļu draudzes un Krāslavas poļu biedrības dzīves organizatoru Jāzepu Dobkeviču.

Kā "Delfi" informē balvas rīkotāji, "Boņuka" pasniegšanas ceremonija notiks šī gada 2. martā Latgales vēstniecībā "Gors", Rēzeknē. To varēs vērot Latvijas Televīzijā pulksten 21.10.

Jāzeps Dobkeviča darba mūžs ir veltīts dzimtā Latgales novada un it īpaši Krāslavas puses ļaudīm. Kā par mūža balvas saņēmēju raksta balvas organizatori, pēc pirmās darba pieredzes Andrupenes Tautas namā, viņš 40 gadus (1978 – 2018) nostrādājis Krāslavas pusē – organizējot, vadot pasākumus, rūpējoties par Krāslavas novada māksliniecisko kolektīvu ikdienas vajadzībām un svētku norisēm, veicot apjomīgu, emocionāli sarežģītu un citiem bieži vien neredzamu darbu.

"Krāslavas novads ir vieta, kur Dvina pārtop Daugavā un sveiciens "Labrīt" atskan daudzās valodās – latviski, latgaliski, poliski, krieviski, baltkrieviski. Būdams polis, bieži ciemojoties pie mātesbrāļa katoļu draudzē, iemācījies arī latgaliešu valodu, Jāzeps ir mācējis atrast kopīgu valodu ar visiem, jo uzskatījis, ka tieši kultūra un mākslas veido neredzamus tiltus uz mieru un savstarpējos cieņu. Visprecīzākie vārdi, kas raksturo Jāzepa būtību ir sirsnīgums, laipnība un mīlestība pret apkārtējiem cilvēkiem," tā laureātu raksturo balvas piešķīrēji.

Jāzeps Dobkevičs ir veicis aktīvu sabiedrisko darbību ilgus gadus būdams Krāslavas Romas katoļu draudzes un arī Krāslavas poļu biedrības valdes priekšsēdētājs. Par nozīmīgo veikumu kultūras jomā Jāzeps Dobkevičs ir saņēmis daudzus Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atzinības rakstus, bet 2005. gadā - Polijas Republikas Zelta medaļu "Par mantojuma saglabāšanu".

Šobrīd Jāzepa galvenā rūpe ir viņa ģimene – sieva, dēla Jāņa un meitas Kristīnes ģimenes un mazbērni, kas vasaras pavada sava vectēva mājās Krāslavas pusē.

Līdz šim Latgaliešu kultūras gada balvā "Boņuks" par ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā godināti grāmatizdevējs Jānis Elksnis, dzejnieks un literatūrzinātnieks Osvalds Kravalis, sabiedriskais darbinieks, Latgaliešu rakstniecības muzeja vadītājs Pēteris Locis, dzejnieks, folklorists un sabiedriskais darbinieks Antons Slišāns, radio raidījuma "Latgolys vuords" veidotājs Broņislavs Spridzāns, etnogrāfiskā ansambļa "Rikova" ilggadējā vadītāja Janīna Mičule, Atašienes etnogrāfiskā ansambļa "Vīraksne" vadītāja Valentīna Mičule, kordiriģente Terēze Broka, žurnāliste, žurnāla "Katōļu Dzeive" redaktore Maruta Latkovska, katoļu prāvests, kultūrvēsturnieks un sabiedriskais darbinieks Alberts Budže, kordiriģenti un pedagogi Antoņina un Vitolds Milaševiči, skolotājs, publicists un literāts Alberts Spoģis, valodniece Lidija Leikuma, mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks, tēlnieks Indulis Folkmanis, keramiķis Voldemārs Voguls, kordiriģents Jānis Gruduls un fotomākslinieks Igors Pličs.

Latgaliešu kultūras gada balva "Boņuks" pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības "Gors" komanda, sadarbojoties ar biedrību "Partitūra".
Šogad "Boņuks 2023" ceremonijas vadītāji būs brāļi Kozlovski - Oskars, Juris, Jānis un Mārtiņš aka Kozmens – plašāk pazīstami, kā humora šova "Četri brāļi" dalībnieki. Skatītājus klātienē un LTV1 translācijā priecēs vīru koris "Graidi", "Laimas muzykanti", apvienība "Sabia Music", kapela "Bumburneicys", "Latgalīšu reps", "MARYSANA band", MIKC "Latgales mūzikas un mākslas vidusskola" džeza apvienība "Sipisnīks ar madu", JDK "Dziga" un VPDK "Dzimta".

Latgaliešu kultūras gada balvas pasniegšanas ceremonijā tiks noskaidroti arī publikas simpātijas balsojuma balvas – Žika – saņēmējs.

Biļetes uz "Boņuks 2023" ceremoniju var iegādāties gan "Gors", gan "Biļešu paradīzes" kasēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!