Foto: Publicitātes foto
Diriģenta Māra Kupča vadībā Baroka koris "Collegium Choro Musici Riga" un baroka orķestris "Collegium Musicum Riga" kopā ar solistiem, "Rīgai 810" svētkos ir iecerējuši izrādīt maz zināmu, un, visticamāk, Latvijā iepriekš nekad neuzvestu, pasaulē pirmo operu, kas saglabājusies līdz pat mūsdienām, informēja Mūzijas akadēmijas Koncertdaļas vadītāja Jana Lāce.

Rīgas svētki 2011 – Rīgai 810 programma

Itāļu komponista Jakopo Peri "Eiridīke" pirmoreiz uzvesta tālajā 1600. gadā par godu Francijas karaļa Anrī IV kāzām, turklāt Rīgas svētku dienā komponistam aprit 450. jubileja. Operas sižeta pamatā ir grieķu mitoloģijas leģendārais stāsts par mūziķi Orfeju, kurš devies uz pazemes valstību, lai glābtu savu mīļoto sievu Eiridīki, kuru nāvīgi sakodusi čūska. Opera radās tā laika Florences izcilāko mākslinieku disputa rezultātā.

Klausītājiem būs iespēja ne tikai redzēt un dzirdēt pašu uzvedumu, bet arī dzirdēt speciālistu viedokļus un diskusijas par šo operu, vēsturiskajām operām kopumā. Turklāt pēc izrādes klausītāji varēs piedalīties diskusijās un uzdot savus jautājumus. Ir uzaicināta Latvijas ievērojamākā kultūras socioloģe Dagmāra Beitnere, vēsturnieks profesors Kaspars Kļaviņš, diriģents Māris Kupčs un citi ievērojami šīs jomas speciālisti. Sarunu centrā - vēsturiskās operas un Rīgas pirmā operteātra vēsture un nākotne.

Koncerta mākslinieciskais vadītājs Māris Kupčs atklāj, ka Latvijā šī opera, visticamāk, nav uzvesta nekad, tāpēc tas ir izaicinājums ne tikai klausītājiem, bet arī mūziķiem.

Pirms operas, laikā no plkst. 14.00-16.00, būs iespēja dzirdēt arī "Promenādes baroka mūzikas koncertu", kurā piedalīsies baroka koris, orķestris un solisti.

Kupčs, izmantojot tikai vēsturiskos mūzikas instrumentus un dziedāšanas paņēmienus, šoreiz pats uzvedums ir iecerēts kā performance. Tērpi un skatuves iekārtojums tiks veidots mūsdienīgi, izmantojot arī šodienas tehnikas līdzekļus. Operas izrāde sāksies plkst.16.00

Izrāde un atklātie mēģinājumi norisināsies "Rīgai 810" svētku dienā - 20. augustā Vāgnera ielā 4, laikā posmā no plkst. 12.00- 18.00. Ieeja brīva!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!